Ludzie
Zmitrowicz, Rzeczkowska i Hübner na specjalnej liście Bloomberga "EU Women in Finance"
Bloomberg opublikował listę nazwisk kobiet, które dołączyły do specjalnej inicjatywy EU Women in Finance. W gronie wyróżnionych finansistek znalazły się Polki: wiceprezes banku Pekao odpowiedzialna m.in. za sektor małych i średnich firm, Magdalena Zmitrowicz; minister finansów Magdalena Rzeczkowska oraz prof. Danuta Hübner, członkini Parlamentu Europejskiego.
Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT. Poza biznesem
Działa na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w IT. Swego czasu życie związało ją z Norwegią, lecz od norweskiej kuchni woli azjatycką – twierdzi wręcz, że mogłaby funkcjonować wyłącznie na ramenie, Pho i sajgonkach. A z którym artystą chciałaby podyskutować nie tylko o muzyce? Opowiada współzałożycielka Dare IT.
Ikea Retail Digital w Polsce z nową szefową. To Małgorzata Bochenek
W marcu 2023 roku Małgorzata Bochenek przejęła odpowiedzialność za dział Digital w IKEA Retail w Polsce. Tym samym, jako dyrektorka ds. Rozwoju Biznesu i Transformacji, będzie kierowała zarówno dotychczasowym obszarem, jak i sferą Digital.
Terapeuta w zegarku. PredictWatch to aplikacja, która pomaga uzależnionym w utrzymaniu abstynencji
Stworzona przez Macieja Skorko spółka PredictWatch proponuje aplikację, która ma na celu pomoc osobom uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, zapobieganiu powrotom do szkodliwych nawyków, ostrzeganie o problemie jeszcze przed wejściem w nałóg, a nawet wspieranie w rozsądnym korzystaniu z używek.
Jedzenie z puszki jak z ekskluzywnej restauracji? Marka Ed Red staje się coraz popularniejsza
Policzek wołowy w sosie demi-glace, kaczka z jabłkiem czy szakszuka z tofu. Grzegorz Kłos, twórca Ed Red, postanowił udowodnić, że jedzenie z puszki może być tak dobre jak w ekskluzywnej restauracji. Chce, żeby o stworzonej przez niego marce usłyszał cały świat. Trzeba przyznać, że jest na dobrej drodze.
Dzień kobiet w biznesie. Jest coraz lepiej, ale macie jeszcze wiele do zrobienia [RAPORT]
Różnica w zarobkach? Jest. Szklany sufit? Obecny. Dyskryminacja w rekrutacjach? A jakże. Mimo to polski biznes robi coraz więcej, by wyrównać sytuację kobiet i mężczyzn. W dzień kobiet przygotowaliśmy wielki raport, który to udowadnia.
Dlaczego startupy założone przez kobiety dostają mniej pieniędzy od męskich?
Założycielki startupów wierzą, że inwestowanie w firmy stworzone przez kobiety może być kamieniem milowym dla zbalansowania nierównowagi w ekosystemie. – Twórczynie startupów nie mają takiego samego dostępu do finansowania jak założyciele płci męskiej, którzy otrzymują średnio prawie dziewięć razy więcej kapitału niż zespoły kobiece – przekonuje Antonia Schein, Codary.
Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]
Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.
Jędrzej Franek Poza Biznesem. Odsłaniamy tajemnice twórcy FoodBandits
Poznaniak zakochany w serialu „Przyjaciele” (choć nigdy nie obejrzał ostatniego odcinka). W ramach FoodBandits chce przeprowadzić technologiczną rewolucję w polskiej gastronomii.
Reguły liderów. Oto proste sposoby eksperta na to, jak zostać przywódcą w firmie
Oto kilka krótkich lekcji, które pozwolą ci być lepszym szefem i przywódcą
Jak ekologicznie tworzyć surowce? Kluczem do sukcesu może być... hodowla owadów na skalę przemysłową
Podpoznańska firma HiProMine to lider w tworzeniu technologii do hodowli i produkcji owadów na skalę przemysłową. Spółka jest na dobrej drodze do podboju europejskich rynków.
A może jesteś control freakiem? Co z tym można zrobić. Wywiad z ekspertką
Jak sobie radzić z silną potrzebą kontroli – mówi dr Joanna Heidtman, psycholożka i trenerka biznesu.
TOP 15. Polki, które rządzą w technologiach
Oto Polki, które rządzą w technologiach! Kolejność alfabetyczna.
Gwiaździsta 5 to całoroczny obiekt do treningu golfa na symulatorach. Jak działa?
Tadeusz Winkowski w PRL był opozycjonistą, po upadku komuny stworzył największą drukarnię offsetową w Europie. Trzy lata temu założył Studio Gwiaździsta 5, całoroczny obiekt do treningu golfa na symulatorach. Tym samym udowodnił, że najlepsze biznesy powstają z pasji.
Twitter nie ma asa. Jak styl zarządzania Elona Muska wpłynie na media społecznościowe
Elon Musk nie jest menedżerem, jest przedsiębiorcą, a to znacząca różnica. Przedsiębiorca to przede wszystkim architekt. Menedżer to kierownik budowy, który robi „czarną robotę”. W Twitterze Musk takiej osoby nie ma – mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego.
Na zdrowie, czyli cyfrowy lek. Prosoma odmieni medycynę?
Aplikacja przepisywana przez lekarza na receptę? Tak, bo naprawdę działa i skutecznie pomaga w leczeniu nowotworów. Cyfrowy lek powstał w polskiej firmie Prosoma. Jej twórca Marek Ostrowski nie kryje, że zależy mu na światowej ekspansji.
Kobiety w technologiach, czyli rewolucja przyspiesza
„Pełzająca rewolucja” – tak kilka lat temu zatytułowano jeden z raportów poświęconych powolnemu, ale systematycznemu wzrostowi liczby kobiet w polskiej branży technologicznej. Dziś to określenie jest już nieaktualne, bo rewolucja zdecydowanie nabrała tempa.
Być jak Elon Musk. Czy Twitter skazany jest na sukces, czy na porażkę?
Mijają lata, a Elon Musk pozostaje najbardziej kontrowersyjnym przedsiębiorcą naszych czasów. Teraz szaleje z Twitterem. A może… w szaleństwie jest metoda?
ParkCash, czyli parkowanie społecznościowe. Polski startup odmieni życie w miastach?
Ambicją Piotra Nizio, twórcy startupu ParkCash, jest ułatwienie życia w miastach i obniżenie emisji dwutlenku węgla.
Kobiety, o których będzie głośno w 2023 r.
Statrtuperki, menedżerki, wizjonerki. A także kobiety, które swoim życiem i osiągnięciami inspirują do przedsiębiorczości innych. „My Company Polska” publikuje zestawienie (w koleności alfabetycznej) 23 kobiet biznesu, o których będzie głośno w najbliższym roku.
Nakładka na jądra, "elektroniczny pisuar". Łukasz Konarski przełamuje męskie tabu w medycynie
Nakładka na jądra CoolMen ma szansę pomóc parom na całym świecie przezwyciężyć problem niepłodności. A „elektroniczny pisuar” w prosty sposób ułatwi wczesną diagnostykę chorób prostaty. Konstruktor obu wynalazków, dr Łukasz Konarski, nie boi się przełamywać męskiego tabu w medycynie.
Związek Polskiego Leasingu ma nową prezes
Monika Constant, dotychczasowa dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej od 1 stycznia br. objęła stanowisko prezesa zarządu Związku Polskiego Leasingu.
Recepta na aplikację
Wirtualna terapeutka Eva, która w magicznym świecie niczym z Harry’ego Pottera pomoże pacjentom chorym na raka zmierzyć się z diagnozą. To pomysł twórców Prosomy, aplikacji psychoonkologicznej. Ich plan to stworzenie produktu, który będzie refundowany.
Rekord Guinnessa: Elon Musk z największą utratą fortuny w historii
Właściciel Twittera słono zapłacił za przejęcie platformy społecznościowej. Czy spodziewał się, że w konsekwencji nie tylko utraci tytuł najbogatszego człowieka na świecie, ale pobije rekord Guinnessa jako miliarder, który najszybciej stracił swoją fortunę?
Lekarze przyszłości. Najlepsze polskie medtechy. Edycja 2023
Najdynamiczniejszy okres rozwoju medtechów już dawno za nami? A skąd! Branża ma się dobrze jak nigdy wcześniej, a Polacy coraz częściej grają pierwsze skrzypce w światowej medycynie.
Schaefer, Galant, Walkowiak. Sukces oznacza odpowiedzialność [WYWIAD]
Marzy nam się świat, w którym w zarządach spółek będzie większa liczba kobiet. Ale nie z powodu sztucznych parytetów, lecz naszych kompetencji - mówią Maja Schaefer, Eva Galant i Paulina Walkowiak. Przedsiębiorczynie to bohaterki naszego zestawienia "23 kobiet, o których będzie głośno w 2023 roku".
Śpiewa, gra na ukulele i dba o psiaki. Oto tajemnice Sary Sobani z Supuppy
Poznanianka zainteresowana psim żywieniem. Na pomysł Supuppy – naturalnych suplementów dla psów w formie subskrypcyjnej – wpadła jeszcze na studiach magisterskich. Sama siebie nazywa „zadaniowcem”, który im więcej ma zajęć, tym lepiej się organizuje.
Kobiety w IT szczególnie narażone na stres?
65 proc. kobiet doświadcza stresu, a aż 45 proc. może chorować na zaburzenia lękowe. Dotyczy to zwłaszcza sektora IT - twierdzą eksperci, którzy wzięli udział w debacie „Zdrowie psychiczne i well being w IT” zorganizowanej podczas Dnia Kariery Kobiety w IT 2022. Dzień Kariery Kobiety w IT realizowany jest przez szkołę programowania i kompetencji cyfrowych Future Collars.
Bank Anglii prezentuje banknoty z wizerunkiem nowego króla
Portret króla Karola III będzie zdobić 4 banknoty. Emisja funtów brytyjskich z wizerunkiem nowego przywódcy rozpocznie się w 2024 roku. Bank Anglii poinformował, że nadal będzie można używać wszystkich banknotów polimerowych, na których widnieje królowa Elżbieta II.
W zdrowej sierści zdrowy duch. PetsDiag analizując sierść, pozwala ocenić stan zdrowia zwierząt
Marcin Maciąg założył firmę, która na podstawie analiz sierści pozwala ocenić stan zdrowia zwierząt. Choć na rynku działa od niedawna, do jego laboratorium już trafiają próbki z różnych krajów Europy, Chin czy Arabii Saudyjskiej. Nic zresztą dziwnego – PetsDiag jako jedyne laboratorium na świecie może pochwalić się tak wysoce udokumentowaną metodą badań.
SunRoof z nowymi twarzami w firmie. Przybysz i Rulnicki dołączają do zarządu
Piotr Przybysz objął stanowisko COO a Marcin Rulnicki funkcję CFO w firmie SunRoof zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi.
Twitter z dłuższymi postami. Musk znów zaskakuje
Aż 4 tysiące znaków będzie mógł liczyć post na Twitterze. To prawdziwa rewolucja wobec 280 znaków limitu obowiązującego do tej pory. Krótkie posty to esencja portalu kupionego przez Muska - nic dziwnego, że jego użytkownicy mają mieszane uczucia wobec decyzji miliardera.
Milion złotych rocznie. Tyle zarobi Jacek Kurski w Banku Światowym
Intratna posada dla byłego prezesa TVP w końcu się znalazła. Jacek Kurski będzie teraz reprezentować Polskę w Banku Światowym.
Kontomatik wzmacnia zespół analityczny. Iga Sikorska przechodzi z Experiana
Dr Iga Sikorska, która od 2019 roku pełniła funkcję lidera zespołu Decision Analytics w Experianie w Europie Środkowo-Wschodniej, właśnie objęła stanowisko dyrektora Rozwiązań Analitycznych w Kontomatik.
Lody, które leczą. Piotr Przybysz opracował lody mające właściwości prozdrowotne
Prof. Piotr Przybysz postanowił połączyć rodzinną tradycję z osiągnięciami nauki. Opracował lody, które nie tylko mogą jeść osoby chore na cukrzycę, ale wręcz mają właściwości prozdrowotne. A przy tym smakują jak te, które jego dziadkowie produkowali ponad 60 lat temu.