Konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza. Kadra zarządzająca otrzymała niepokojący list od dzieci miliardera
Konflikt rodzinny w Cyfrowym Polsacie / Fot. Shutterstock/OleksSHList dzieci Solorza do menadżerów
Tobias Solorz, Piotr Żak i Aleksandra Żak według informacji "Gazety Wyborczej" mieli wysłać do kadry zarządzającej Cyfrowego Polsatu oraz jego trzech spółek zależnych: Telewizji Polsat, Polkomtelu i Netii list przestrzegający przed poleceniami wydawanymi przez "osoby, których niedawno nabyte uprawnienia w tym zakresie mogą budzić wątpliwość".
Po tym hasłem kryje się prawdopodobnie Justyna Kulka, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej oraz prywatnie partnerka Solorza-Żaka, z którą dzieci biznesmena popadły w konflikt. Autorzy listu szczególną ostrożność zalecają w przypadku decyzji wydawanych w imieniu TiVi Foundation. Zarządzający spółkami powinni również, wedle spadkobierców Solorza, wstrzymać się z podpisywaniem dokumentów, których legalności nie mogą być pewni.
Po ujawnieniu treści poufnego listu Solorzów do zarządu "Gazeta Wyborcza" poprosiła rzecznika Polsatu Tomasza Matwiejczuka o komentarz. Odpisał: "Otrzymałem pytania, nie mam wiedzy na ten temat, odezwę się, jeżeli będę miał cokolwiek do powiedzenia". Zapewnia jednak, że spółka działa normalnie. "Spółka z zasady nie komentuje działań swoich akcjonariuszy i nie zajmuje się relacjami rodzinnymi któregokolwiek ze swoich akcjonariuszy. Spółka działa na podstawie statutu, w którym jasno są opisane procedury podejmowania decyzji w Spółce" - dodał.
Stan zdrowia Zygmunta Solorza
Dzieci Zygmunta Solorza w swoim liście zaznaczają, że powodem ich obaw jest stan zdrowia ich ojca. Jak informują, kontakt z nim jest utrudniony ze względu na chorobę. Nie wiedzą również, gdzie aktualnie przebywa.
To skłoniło je do napisania listu do członków rady i ostrzeżenie ich przed decyzjami, które mogą wynikać ze stanu zdrowia Zygmunta Solorza lub niejasnego wpływu, jakie mogą mieć na niego osoby trzecie w czasie jego niedyspozycji.
Majątek Solorza-Żaka wyceniany jest na ponad 7 mld złotych. Właściciel Cyfrowego Polsatu to 8. najbogatszy Polak.
Kim jest Justyna Kulka?
Justyna Kulka z grupą Cyfrowy Polsat związana jest od 2012 roku. W ciągu ponad 10 lat pracowała w Polkomtelu, operatorze sieci telekomunikacyjnej Plus, odpowiadając m.in. za zarządzenie ofertą, departament strategii marketingowej (także w spółce Cyfrowy Polsat).
Od 2019 roku była odpowiedzialna za rynki B2C i B2B. W maju tego roku odeszła. W czerwcu weszła do rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu oraz innych spółek podległych m.in. Netii, Interii, Liberty Poland, Mobiem rad nadzorczych spółek zależnych Cyfrowego Polsatu i ZE PAK zajmujących się energetyką. W tym PAK - Polska Czysta Energia i jej spółki celowe, PAK Górnictwo, PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin oraz sześć spółek PCE-OZE oznaczonych cyframi 1-6. Jest wiceprzewodniczącą Rady Programowej Stowarzyszenia Lepsza Polska. W sumie w krótkim czasie Justyna Kulka weszła w skład aż 30 spółek związanych z nazwiskiem jej partnera.
Przed podjęciem pracy w spółkach Polsatu Justyna Kulka pracowała jako dyrektor marketingu rynku biznesowego w Play oraz kierownik działu produktów transakcyjnych oraz działu zarządzania treścią i partnerami Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska).