Finanse
Zastrzyk, żeby rosnąć
Teoretycznie wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zewnętrzne finansowanie rozwoju produktów, inwestycji, ekspansji zagranicznej, jest szeroki. Ale większość rozwiązań jest skierowana do węższych grup firm. Znalezienie takiego, które pasuje, nie zawsze jest więc proste.
Fundusze regionalne: nastawcie się na pożyczki
W zeszłym roku, trzy lata po tym, jak uruchomiono regionalne programy operacyjne z unijnej perspektywy 2014–2020, ich rozdzielanie wreszcie mocno przyspieszyło. Na szeroką skalę zaczyna się też dystrybucja instrumentów zwrotnych, których rola, w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, zdecydowanie wzrosła.
Family offices jeszcze nie dla nas
Aby zostać w Polsce klientem bankowości prywatnej, wystarczy mieć 1 mln zł. Lecz żeby w pełni skorzystać z jej możliwości, trzeba mieć dużo, dużo więcej.
Gotówka na smartfon i pierwszy samochód. Czy młode osoby sięgają po pożyczki?
Banki przyciągają młodych darmowymi kontami osobistymi, ciekawymi premiami czy funkcjonalnymi aplikacjami. Chętnie ich pieniądze przechowują, ale już nie tak chętnie im pożyczają. Młode osoby zwykle nie mają swojego dochodu albo mają bardzo niewielki, nie
Kopalnie, ICO i wszechstronne e-monety
Polski startup Imapp na swój projekt Golem, czyli współdzielenie mocy obliczeniowej wielu komputerów, zebrał w listopadzie 2016 r. 8,6 mln dol. (w zamian za 82 proc. swych udziałów). Kapitał pozyskał od inwestorów rozproszonych po całym świecie i zajęło mu to... 29 min. A „moc”, która przyciągnęła błyskawicznie tę fortunę, nazywa się ICO – Initial Coin Offering.
Mieszkania na wynajem – więcej zagrożeń dla zysków
Inwestowanie w mieszkania na wynajem to jedna z najbardziej powszechnych form lokowania kapitału. Niestety, ten rok będzie dla niektórych inwestorów gorszy, głównie przez zmiany w prawie i wzrost cen na rynku, a możliwe, że dojdą do tego jeszcze podwyżki stóp procentowych.
Ponad miliard transakcji, a będzie więcej
Jak podaje NBP, w III kwartale 2017 r. liczba transakcji bezgotówkowych kartami wydanymi przez polskie banki po raz pierwszy w historii przekroczyła miliard (rozliczono ich dokładnie 1 003 868 731). Czyli średnio co sekundę realizowanych było w tym okresie ponad 125 płatności. Imponujące, ale jeszcze większe wrażenie robi tempo, w jakim ten rynek się rozwija.
Mikrofaktoring od Finiaty podbija polski rynek usług finansowych
Finiata pierwszy rok działalności może zaliczyć do bardzo udanych. Nie tylko zdobyła 9 tys. klientów, ale także pozyskała kolejnych inwestorów. Została również nominowana w plebiscycie Loan Magazine Awards 2017 w kategorii „Technologiczne rozwiązanie rok
Dotacja, fundusz i my
Inwestycje funduszy venture capital i dotacje unijne to dwa źródła finansowania, których umiejętne łączenie stanowi często klucz do szybkiego rozwoju młodych firm.
E-kantory: tu rządzą fintechy
Import, eksport czy zwykła zagraniczna delegacja – wszystko to wymaga wymiany walut. Dziś można wygodnie skorzystać z usług e-kantorów, które prześcigają się, by zadowolić klienta, i jeszcze nie powiedziały tu ostatniego słowa.
Przezorny ubezpieczony
Niezależnie od branży, w której działają, firmy w przytłaczającej większości powinny ubezpieczyć przynajmniej niektóre aspekty swojej działalności. Jakie są tu dziś możliwości dla mniejszych przedsiębiorstw i jakie koszty wchodzą w grę?
Nowy pieniądz wolnych ludzi
Kryptowaluty: bohaterki ekscytujących zwyżek notowań, uważane za prawdziwe pieniądze, którymi rządzą zwykli ludzie, wkraczają na salony.
A w banku – dzieje się
Rozwój technologii informatycznych oznacza wielkie zmiany dla banków i całego sektora finansowego, niektórzy nawet żartują, że przez to bankowość trzeba wymyślić od nowa. Tak czy owak, polskie banki trzymają rękę na pulsie.
Pożyczka venture
To nie jest rozwiązanie dla każdego. Lecz dla niektórych, szczególnie młodych i szybko rosnących firm, które nie mogą dostać kredytu w banku, może być niezłym wyjściem. Pożyczka z funduszu venture capital daje też szansę na szybkie pozyskanie całkiem sporego kapitału bez groźby utraty kontroli nad spółką.
PPK: pomysł na wyższe emerytury
Prace nad uruchomieniem Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawiły, że firmy jak nigdy dotąd zainteresowały się funkcjonującymi od wielu lat Pracowniczymi Planami Emerytalnymi.
Sielanka może się skończyć
Prognozy na najbliższe miesiące: surowce w cenie, dług w przecenie, akcje dużych polskich spółek lepsze niż małych, możliwe huśtawki na światowych rynkach walut, akcji i nieruchomości, atrakcyjny Wschód. Jednak większość znaków zapytania, dotyczących warunków inwestowania, pozostaje ta sama co rok temu.
Unijne wsparcie dla innowatorów
Ostatnio sporo się dzieje, jeśli chodzi o dostępne w Polsce finansowanie dla MSP z tzw. programów ramowych Unii Europejskiej (eurogwarancje i wsparcie kapitałowe funduszy VC). Dlatego powracamy do tego tematu.
Proste konta z dodatkami
Internet, a zwłaszcza jego mobilna odsłona, prowadzi do nowych sposobów świadczenia usług bankowych dla biznesu. Na to nakłada się drugi trend – usługi te są coraz częściej skrojone na miarę drobnego przedsiębiorcy: uproszczone, zindywidualizowane i już nie tylko typowo bankowe.
Ubezpieczenie dla eksportera
Współpraca z zagranicznym odbiorcą wiąże się czasem z podwyższonym ryzykiem, że ten nie zapłaci na czas albo wcale. Małej firmie może być trudno coś takiego przetrwać. W takiej sytuacji warto rozważyć ubezpieczenie eksportu.
Spoza krajowej puli
Działają niejako w tle, więc rzadko się o nich wspomina, ale ich rola jest nie do przecenienia. Fundusze UE z ogólnoeuropejskiej puli, bez podziału na poszczególne kraje, uzupełniają przeróżne luki w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Polskie firmy sięgają po nie coraz częściej.
Złoto, brylanty, rubiny
Złoto i drogie kamienie uznawane są za bezpieczne przystanie dla pieniędzy, co nie znaczy oczywiście, że nie da się na nich dobrze zarobić. Szczególnie w przypadku długodystansowego inwestora.
Przedsiębiorcy przedsiębiorcom
Internet zwiększył możliwości przedsiębiorców związane z pozyskiwaniem pieniędzy z zewnątrz, także jeśli chodzi o zaciąganie typowych, a nie społecznościowych, pożyczek, które nie mają jednocześnie wad chwilówek czy kredytu z banku.
Pieniądze od internautów
Społeczna zrzutka na czyjś projekt biznesowy, społecznościowa pożyczka – internet wszystko to ułatwił, a co więcej, w Polsce coraz łatwiej tą drogą o pieniądze.
Polka i Polak o pójściu na swoje
Wygląda na to, że Polacy nie są jakoś szczególnie zainteresowani firmą z rozmachem. Jeśli już, woleliby coś małego, byle własnego i bezpiecznego.
Jak rozwijać mikrobiznes: od startupu po małą firmę
Debata odbyła się 21 czerwca 2017 r. w redakcji „My Company Polska”
Szybka ścieżka będzie szybsza
Nazwa „szybka ścieżka” zobowiązuje. A takie właśnie miano nadano Poddziałaniu 1.1.1 PO IR, sygnalizując, że dzięki niemu małe firmy niemal błyskawicznie i przy minimum formalności otrzymają unijne dofinansowanie na bardzo innowacyjne projekty. Czy jednak „szybka ścieżka” rzeczywiście jest taka szybka?
Alternatywa dla firmy
Widząc stertę rachunków i listę przelewów do wykonania, niejeden przedsiębiorca zastanawia się, czy dałoby się choć częściowo oswobodzić z pajęczyny podatków, składek, zaliczek, opłat... Czy można mieć biznesowe przedsięwzięcie, zawierając np. tylko umowy o dzieło, zamiast prowadzić typową działalność gospodarczą? I kiedy to się opłaca?
Jak korzystnie zaplanować inwestycję w IT
Wśród firm z sektora średniego i małego biznesu od kilku lat widać stabilny rozwój. Utrzymanie wysokiego poziomu jakości usług wymaga zastosowania najnowszych technologii. Jak sfinansować ich zakup? Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest leasing.
Prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo i wkrótce będziesz rozbudowywał flotę? Sprawdź, czy opłaci się skorzystanie z leasingu samochodowego
Leasing samochodu to nowoczesny sposób finansowania pojazdów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Jak pokazują statystyki, stanowi on aż 44,6 proc. całego rynku leasingu w Polsce. Zalety tego typu leasingu docenią zwłaszcza przedsiębiorcy. Podpisując umo
Dwie innowacje w jednym
Scabrosus to młoda innowacyjna firma – liczy sobie zaledwie dwa lata – jednak już odnosi spore sukcesy. Jako jedna z pierwszych przetestowała też na krajowej platformie crowdfunding udziałowy, co zwiększyło przy okazji zaufanie polskich inwestorów do tej formy społecznościowego dofinansowywania.
Unijne dotacje dla MSP – stan na dziś
Usługi doradcze czy ochrona patentowa? A może pieniądze na stworzenie strategii wejścia na rynek zagraniczny? Oferta unijnych funduszy dla MSP nie ogranicza się do tych najbardziej znanych i obleganych programów. Ale uwaga: nie każdy instrument jest dostępny dla wszystkich.
Nie wszystkie jajka w krajowym koszyku
Na świecie rzeczą normalną jest geograficzna dywersyfikacja majątku, aby m.in. lepiej go chronić przed spadkiem wartości, utratą płynności, zniszczeniem czy wręcz konfiskatą. Polacy wciąż niezbyt z tego korzystają. Tymczasem nie tylko ci z wielomilionowym majątkiem mogą zdywersyfikować ryzyko. W dodatku dziś jest to prostsze niż jeszcze kilka lat temu.
Faktoring rozwiązaniem dla zatorów płatniczych nie tylko dla dużych firm
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju (raport „Zatory płatnicze – duży problem małych firm”, FOR, marzec 2017) wskazują, że ponad 25 proc. badanych firm wymienia zatory płatnicze jako jedną z najistotniejszych barier hamuj
Słuchaj, ale zachowaj czujność
Korzystając z usług doradcy finansowego, np. w ramach bankowości prywatnej, choć nie tylko, powierzamy mu nieraz dorobek swojego życia. Stąd i wybór doradcy nie może być pochopny. Jak go wybrać? I jak się jeszcze upewnić, że trafiliśmy dobrze?
Mała firma w Polsce i w UE
Podatki i składki ubezpieczeniowe pożerają u nas nieraz połowę, jeśli nie więcej, przychodów niewielkich przedsiębiorstw osób fizycznych. W Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Czechach państwo zabiera im najwyżej 20 proc. Za to gdy mała firma przetrwa ten bardzo trudny okres i urośnie, polski system będzie dla niej dużo łaskawszy niż gdzie indziej.