Polacy walczą z wydatkami: Raport Santandera wskazuje przedsiębiorcom trudności konsumentów

pensja minimalna
Fot. shutterstock.
Inflacja i bardzo niskie płace w Polsce wciąż drenują portfele potencjalnych klientów firm. Raport podkreśla, że wzrost kosztów życia przyczynił się do problemów wielu osób w pokryciu niezbędnych wydatków.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z raportu "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości" Santander Consumer Banku wynika, że Polacy stają przed wyzwaniami związanymi z kosztami życia i codziennymi wydatkami. Dla wielu z nich bieżące rachunki i opłaty stanowią poważne obciążenie budżetu. Raport ukazuje również, że inflacja jest odczuwana przez coraz większą liczbę osób.

Eurostat potwierdza słabe zarobki Polaków

Polacy walczą z wydatkami: Raport Santandera wskazuje przedsiębiorcom finansowe trudności konsumentów

Według raportu Santander Consumer Banku, dla 55 proc. Polaków największym wyzwaniem tej jesieni są codzienne rachunki i opłaty. To szczególnie dotyka 61 proc. Polek w porównaniu do 49 proc. mężczyzn. To poważny problem, który wielu Polaków stawia przed trudnościami finansowymi.

Codzienne wydatki, takie jak zakupy spożywcze czy środki czystości, są również odczuwane jako duże obciążenie dla budżetu. To wyzwanie dotyczy 44 proc. ogółu Polaków. Odpowiedź ta jest szczególnie częsta wśród seniorów powyżej 60 roku życia (56 proc.) oraz osób młodych w wieku 18-29 lat (46 proc.) i mieszkańców metropolii.

– Wzrost kosztów życia spowodował, że coraz więcej osób ma problem z pokryciem niezbędnych wydatków, takich jak rachunki i opłaty czy codzienne zakupy – mówi Agata Krawczyk, kierownik zespołu produktów kartowych z Santander Consumer Banku, cytowana przez portal wiadomoscihandlowe.pl – Jednak jesień dla Polaków nie jest pozbawiona również większych obciążeń finansowych, takich jak wyjazd na późny urlop (15 proc.) czy dokształcanie siebie lub dziecka (14 proc.). Co dziesiąty respondent wskazuje, że dużym wyzwaniem będzie wyposażenie mieszkania np. zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD (10 proc.). Dla 8 proc. ankietowanych obciążeniem dla portfela jesienią będzie też zakup ubrań i obuwia na kolejną porę roku – dodaje.

Inflacja i bardzo niskie płace w Polsce wciąż drenują portfele potencjalnych klientów firm

Te dane nie pozostawiają wątpliwości - Polacy zmagają się obecnie z dużym kryzysem finansowym, co przełoży się na wyniki finansowe poszczególnych firm np. związanych z branżą tekstylną. Obecnie jesteśmy zmuszeni rezygnować z wielu rzeczy czy atrakcji, które wcześniej były dla nas finansowo osiągalne.

Wśród innych wyzwań finansowych, które Polacy mają przed sobą jesienią, wymienia się m.in. konieczne remonty domów lub mieszkań (18 proc.). To szczególnie istotne dla osób w wieku 30-39 lat (24 proc.) i tych z wyższym dochodem (26 proc.).

Bank wskazuje, że odpowiedzią na te wyzwania może być korzystanie z różnych form finansowania, takich jak kredyty gotówkowe czy karty kredytowe, co rozważa 16 proc. Polaków w kontekście zakupu mieszkania lub domu oraz 13 proc. w przypadku remontów. Jednak jest to rozwiązanie dla niektórych niebezpieczne, gdyż trudno im spłacić takie zobowiązania ze zbyt niskiego wynagrodzenia.

43 proc. Polaków bez oszczędności

Prawie 4 mln Polaków z najniższą krajową pensją

Z danych GUS za 2021 rok wynika, że minimalną pensję krajową otrzymuje 1,7 mln osób. Jednak już wiadomo, że liczba osób z najniższą wypłatą zwiększyła się od tego czasu ze względu na podwyższenie minimalnej pensji przez ustawodawcę. Obserwator gospodarczy podaje informacje, że w 2022 roku liczba pracujących za najniższe wynagrodzenie podwoiła się względem 2021 roku. Z kolei w 2023 roku rząd informował, że osób pracujących za najniżsża krajową jest na pewno ponad 3 mln. 

Bardzo duża grupa Polaków pracuje za nieco więcej niż minimalną pensję - co utrudnia wyłapanie ich w statystykach - a często są to kwestie niewielkich premii miesięcznych w wysokości maksymalnie kilkuset złotych. Naturalnie przeżycie za pensję wynoszącą obecnie 2783,86 zł netto jest bardzo trudne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z jednoosobowym gospodarstwem domowym.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Banku w lipcu 2023 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (próba n = 1004).

X