Deszcze niespokojne

Inwestowanie w produkty rolne
Inwestowanie w produkty rolne, fot. Shutterstock
Rekordowo drogi już jest sok pomarańczowy, a bliskie rekordom są ceny kakao i kawy robusty. Wystarczy, że produkcja zbóż będzie o 0,5 proc. mniejsza, by powtórzył się rajd cenowy sprzed wojny. Do tego dochodzi El Niño. Co się dzieje z cenami żywności?

Lipiec był na świecie najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, a średnia temperatura była o ok. 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż przed epoką przemysłową. Drugiego tak upalnego miesiąca w wymiarze globalnym trzeba byłoby szukać ok. 120 tys. lat temu. Lipcowe wiadomości ze świata zdominowały doniesienia o pożarach na południu Europy, ale suche jak pieprz powietrze utrzymywało się także w USA, a ponad 50-stopniowe upały dotarły do Chin. A po fali upałów – jak to zwykle bywa – nadszedł czas ulewnych deszczy (zwiększone parowanie powoduje później większe niż zwykle opady, zaś energia cieplna znacznie zwiększa siłę wiatrów). 

Za rekordowo gorący lipiec częściowo odpowiada cykliczne (choć nieregularne) zjawisko El Niño, które powstaje na Pacyfiku i zwykle utrzymuje się mniej więcej dziewięć miesięcy (stąd nazwa; El Niño to dzieciątko), choć czasem może utrzymywać się nawet przez pełnych 12 miesięcy. Obecne El Niño jest ósmym od początku XXI w.

Jego pojawienie się ma o tyle znaczenie, że anomalie pogodowe mogą wywołać poważne reperkusje, o globalnym znaczeniu, przez swój wpływ na wysokość zbiorów. Samo El Niño jest zjawiskiem lokalnym i oddziałuje przede wszystkim na wybrzeża Pacyfiku, ale cieplejszą temperaturę odnotowano niezależnie także w wodach Atlantyku, a nawet na Morzu Północnym. Poprzednie El Niño – w latach...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2023 (96)

Więcej możesz przeczytać w 9/2023 (96) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ