E-paragony w twoim telefonie. Konsumenci zyskują dodatkowe narzędzie cyfrowe

e-paragon
Fot. shutterstock.
Od piątku 15 września każdy konsument ma szansę korzystać z cyfrowej formy potwierdzenia zakupu. Ministerstwo Finansów wprowadziło ogólnopolską platformę dystrybucji e-paragonów, aplikację e-paragony 2.0.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

E-paragon to cyfrowa wersja tradycyjnego paragonu fiskalnego. Zastępuje ona dowody zakupu w formie papierowej i jest uznawana za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty zgodnie z polskim prawem. To innowacyjne podejście ma przede wszystkim ułatwić życie konsumentom.

E-paragony w twoim telefonie. Konsumenci zyskują dodatkowe narzędzie cyfrowe

Prawdopodobnie każdy z nas zgubił lub nie zachował paragonu zakupionego produktu - co w większości przypadków uniemożliwiało jego zwrot czy też skorzystanie z gwarancji w przypadku ewentualnych skaz i wad. 15 września 2023 r. zaczyna się nowy rozdział cyfryzacji zakupów. 

Aby skorzystać z e-paragonów, wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację mobilną e-Paragony 2.0. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników smartfonów, a proces rejestracji jest szybki i łatwy. Nie jest wymagane podawanie numeru PESEL ani adresu e-mail, co podkreśla aspekt anonimowości.

Jak wyjaśnia portal Bankier.pl po zainstalowaniu i zarejestrowaniu się w aplikacji, wystarczy podczas zakupów wyświetlić na ekranie urządzenia Wirtualną Kartę e-Paragony, którą można znaleźć w aplikacji. Sprzedawca zeskanuje kod, a kasa przekaże paragon do centralnej platformy dystrybucji e-paragonów. Po kilku chwilach klient może pobrać swój e-paragon na swój smartfon.

Naucz się oduczać. Czy oduczanie się będzie jedną z najcenniejszych umiejętności? [WYWIAD]

E-paragony nie są obowiązkowe, ale przynoszą korzyści

Warto zaznaczyć, że sprzedawcy nie są zobowiązani do wystawiania paragonów w formie elektronicznej. To rozwiązanie jest całkowicie dobrowolne, i choć nie jest jeszcze dostępne w każdym sklepie, może być krokiem w przód w dążeniu do bardziej zrównoważonego i cyfrowego społeczeństwa. Dodatkowo wdrożenie systemu e-paragonów po kilku latach ma się na tyle spopularyzować, że za jakiś czas obowiązek wystawiania e-paragonów nie będzie stwarzał problemów przedsiębiorcom.

E-paragony nie tylko ułatwiają życie konsumentom, ale także przynoszą korzyści sprzedawcom. Koszty związane z procesem fiskalizacji e-paragonów mogą być znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych paragonów papierowych. Przedstawiciele branży wskazują, że oszczędności kosztowe mogą wynosić od 50 do 80 procent w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami - podkreśla portal Bankier.pl powołując się na wypowiedź prezesa Platformy Detalistów Cezarego Pierzana (wywiad dla PAP).

Rewolucja w paragonach przyjazna planecie

Wprowadzenie e-paragonów to krok w kierunku cyfryzacji i uproszczenia procesów zakupowych. Klienci zyskują wygodę i dostęp do historii swoich zakupów na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie przyczyniają się do ochrony środowiska, ograniczając ilość papieru zużywanego na paragony.

Dla wielu osób e-paragony stanowią znaczący krok w digitalizacji codziennego życia. To również przykład na to, jak technologia może ułatwić nam życie, jednocześnie pomagając firmom obniżyć koszty i zwiększyć efektywność.

Sztuka realizacji (i finansowania) inwestycji

ZOBACZ RÓWNIEŻ