Historyczny rekord bankowości mobilnej - smartfony wygrywają z komputerami

bankowość mobilna
Fot. shutterstock.
Współczesna technologia rewolucjonizuje nie tylko codzienne życie, ale także sposób, w jaki zarządzamy naszymi finansami. Z oferty banków korzystamy głównie za pomocą komputerów i smartfonów. Od niedawna to te drugie wyszły na prowadzenie przesądzając o przyszłości sektora bankowości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Obecnie na rynku usług bankowości elektronicznej dokonuje się prawdziwa rewolucja. Liczba użytkowników bankowości mobilnej, czyli tych, którzy obsługują swoje konta za pomocą smartfonów, przewyższyła już liczbę osób korzystających z komputerów.

Hisotryczny rekord bankowości mobilnej - smartfony wygrywają z komputerami

Według danych opublikowanych przez Bankier.pl, na koniec czerwca 2023 roku liczba użytkowników bankowości mobilnej osiągnęła imponujący poziom - 24 miliony osób. To klienci, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do swojego konta za pomocą urządzeń mobilnych. Co istotne, nie jest to ograniczone wyłącznie do aplikacji mobilnych; wielu z nich korzysta również z alternatywnych rozwiązań, takich jak serwisy lite czy RWD (Responsive Web Design).

Z kolei liczba użytkowników bankowości internetowej, obsługiwanej na komputerach, wynosiła 22,7 miliona klientów. To dane opublikowane przez Związek Banków Polskich. Dane z I kwartału 2023 roku, dostępne w opracowaniu NetB@nk pokazują w jakim kierunku rozwija się rynek bankowości elektronicznej.

Ministerstwo Dobrego Mydła, czyli ekokosmetyki ze zdrowym podejściem

"Mobile Only" - ewolucja czy rewolucja?

Jak zauważa Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl wraz z wzrostem bankowości mobilnej, rośnie również grupa klientów określanych jako "mobile only". To osoby, które zupełnie zrezygnowały z korzystania z tradycyjnej bankowości internetowej i obsługują swoje finanse wyłącznie za pomocą smartfonów. Ta grupa osiągnęła już liczbę około 15 milionów użytkowników, co stanowi wzrost o 2,3 miliona w ciągu roku.

Wiodącym graczem na rynku bankowości mobilnej pozostaje PKO Bank Polski, który na koniec czerwca 2023 roku mógł pochwalić się 5,6 milionem użytkowników "bankujących" na swoich telefonach. To o pół miliona więcej niż rok wcześniej. Bank ten przekroczył również barierę 5 milionów użytkowników swojej aplikacji mobilnej. Na drugim miejscu znajduje się mBank, który obsługuje 3,2 miliona mobilnych klientów, a trzecie miejsce na podium zajmuje Bank Pekao, zbliżając się do 3 milionów mobilnych użytkowników.

Co to oznacza dla rodzimej bankowości? Przede wszystkim pozwala temu sektorowi opracować strategię na kolejne lata. Nowe technologie wypierają tradycyjne placówki obsługi klienta. Dodatkowo banki zmierzają w kierunku przekazania jak najwięcej wpływu nad kontem i operacjami finansowymi w stronę użytkownika aplikacji. Wszystko po to, by wizyta w placówce stacjonarnej nie była potrzebna. Obecnie klienci banków stawiają na wygodę - i większość spraw finansowych mogą załatwić z poziomu telefonu komórkowego.

Startup AI Imbue pozyskuje finansowanie z Nvidii. Wycena rośnie do 1 mld dol.

Banki w dobie cyfrowej transformacji

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec czerwca 2023 roku liczba placówek bankowych wynosiła niewiele ponad 10 000, podczas gdy dekadę wcześniej było ich o 4000 więcej. Zmniejszenie liczby placówek ma wpływ na strukturę zatrudnienia, ponieważ nie jest już potrzebna duża liczba kasjerów obsługujących tradycyjne okienka. Według danych KNF, na koniec II kwartału 2023 roku w sektorze bankowym pracowało niecałe 144 000 osób, podczas gdy w okresie szczytowym liczba ta wynosiła 180 000.

Następstwem tych zmian jest również ewolucja samych placówek bankowych. Coraz więcej banków inwestuje w tzw. "oddziały bezgotówkowe", w których nie można dokonywać tradycyjnych transakcji gotówkowych. Zamiast tego, konsultanci w tych placówkach pomagają klientom w załatwianiu bardziej skomplikowanych spraw, takich jak składanie wniosków o kredyty hipoteczne. Samoobsługowe operacje są dostępne tylko w urządzeniach takich jak bankomaty czy wpłatomaty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ