Tesla na fali wzrostu dzięki superkomputerowi Dojo i sztucznej inteligencji

tesla
Tesla traci pozycję lidera na rynku aut elektrycznych? / Fot. Tesla Fans Schweiz, Unsplash.com
Elon Musk i jego firma Tesla ponownie wstrząsnęli rynkiem. Tym razem przyczyną gwałtownego wzrostu notowań spółki jest zapowiedź budowy superkomputera Dojo oraz inwestycje w sztuczną inteligencję. Analitycy wskazują, że wartość rynkowa Tesli może wzrosnąć o 500 miliardów dol.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Poniedziałek, 11 września, był dniem kiedy światowe giełdy przeżyły wstrząs. Akcje Tesli, producenta samochodów elektrycznych, wzrosły o ponad 10%, osiągając poziom 273 dolarów za akcję. To znaczący skok cen papierów wartościowych firmy Elona Muska. Jednym z głównych powodów tego wzrostu była informacja, że Morgan Stanley przewiduje, iż superkomputer Dojo oraz sztuczna inteligencja mogą podnieść wycenę Tesli o aż 500 miliardów dolarów.

Wzrost notowań i rekordowa wartość Tesli

To nie pierwszy raz, kiedy Tesla przyciąga uwagę inwestorów i analityków. Od początku 2023 roku akcje firmy zyskały na wartości aż o 130%, co jest imponującym wynikiem. Tesla to jedna z niewielu firm technologicznych, która wpłynęła na wycenę indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych - zaznacza portal Bankier.pl.

Ministerstwo Dobrego Mydła, czyli ekokosmetyki ze zdrowym podejściem

Superkomputer Dojo - innowacja, która zmieni grę

Najważniejszym elementem, który podbija wartość Tesli, jest superkomputer Dojo. Tesla rozpoczęła jego budowę w lipcu 2023 roku, a jej koszty szacowane są na 1 miliard dolarów do przyszłego roku. Pomimo znacznych nakładów finansowych, analitycy uważają, że ta inwestycja szybko się zwróci. Zespół analityków Morgan Stanley pod przewodnictwem Adama Jonasa podniósł docelowy kurs akcji Tesli o 60%, osiągając poziom 400 dolarów za akcję. To oznaczałoby, że Tesla osiągnęłaby kapitalizację rynkową na poziomie 1,39 biliona dolarów, co stanowi 62% wzrost w porównaniu do aktualnej wartości, wynoszącej 857 miliardów dolarów - oceniają analitycy.

Adam Jonas uważa, że superkomputer AI może zapewnić Tesli "asymetryczną przewagę" nad konkurencją, otwierając drzwi do nowych rynków, które wykraczają znacząco poza samą sprzedaż pojazdów. Jego zdaniem, do 2030 roku Tesla będzie w stanie generować 2160 dolarów stałych comiesięcznych przychodów na każdego właściciela samochodu dzięki innowacjom opracowanym przez Dojo oraz różnym subskrypcjom i usługom, takim jak ładowanie pojazdów, aktualizacje oprogramowania czy autonomiczna jazda - wylicza portal Bankier.pl.

XAI i przyszłość Tesli

Elon Musk jest znany z odważnych planów i innowacyjnych rozwiązań. Warto również wspomnieć o niedawno założonej przez niego firmie xAI, która zajmuje się sztuczną inteligencją. Ta spółka, będąca częścią grupy współpracującej z Teslą, ma ogromny potencjał. Musk twierdzi, że xAI będzie blisko współpracować z X (dawnym Twitterem) oraz Teslą.

To wszystko pokazuje, że przyszłość Tesli może być jeszcze bardziej obiecująca niż dotychczasowe osiągnięcia firmy. Elon Musk kontynuuje swoją misję wprowadzania innowacyjnych technologii na rynek motoryzacyjny i nie tylko. Czas pokaże, czy jego wizje zostaną zrealizowane i czy Tesla będzie nadal liderem w branży pojazdów elektrycznych oraz sztucznej inteligencji. Jedno jest pewne - inwestorzy na całym świecie obserwują tę firmę z niecierpliwością i oczekują jej kolejnych ruchów.

REDD pozyskuje nowych inwestorów. W sumie 6,5 mln zł od aniołów biznesu

ZOBACZ RÓWNIEŻ