Rząd wyłoży miliardy na Warszawę. Gliński: Lech Kaczyński zrobiłby te inwestycje szybciej

metro
Fot. shutterstock.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński, ogłosił nowy program wsparcia rozwoju Warszawy, który ma na celu zrealizowanie szeregu istotnych projektów, w tym trzeciej linii metra i wewnętrznej obwodnicy Warszawy. Podczas konferencji nie obyło się bez uszczypliwości w stronę opozycyjnych włodarzy stolicy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jednym z kluczowych projektów w ramach programu wsparcia jest trzecia linia metra. Choć ciągle jest to projekt w planach, rząd zobowiązał się do dołożenia 1,5 miliarda złotych na tę inwestycję. Trzecia linia metra jest jednym z najważniejszych projektów transportowych dla stolicy.

 "Wewnętrzna obwodnica Warszawy"

Kolejnym istotnym projektem jest budowa wewnętrznej obwodnicy Warszawy, która połączy rondo Wiatraczna z rondo Żaba. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel około miliarda złotych. Minister Gliński podkreślił, że to istotna inwestycja dla funkcjonowania miasta. Łączne wsparcie rządu na kluczowe projekty Warszawy wynosić będzie 3 miliardy złotych. 

Politycy PiS mówią o "rekordowym" wsparciu, jednak opozycja podważa rzekomą hojność. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaznacza, że po zmianach fiskalnych Warszawa straciła 10 miliardów złotych, które należało się miastu.

- 10 miliardów złotych zabrali Warszawie, teraz chcąc przeznaczyć trzy miliardy do, uwaga, 2030 roku. Chcą oddać niewielką część pieniędzy, które zabrali - mówił prezydent Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Program 'Lokalna półka' - PiS chce wprowadzić zmiany w dostawach żywności

"Cele programu rządowego"

Program rządowy ma trzy kluczowe cele. Pierwszy z nich to udrożnienie transportu w Warszawie, co ma znaczący wpływ na życie mieszkańców. Drugi cel to poprawa jakości życia warszawiaków, a trzeci to zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, rekreacyjnej i turystycznej stolicy. Dzięki tym projektom można oczekiwać poprawy jakości życia w Warszawie oraz wzrostu atrakcyjności miasta dla inwestorów i turystów - wskazuje portal Bankier.pl.

Jak deklarował Piotr Gliński rząd jest zdeterminowany w zrealizowaniu tych ważnych projektów, które przyczynią się do rozwoju i modernizacji stolicy.

Program rządowy nawiązuje do wizji rozwoju stolicy, która była rozwijana już za kadencji Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy. Minister Gliński podkreślił, że obecna administracja jest zdecydowana kontynuować te projekty.

Po obniżce stóp procentowych: Będziemy "zeskrobywać złotego z podłogi"

Gliński: Lech Kaczyński zrobiłby te inwestycje szybciej

Podczas wystąpienia ministra kultury nie zabrakło drobnych uszczypliwości. Piotr Gliński zauważył, że gdyby Lech Kaczyński nie przerwał swojej kariery jako prezydent Warszawy lub gdyby kontynuowano plany rozwoju Warszawy opracowane za jego kadencji, dziś inwestycje, o których mowa byłby już zrealizowane:

- Gdy był prezydentem Warszawy, opracował, zarówno wizję, jak i programy. Wtedy ten program był do roku 2020. Gdyby kontynuowano te plany, te projekty i te prace to do roku 2020 inwestycje, o których dzisiaj mówimy, wciąż w sensie perspektywicznym byłyby zrealizowane - powiedział.

Zaznaczył, że chodzi m.in. o trzecią linię metra. "Wciąż jest w planach. Wciąż nie jest zrealizowana" - zaznaczył Gliński.

Rafał Trzaskowski zawuażył, że państwo powinno realizować inwestycje w stolicy, jednak odkąd włądze w kraju przejął PiS każda złotówka dla Warszawy jest przekazywana z wielką pompą. Prezydent stolicy zauważa, ze Warszawa wyraźnie traci finansowo odkąd stery rządu przejął PiS. 

- To całkowicie naturalne, że rząd wspiera stolicę. Tak powinno być przez cały czas. Rządy w innych państwach Unii Europejskiej wspierają swoje stolice - zauważył. Podał przykład stadionu Skry, który ma być obiektem o zasięgu międzynarodowym, "ma służyć całemu krajowi". - Stolica nie służy tylko mieszkańcom stolicy, ale służy wszystkim Polkom i Polakom - przekonywał Trzaskowski, cytowany przez TVN Warszawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ