Ceny kakao najwyższe od 40 lat. Czekolada, już nie tylko w przenośni, staje się płynnym złotem

Kakao
Fot. shutterstock.
Kakao drożeje i osiąga historycznie wysokie ceny. Tak drogo nie było już od czterech dekad. Czym jest spowodowany ten gwałtowny wzrost cen i jakie czynniki wpłynęły na tę sytuację?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kakao, podstawowy składnik czekolady, od lat jest przedmiotem spekulacji i analiz ekonomicznych. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost cen tego cennego surowca. Jak donosi radio TOK FM jego cena osiąga właśnie historyczne rekordy: kakao jest najdroższe od 40 lat. Tona kosztuje około 3 tys. USD.

Notowania napędzają efekty, wywołanej przez Rosję, wojny energetycznej oraz klimatyczne zawirowania (jakie wywołuje zjawisko wiatru El Niño). Miłośnicy słodkości muszą liczyć się z większym wydatkiem za ulubione produkty: w ostatnim roku w Europie ceny słodyczy podrożały o 13 procent.

Ceny kakao najwyższe od 40 lat. Czekolada, już nie tylko w przenośni, staje się płynnym złotem

Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, które dominują na rynku kakao, dostarczając ponad 60% światowej produkcji, borykają się z wieloma problemami. Susze, zmieniające się warunki klimatyczne, choroby roślin oraz szkodniki wpływają na spadki w produkcji. Do tego kraje zmagają się od lat z niepokojami polityczno-społecznymi.

Jednak afrykańskie uprawy gonią plantacje z Ameryki Południowej - ojczyzny kakao. Po tym jak ceny tego surowca wystrzeliły w górę - coraz więcej terenów m.in. w Peru przeznacza się na uprawę kakaowców. To akurat pozytywna zmiana, gdyż rośliny te występują w tamtejszym ekosysytmie od tysięcy lat.

Konsumenci na całym świecie są coraz bardziej świadomi jakości produktów, które kupują. Wzrost popularności ciemnej czekolady i produktów z wyższą zawartością kakao prowadzi do zwiększenia popytu na ten surowiec. Jednocześnie konsumentów przyciągają produkty z certyfikatem "fair trade" czy ekologicznym, które często są droższe w produkcji.

To istotne, gdyż wciąż wielu rolników żyje poniżej progu ubóstwa, co prowadzi do migracji z wiejskich obszarów w poszukiwaniu lepszych warunków bytu. Niestety nawet kupując czekolady z kakao ze zrównoważonych upraw trudno o pewność, że pracownicy fizyczni plantacji są dobrze traktowani. 

Kakao, jak wiele innych surowców, jest przedmiotem spekulacji na światowych giełdach. Fundusze hedgingowe oraz inni inwestorzy starają się przewidzieć przyszłe ruchy cen i inwestować w odpowiedni sposób, co może prowadzić do krótkoterminowych wahań cen.

Przewiduje się, że warunki klimatyczne będą miały coraz większy wpływ na uprawy kakaowca. Możemy się spodziewać, że obszary nadające się do uprawy kakaowca będą się kurczyć.

Czekoladowe oszustwa, czyli konsekwencje dla konsumenta

Wzrost cen kakao prawdopodobnie przełoży się na wyższe ceny produktów czekoladowych na półkach sklepowych. Może to również zachęcić producentów do poszukiwania alternatywnych surowców lub zmian w recepturach. A to już się dzieje. Na całym świecie producenci robią co mogą, by sprzedać mniej za więcej. Jak przedstawia tok fm gramatury produktów znacznie się zmniejszyły, czekolady bywają cieńsze lub mniejsze choć cena pozostaje ta sama lub droższa. Radio zauważa, że także wafle i lody są oblewane cieńszą warstwą czekolady niż wcześniej. W zawartości batonów i wafli zauważa się mniejszą zawartość miazgi kakaowej.

Czekolada będzie jeszcze droższa

Według danych International Cocoa Organization (ICCO) najwięcej kakao zużywa Europa, z Niemcami, Holandią, Francją i Wielką Brytanią na czele. Rynek azjatycki rośnie najszybciej, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny i Indie.

W obliczu rosnącego popytu i potencjalnych problemów z podażą konsumenci powinni być przygotowani na wyższe ceny czekoladowych przysmaków w najbliższej przyszłości. Jednocześnie wzrost cen może stać się katalizatorem dla pozytywnych zmian w przemyśle, takich jak zrównoważona produkcja czy lepsze warunki dla rolników.

Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Każdego roku płacimy 2 mld zł kary

X