Aktualności
Powrót do biura? Nowe zasady w miejscach pracy
Stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z Covid-19 skłania wielu pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby na bezpieczny powrót pracowników do biura. Wciąż obowiązujące wytyczne dotyczące zachowania dystansu społecznego rodzą jednak liczne pytania dotyczące procedur, jakie należy wprowadzić w środowisku pracy.
Robert Lewandowski inwestuje w polski startup LESS
Polski startup LESS_ zebrał 12 milionów złotych od inwestorów. Jednym z nich jest Robert Lewandowski. W firmę zainwestował także m.in. Krzysztof Pawiński, współzałożyciel i prezes Maspeksu.
Bezpieczeństwo w czasach pracy zdalnej, czyli specjalne smartfony Samsunga
Praca zdalna to dziś chleb powszedni. Przedsiębiorstwa każdej wielkości wykorzystują to, że współczesne technologie pozwalają łączyć się między pracownikami i swobodnie korzystać z firmowych zasobów. Tyle że praca przez internet wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Z pomocą przychodzą tu specjalne edycje popularnych smartfonów Samsunga – z oznaczeniem Enterprise Edition. Co dzięki nim zyskamy?
Solidarni pracodawcy ubezpieczają pracowników od Covid-19
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań wywołanych koronawirusem Generali wprowadziło nowy produkt w ramach Grupowego Ubezpieczenia Covid-19. Pracodawca może ubezpieczyć całą swoją załogę na wypadek zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Od rozpoczęcia przez Generali sprzedaży tego produktu ochroną objętych zostało już ok. 30 tys. pracowników.
Świadczenia postojowe. Nowe objaśnienia prawne od Ministerstwa
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez MRPiPS objaśnienia prawne w zakresie możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego przez przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.
Polacy coraz bardziej skłonni do wydawania pieniędzy. Poprawiają się nastroje konsumenckie
Majowe dane o koniunkturze konsumenckiej wskazują na lekką poprawę nastrojów konsumentów indywidualnych we wszystkich analizowanych przez GUS obszarach - komentuje Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Znamy szczegóły nadchodzących zmian w prawie
Ochrona firm przed przejęciami, dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm czy łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych to tylko kilka z nowych rozwiązań proponowanych przez rząd w ramach walki z kryzysem.
KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii. Cykl bezpłatnych konferencji online
„KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii” to konferencje online obejmujące najbardziej aktualne tematy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w obecnej rzeczywistości biznesowej oraz stanowią odpowiedź na ich bieżące potrzeby i wyzwania.
Mocny wzrost bezrobocia, duży spadek pensji. Załamanie na rynku pracy w kwietniu
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu spadło o 2,4 proc. w porównaniu do marca. Oznacza to, że pracę straciło nawet 153 tys. osób - wynika z nowego raportu GUS.
Bezpłatny przewodnik po Tarczy 3.0. Jak uzyskać pomoc?
Doradcy podatkowy zrzeszeni w KIDP przygotowali bezpłatny informator dla przedsiębiorców na temat tarczy antykryzysowej 3.0. Dokument publikujemy na stronie mycompanypolska.pl.
Tarcza finansowa. Wsparcie dla firm
Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest pomoc z Tarczy Finansowej.
Ostre hamowanie w leasingu. Będzie gorzej niż w 2008 roku
Wyniki branży leasingowej, podobnie jak wyniki całej polskiej gospodarki wyhamowały w pierwszych miesiącach 2020 roku. Takie same scenariusze odbijają się w wynikach europejskich gospodarek i są obserwowane na innych europejskich rynkach leasingu. Wiele czynników przemawia za tym, że przezwyciężenie obecnego kryzysu może zając nam więcej lat niż w przypadku kryzysu z roku 2008.
Cięcia w poznańskim Volkswagenie. Pracę straci 450 osób
Mimo powrotu do pracy trzyzmianowej poznańska fabryka firmy Volkswagen ogłosiła planowaną redukcję etatów. Pracę straci nawet 450 osób.
Bezrobocie nadejdzie jesienią
Znaczący wzrost liczby osób bezrobotnych może nastąpić dopiero jesienią, kiedy przestaną działać różne formy wsparcia z tarcz antykryzysowych i po zakończeniu procedur związanych ze zwolnieniami.
Nowe wyzwania dla handlu. Detaliści muszą szykować się na duże zmiany
Przygotowanie kilku scenariuszy modelu popytu, zwinne reagowanie na zachodzące zmiany rynkowe i szybkość działania zdecydują o utrzymaniu rentowności detalistów.
Rzecznik MŚP idzie na wojnę ze skarbówką. Jest wniosek do prokuratury
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej.
Okiem eksperta. Klienci nie wrócą zbyt szybko do restauracji
Zniesienie obostrzeń jest dobrym sygnałem dla branży gastronomicznej. Nie można jednak oczekiwać, że z dnia na dzień postawi to branżę na nogi, a klienci szturmem wrócą do swoich ulubionych restauracji - pisze w komentarzu Bartosz Górecki, brand manager w merce.com.
Więcej czasu na zdobycie finansowania. Nowe informacje w sprawie pieniędzy dla firm
W zaktualizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej harmonogramie naborów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, aż w czterech konkursach PARP zwiększono liczbę rund aplikacyjnych. Wnioskodawcy zyskali tym samym więcej czasu na składanie wniosków.
Szybka odbudowa eksportu ratunkiem dla polskiej gospodarki
GUS dzisiaj opublikował pierwsze dane o polskim handlu zagranicznym po uderzeniu COVID-19. Eksport wyrażony w euro wyniósł od stycznia do marca br. 59,9 mld euro, a import 59 mld euro (wzrost w eksporcie o 1,7 proc., a w imporcie o 0,7 proc.). Dodatnie saldo wyniosło 0,9 mld euro, w styczniu - marcu ub.r. było na minusie 0,8 mld euro.
Serwery przede wszystkim w Polsce
Zdecydowana większość polskich firm (91 proc.) twierdzi, że przetwarza dane na serwerach zlokalizowanych w kraju, a 13 proc. wskazało lokalizację na terenie Unii Europejskiej, wynika z badania przeprowadzonego w pierwszym kwartale br., na zamówienie VMware i OVHcloud.
Europejski Kongres Gospodarczy w wersji online w dniach 18-20 maja 2020 r.
Ponad 120 panelistów weźmie udział w blisko 20 debatach EEC Online. Internetowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w dniach 18-20 maja br. Organizację największej imprezy biznesowej Europy Centralnej w dotychczasowej formule, wraz z European Tech and Start-up Days, Grupa PTWP planuje w dniach 2-4 września br.
Komputronik rezygnuje z centrów handlowych
Komputronik podjął decyzję o zamknięciu kilkudziesięciu lokali w centrach handlowych - podał zarząd firmy w komunikacie.
Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera. Co na to prawo?
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo?
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Fryzjerzy, gastronomia i salony kosmetyczne wrócą do pracy
Od 18 maja otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne - powiedział podczas konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki.
Przestój ekonomiczny a finansowanie wpłat do PPK. Poradnik
Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do PPK. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy - pisze w komentarzu Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Ratunek dla przedsiębiorców. Poradnik po rozwiązaniach tarcz antykryzysowych
Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.
Punkty usługowe w galeriach zwolnione z czynszów
Właściciele lokali usługowych wygrali walkę z właścicielami centrów handlowych. Dzięki temu nie zapłacą czynszów.
Im większa firma – tym mniejsze problemy. Bilans koronakryzysu
49,3 proc. badanych przedsiębiorców ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a 54,6 proc. spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Kryzys najbardziej dotknął małe biznesy.
Webinarium PIIT: Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Porozmawiajmy o nowych regulacjach PIIT zaprasza na bezpłatne Webinarium „ Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych” 12 maja 2020 w godz. 11:00 – 11:45
Całkowite otworzenie gospodarki najpóźniej od 1 lipca?
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do Premiera od ponad 100 organizacji przedsiębiorców o wyznaczenie i ogłoszenie daty zakończenia ograniczeń w działaniu przedsiębiorstw najpóźniej na dzień 1 lipca br.
Z Polski wyjechało 200 tys. Ukraińców. Co dalej z rynkiem pracy?
Niemal dwukrotnie zmniejszyła się liczba firm, które chcą zatrudniać obywateli Ukrainy. Z Polski wyjechało też niemal 200 tys. imigrantów zarobkowych.
Tarcza antykryzysowa. Aktualny status wniosków
Ministerstwo Rozwoju opublikowało aktualne dane, jeśli chodzi o liczbę wniosków o skorzystanie z oferowanych rozwiązań, a także jeśli chodzi o pieniądze, które już trafiły do przedsiębiorców.
Wyzwania pracy zdalnej. Kto będzie chciał wrócić do biura?
Przyspieszony kurs pracy zdalnej, z którym mierzą się teraz pracownicy, ma swoje słabe strony. Główna trudność to brak bezpośrednich interakcji z innymi – tęskni za tym aż połowa zatrudnionych. 18 proc. wskazuje, że brakuje im własnej przestrzeni do pracy, a 12 proc.w domu nie ma dostępu do tak profesjonalnego sprzętu jak w biurze.
Polskie firmy planowały zakup 800 tys. aut. Co zmienił kryzys?
Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. blisko 18 proc. z ponad 2 milionów podmiotów z sektora MŚP planowało inwestycje w rozwój firmowych flot – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet. Gdyby przedsiębiorcy zrealizowali swoje deklaracje, do mikro, małych i średnich firm w Polsce trafiłoby nawet 800 000 nowych i używanych samochodów.
Co dalej z globalnym handlem? Możliwe scenariusze
Handel światowy może pozostać poniżej 90 proc. swojego poziomu sprzed kryzysu nawet po zniesieniu blokad i tylko stopniowo się ożywić w drugim półroczu 2020 r. Euler Hermes szacuje, że blokady i nieskoordynowane znoszenie ograniczeń mogą kosztować handel towarami 2,4 bln USD, tyle samo, gdyby wszystkie kraje podniosły swoje taryfy do 17 proc., tj. blisko poziomów ostatnio odnotowanych w 1994 r.