72 mln dolarów na rozwój Mindspace

72 mln dolarów na rozwój Mindspace
Mindspace pozyskał finansowanie w wysokości 72 milionów dolarów. Celem rundy inwestycyjnej jest wsparcie dalszego rozwoju spółki i jej ekspansji na rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Celem inwestycji prowadzonej przez Harel Insurance Investments i More Provident Funds jest ekspansja firmy w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu

Runda została przeprowadzona przez Harel Insurance Investments and Financial Services Ltd., More Provident Funds, Arkin Holdings oraz dotychczasowych inwestorów. Wśród nich są: Yoav Harlap, Kobi Rogovin oraz Globalworth.

Mindspace. Będą nowe inwestycje

Mindspace, spółka założona w 2014 roku przez Dana Zakai i Yotama Alroy, posiada obecnie 32 oddziały w 17 miastach w 7 krajach, rozmieszczone na powierzchni 100 000 metrów kwadratowych (ponad 1 mln stóp kwadratowych). Tylko w ciągu ostatniego roku Mindspace otworzył nowe oddziały w Londynie, Tel Awiwie, Filadelfii oraz nową lokalizację w modelu Hub and Spoke poza Tel Awiwem, w Yakum. Mindspace obsługuje firmy o zróżnicowanym profilu działalności; około 41% to duże przedsiębiorstwa i korporacje, a 38% to małe i średnie firmy. Klienci Mindspace to głównie firmy z sektora technologicznego, finansowego i usługowego. Wśród byłych i obecnych klientów Mindspace znajdują się m.in. takie firmy jak Microsoft, Samsung, Playtika, Taboola, Yahoo!, Expedia czy GoPro.

W sytuacji kryzysowej, jaka dotknęła większość branż związanych z nieruchomościami komercyjnymi w wyniku pandemii COVID-19, rynek powierzchni biurowych typu flex nadal się rozwijał. Wszystkie prognozy przewidują przyspieszony rozwój tej branży  - do 2030 r. jej udział w rynku nieruchomości komercyjnych przekroczy 30%, przy czym  obecnie wynosi 5%. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez CBRE, w ciągu dwóch lat 43% najemców przeznaczy od 10 do 50% swojego portfela na powierzchnie elastyczne, a17% najemców -  ponad 50%.

- Mindspace odnotowuje imponującą dynamikę wzrostu i wysoki popyt we wszystkich lokalizacjach – potwierdza Dan Zakai, współzałożyciel i prezes Mindspace.

- Z powodzeniem stawiliśmy czoła wielu wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19. Aktualnie nasze lokalizacje są niemal całkowicie wynajęte, a obecnie realizowana inwestycja przez Harel Insurance i More Provident Funds ma na celu zaspokojenie rosnącego popytu na rynku oraz otwarcie nowych lokalizacji w oparciu o umowy o zarządzanie z właścicielami nieruchomości na całym świecie – dodaje Zakai.

- Mindspace nie jest kolejną firmą z branży nieruchomości, która wynajmuje wyłącznie biura. Stawiamy na silne relacje z klientami i strategiczne partnerstwo z właścicielami nieruchomości. Zauważyliśmy, że przy wyborze przestrzeni biurowych nasi klienci zwracają dużą uwagę na takie zalety jak: centralna lokalizacja, unikalny design i obsługa na najwyższym poziomie. Oczekujemy dalszego przyspieszonego wzrostu w 2022 roku, a jednocześnie będziemy kontynuowali tworzenie znaczącej wartości dodanej dla naszych licznych klientów – podkreśla Zakai.

W 2021 roku Mindspace zanotował znaczące ożywienie - poziom obłożenia sprzed pandemii COVID-19, tj. z początku 2020 roku, a nawet go przekroczył, osiągając ponad 95% obłożenia w Izraelu i Niemczech. Tak wysoki poziom obłożenia nie jest jednak wynikiem obniżenia cen, które pozostały na poziomie sprzed pandemii.

W ciągu ostatnich dwóch lat Mindspace podpisał sześć umów o zarządzanie z właścicielami nieruchomości w Europie, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, w tym w związku z niedawnymi otwarciami przestrzeni w Izraelu i Filadelfii. Umowa o zarządzanie, inspirowana branżą hotelarską, jest modelem, który na całym świecie zyskuje coraz większą popularność i uznanie. Ta innowacyjna koncepcja zakłada partnerstwo pomiędzy wynajmującym a operatorem powierzchni typu flex, co pozwala na zwiększenie rentowności i elastyczności dla wynajmującego, a jednocześnie stanowi właściwą odpowiedź na obecną sytuację na rynku.

Wcześniej, w marcu 2021 roku, Mindspace wprowadził na rynek model „Hybrid”, nową ofertę rozwiązań biurowych na żądanie dla firm i osób pracujących w modelu hybrydowym, łączącym pracę w domu i w biurze. Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania rozwiązaniami hybrydowymi, a wybuch pandemii tylko przyspieszył ten proces. W Mindspace zauważalny jest wzrost trendu hybrydowego. Liczba tymczasowych umów na żądanie wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, przed pandemią COVID-19.

Sami Babkov, zastępca prezesa i dyrektor ds. technologii informacyjnych w Harel Insurance Investments and Financial Services, Ltd. komentuje: - Jesteśmy dumni, że możemy przewodzić obecnej rundzie inwestycyjnej z łącznym finansowaniem w wysokości 30 milionów dolarów. Inwestycja ta jest wyrazem zaufania do modelu elastycznych przestrzeni do pracy w kontekście wpływu pandemii COVID-19 na rynek biurowy, a także dowodem zaufania do doświadczonego i profesjonalnego zespołu zarządzającego Mindspace. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdywersyfikować i udoskonalić nasze inwestycje w nieruchomości oraz spełniać oczekiwania klientów korzystających z usług działu inwestycyjnego Harel.

- Naszym zdaniem Mindspace wprowadza na rynek ciekawy model – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wartości, którą wnosi dla swoich klientów – mówi Ori Keren, dyrektor ds. technologii informacyjnych w More Provident Funds.

Podczas transakcji rolę bankiera inwestycyjnego pełnił Barak Capital Underwriting.

ZOBACZ RÓWNIEŻ