Salwador stworzy Bitcoin City w pobliżu wulkanu

Powstanie Bitcoin City / Fot. David Shares, Unspla
Powstanie Bitcoin City / Fot. David Shares, Unsplash.com
W atmosferze koncertu rockowego prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, ze jego rząd zbuduje pierwsze na świecie miasto krypto - Bitcoin City. Czego możemy oczekiwać?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bukele wykorzystał zgromadzenie entuzjastów Bitcoina w ubiegłą sobotę, aby przedstawić swój najnowszy pomysł, podobnie jak wykorzystał wcześniejszą konferencję Bitcoin w Miami, aby ogłosić, że Salwador będzie pierwszym krajem, który uzna kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym.

Sprawdź: Pomysł na biznes

W 2022 r. pojawi się oferta obligacji w całości w Bitcoinie. Natomiast 60 dni po zakończeniu finansowania ruszy budowa miasta. 

Gdzie powstanie Bitcoin City?

Miasto zostanie zbudowane w pobliżu wulkanu Conchagua, aby wykorzystywać energię geotermalną do zasilania zarówno miasta, jak i wydobywania Bitcoinów. Dla wyjaśnienia, Bitcoiny są "wydobywane" poprzez wykonywanie złożonych obliczeń matematycznych w celu weryfikacji transakcji walutowych. Te obliczenia realizują specjalistyczne komputery, które mają wysokie zapotrzebowanie na prąd - i to właśnie ten prąd (energię) zapewniają wulkany.

Dotychczas rząd Salwadoru prowadzi już pilotażowe przedsięwzięcie wydobywcze Bitcoina w innej elektrowni geotermalnej, obok wulkanu Tecapa. 

Inspiracje: Karolina Sołowow 

Rząd Salwadoru zapewni grunty i infrastrukturę, a także miejsca pracy, by przyciągać inwestorów.

Bukele zapowiedział, że miasto od początku będzie miało zerową emisję dwutlenku węgla. Do tego jedynym podatkiem będzie podatek VAT, z którego połowa zostanie przeznaczona na opłacenie obligacji komunalnych, a reszta na infrastrukturę i utrzymanie. Nie będzie natomiast podatków majątkowych i dochodowych. 

Bitcoin City zostanie zbudowane przede wszystkim po to, by przyciągać inwestorów zagranicznych. Prezydent Salwadoru powiedział, że będą w nim dzielnice mieszkalne, centra handlowe, restauracje i port. Do tego mówił o edukacji cyfrowej, technologii i zrównoważonym transporcie publicznym.

"Zainwestuj tutaj i zarabiaj tyle pieniędzy, ile chcesz" – powiedział po angielsku Bukele do wiwatującego tłumu na zakończenie Latynoamerykańskiej Konferencji Bitcoin i Blockchain, która odbyła się w Salwadorze.

Bitcoin jest prawym środkiem płatniczym w Salwadorze, obok dolara, od 7 września br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ