Kierownictwo Amazon India brało udział w przemycie narkotyków. Policja wystosowała oskarżenie

Amazon czeka problem wizerunkowy? / Fot. Matthew B
Amazon czeka problem wizerunkowy? / Fot. Matthew Brodeur, Unsplash.com
Menedżerowie wyższego szczebla w firmie Amazon w Indiach zostali oskarżeni po tym, jak dwóch mężczyzn rzekomo korzystało z zasobów sklepu do przemytu marihuany.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Policja w centralnym stanie Madhya Pradesh aresztowała dwóch mężczyzn za rzekomy handel narkotykami. Chodzi o min. 20 kg marihuany. 

Sprawdź: Dobrze płatne zawody

Policja twierdzi, że mężczyźni handlowali marihuaną na stronie pod pozorem sprzedaży liści stewii, naturalnego słodzika.

Amazon oczywiście podkreśla, że nie zezwala na wystawianie i sprzedaż nielegalnych produktów. Firma poinformowała również, że podejmuje surowe działania przeciwko sprzedawcom, którzy łamią przepisy dotyczące nielegalnych towarów.

"Problem został nam zgłoszony i obecnie go badamy" – dodał Amazon w oświadczeniu w odpowiedzi na sprawę.

Policja stanowa powiedziała, że dyrektorzy wykonawczy w Amazon India zostali oskarżeni na podstawie ustawy o środkach odurzających i substancjach psychotropowych. Wynikało to z "różnic w odpowiedziach, w dokumentach dostarczonych przez firmę w odpowiedzi na pytania policji, i faktów odkrytych w trakcie dyskusji". Władze nie podały, ilu kierownikom postawiono zarzuty.

Narkotyki w e-commerce?

Szacuje się, że za pośrednictwem strony internetowej sprzedano łącznie 1000 kg marihuany o wartości ok. 148 000 dol.

Zobacz: Banknot 500 zł

Sprawa jest najnowszym problemem prawnym, którym zajmuje się indyjski biznes Amazona. Stoi on również w obliczu dochodzenia w sprawie nieuczciwej konkurencji w tym kraju.

We wrześniu Amazon podobno również wszczął wewnętrzne śledztwo po tym, jak stwierdził, że jeden lub więcej indyjskich pracowników przekupił urzędników.

W ostatnich latach władze indyjskie znacznie zwiększyły swoje wysiłki, aby rozprawić się zarówno z przemytem, jak i używaniem nielegalnych narkotyków. Wielu znanych aktorów i osobistości telewizyjnych w kraju zostało w zeszłym roku poddanych kontroli ze strony urzędników zajmujących się narkotykami.

W zeszłym miesiącu Aryan Khan, 23-letni syn supergwiazdy Bollywood, Shah Rukha Khana, został aresztowany za rzekome zażywanie narkotyków na imprezie. Sprawa była przedmiotem intensywnych relacji medialnych w Indiach.

AKTUALIZACJA, 23.11.2021

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy stanowisko od polskiego oddziału firmy Amazon. Publikujemy je w całości, w niezmienionej formie:

“Zasady działania Amazon zakładają pełną współpracę z przedstawicielami władz odpowiedzialnymi za przestrzeganie prawa, w każdym przypadku, w którym zostanie ono w jakikolwiek sposób naruszone przez podmioty działające na Amazon.in. Zawsze dzieliliśmy się, i nadal będziemy to czynić, wszelkimi informacjami niezbędnymi władzom do badania niejasnych sytuacji, także w związku z omawianą sprawą. Amazon prowadzi politykę zerowej tolerancji dla działań naruszających zasady i natychmiast reaguje na wszelkie przejawy łamania wewnętrznych regulacji firmy lub prawa obowiązującego w danym kraju. Amazon.in to marketplace (pośrednik) udostępniany podmiotom trzecim, na którym sprzedawcy oferują swoje towary kupującym. Umowy zawierane ze sprzedawcami działającymi na Amazon.in zobowiązują ich, jak również kurierów, dostawców usług i ich współpracowników, do przestrzegania wszelkich przepisów prawa.”

ZOBACZ RÓWNIEŻ