TDJ zainwestuje kolejne 200 mln zł w startupy. Fundusz zastąpi TDJ Pitango Ventures

Tomasz Domagała
Tomasz Domagała, TDJ, fot. materiały prasowe
TDJ Pitango Ventures zakończył już poszukiwanie nowych spółek. Zamiast niego nowych okazji zacznie poszukiwać fundusz TDJ Ventures. Do wydania 200 mln złotych!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rodzinna firma inwestycyjna TDJ rozpoczyna realizację nowej strategii w obszarze venture capital. W najbliższych latach planuje zainwestować do 200 mln złotych w dojrzałe startupy, we wzrostowych branżach takich jak automatyzacji, opakowań, OZE, magazynowania energii, proptechu i innych, w których najpełniej będzie można wykorzystać efekty synergii pomiędzy innymi aktywami TDJ i kompetencjami jego zespołu. 

TDJ Venture. W co zainwestuje fundusz

TDJ Venture będzie inwestował w firmy w fazie wzrostu (growth), szukając dojrzałych projektów, które posiadają innowacyjny model biznesowy, dobry zespół i już przynoszą zyski. TDJ interesują firmy z dużym potencjałem do skalowania biznesu. Wielkość zaangażowania TDJ Venture w pojedyncze rundy będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 10 a 40 mln złotych. 

Zgodnie z nową strategią, w ramach TDJ Venture chcemy współpracować z zespołami, którym będziemy w stanie pomóc i które na taką pomoc będą gotowe. Zależy nam na wykorzystaniu naszych kompetencji i aktywów zgromadzonych w obszarach TDJ Equity, gdzie inwestujemy w dojrzałe spółki z różnych branż, czy też TDJ Estate, gdzie mocno rozwijamy segment mieszkaniowy.

- komentuje Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ. 

- Nadal będziemy ściśle współpracować z Pitango VC z Izraela, którego zespół będzie wspierać nas swoją wiedzą i globalną siecią kontaktów – dodaje Tomasz Domogała.

Współpraca z Pitango jest zresztą wielopoziomowa. TDJ jest zaangażowany jako inwestor pasywny (limited partner) w izraelskie fundusze Pitango. 

Oto najlepsze polskie startupy

TDJ Pitango Ventures. Co dalej z funduszem?

W ramach działalności obszaru Venture, TDJ współtworzy z izraelskim Pitango VC i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) fundusz TDJ Pitango Ventures. W jego portfelu znalazły się między innymi takie firmy jak rewolucjonizująca rynek meblarski spółka Tylko i przewidująca zachowania zakupowe klientów Cosmose AI. Każda z nich warta jest już ponad 100 mln dolarów. 

- TDJ Pitango Ventures zainwestował do tej pory w dziewięć spółek. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa, w jakim rosną. Chcemy je nadal wspierać i uczestniczyć w kolejnych rundach pozyskiwania kapitału. Dlatego nie będziemy poszukiwać już nowych inwestycji – powiedział Tomasz Domogała.

W portfelu TDJ Pitango Ventures oprócz Tylko, Cosmose AI, znajdują się obecnie takie spółki jak: Neptune, Stethome, CallPage, GG Predict, Syntoil, Vocaly i SmartDust. 

- Mamy swoisty fetysz unicornów. Z jednej strony to fajnie jest mieć taką firmą, ale z drugiej strony to może o niczym nie świadczyć - mówi w szczerej rozmowie z mycompanypolska.pl Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.

Polski rynek VC

Polski rynek inwestycji venture capital rozwija się bardzo prężnie. W 2019 roku fundusze dokapitalizowały startupy kwotą 1,2 mld złotych, a w 2020 roku niemal podwoiły swoje zaangażowanie, inwestując łącznie 2,1 mld złotych. Według ostatnich szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym roku zaangażowanie funduszy VC w Polsce może sięgnąć 2,5 mld złotych.

TDJ to firma rodzinna aktywnie inwestująca w pięciu obszarach: Equity, Estate, Finance, Venture i Foundation. Celem TDJ Equity jest budowanie długoterminowej wartości poprzez inwestowanie w dojrzałe spółki; portfel TDJ Equity składa się ze spółek notowanych na GPW – FAMUR i Zamet oraz spółek niepublicznych Edina Vetcare Group, Miya Cosmetics, Teamtechnik, Projekt Solartechnik, PGO, FPM oraz NIUW Glinik. TDJ Estate realizuje inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i logistycznych. TDJ Venture inwestuje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. TDJ Finance skupia się na inwestycjach w płynne aktywa finansowe. TDJ Foundation koncentruje się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ