Praca w IT? Prawie połowa ofert obejmuje zawody nieprogramistyczne

Praca w IT
Praca w IT, fot. materiały prasowe
Prawie połowa ofert pracy w branży IT dotyczy zawodów nie związanych z programowaniem - wynika z najnowszego raportu IT Coders Lab oraz Pracuj.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rynek pracy rozwija się i zmienia niezwykle dynamicznie, a IT przestało kojarzyć się już głównie z programowaniem. Zatrudnienie w branży wcale nie musi równać się obowiązkową znajomością języków Java lub JavaScript czy umiejętnością tworzenia systemów informatycznych oraz administrowania nimi. Dziś, rozwój w branży IT jest możliwy także na takich stanowiskach jak np.: analityk biznesowy, project manager i tester.

Praca w IT. (Nie)programista potrzebny od zaraz

Ze wszystkich ofert pracy w branży IT, które w pierwszym półroczu 2021 roku pojawiły się na portalu Pracuj.pl, już 49,25 proc. dotyczy zawodów niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem. – Po wejściu w nową erę technologiczną zapotrzebowanie przedsiębiorstw na pracowników wykwalifikowanych w zawodach cyfrowych gwałtownie wzrosło. I o ile jeszcze kilka lat temu branża informatyczna kojarzyła się głównie z programistami, tak w ostatnich latach rynek IT znacznie otworzył się także na zawody nieprogramistyczne – mówi Marcin Tchórzewski, założyciel i CEO Coders Lab.

W grupie zawodów nieprogramistycznych możemy wymienić sześć głównych profesji. Tym najpopularniejszym i najbardziej pożądanym na rynku pracy jest analityk biznesowy (6 152 ogłoszenia, co stanowi 28,51 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę w grupie zawodów nieprogramistycznych). Na drugim miejscu plasuje się pracownik wsparcia technicznego helpdesk (5 510 ogłoszeń, czyli 25,27 proc.), natomiast podium zamyka project manager (4 911 ogłoszeń, co stanowi 22,52 proc.). Wśród zawodów znajdujących się w drugiej części stawki można wymienić: testowanie (3 498 ogłoszeń/16,04 proc.), administrowanie sieciami (1 160 ogłoszeń/5,32 proc.) oraz zarządzanie usługami (576 ogłoszeń/2,64 proc.).

Atrakcyjne stanowisko nie tylko w Warszawie

Zawody nieprogramistyczne  są coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że popyt na ekspertów w tej dziedzinie jest zróżnicowany terytorialnie. Województwem z największą liczbą ofert o pracę – co nie zaskakuje – jest województwo mazowieckie (6 054 ogłoszenia). W czołówce znalazły się również takie województwa jak: małopolskie (2 597 ogłoszeń), dolnośląskie (2 190 ogłoszeń), śląskie (1 774 ogłoszenia) czy wielkopolskie (1 577 ogłoszeń).

– Mamy świadomość, że wśród regionów z największym potencjałem pod kątem rynku pracy niezmiennie prym wiodą duże aglomeracje, Warszawa, Kraków czy Wrocław. Ma to oczywiście związek z siedzibami największych firm. Niezwykle cieszy jednak to, że czołówkę gonią takie województwa jak śląskie, wielkopolskie czy pomorskie, gdzie liczba atrakcyjnych miejsc pracy z roku na rok rośnie. Warto pamiętać również o tym, że dzięki możliwościom, jakie niesie za sobą praca zdalna, przed naszymi absolwentami wiele nowych drzwi stanęło otworem – twierdzi Jacek Lisowski, Country Manager w Coders Lab. 

Trzema województwami z najmniejszą liczbą ofert pracy w zawodach nieprogramistycznych są: opolskie (470 ogłoszeń), warmińsko-mazurskie (457 ogłoszeń) oraz świętokrzyskie (437 ogłoszeń). Jednak dzięki pracy zdalnej stałe miejsce zamieszkania w jednym województwie daje możliwość zatrudnienia w firmie z zupełnie innego końca kraju. Jak pokazują najnowsze badania Inhire.io, już 64 proc. wszystkich ofert pracy w IT dotyczy właśnie pracy zdalnej . To ogromna szansa, zwłaszcza dla osób mieszkających w tych regionach Polski, które są najmniej atrakcyjne pod kątem rynku pracy IT.

Praca w IT. Ile zarabiają nieprogramiści?

Prawdą jest, że programiści w branży IT nie mają powodu do narzekania na swoje zarobki. Zasada potwierdza się w przypadku zawodów nieprogramistycznych. Wśród wymienionych wcześniej profesji na najwyższe wynagrodzenie może liczyć specjalista zarządzania usługami. Według portalu Pracuj.pl w przypadku tego stanowiska średnie zarobki wyniosły 14 500 zł brutto. Okazale wyglądają również zarobki analityka biznesowego (11 000 zł brutto), testera (10 500 zł brutto) oraz project managera (10 000 zł brutto). Bliżej średniej krajowej znalazły się za to wynagrodzenia administratora sieciami (7 500 zł brutto) oraz pracownika wsparcia technicznego (5 000 zł brutto). 

Warto pamiętać o tym, że zarobki w dużej mierze zależą od posiadanego doświadczenia oraz wszechstronnych kompetencji. – Umiejętność programowania nie jest konieczna do tego, aby stać się częścią świata IT. Choć – co warto podkreślić – nawet podstawowa znajomość programowania jest pomocna na każdym stanowisku w IT i ceniona przez pracodawców. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje dany zawód, warto więc skorzystać z odpowiednio ukierunkowanych kursów i skutecznie rozwijać swoje kompetencje – przekonuje Marcin Tchórzewski.

Raport Coders Lab i Pracuj.pl wyraźnie wskazuje kierunek, w którym rozwija się dzisiejszy rynek pracy w branży IT. Wiele firm obecnych na rynku coraz większą wagę przykłada do poszerzania swoich organizacji o stanowiska nieprogramistyczne. W związku z tym pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim pracowników, którzy łączą umiejętności techniczne z komunikatywnością, kreatywnością czy umiejętnością pracy w zespole. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ