Immersion VR/AR Festival. Zobacz, poczuj, doświadczaj

Immersion Festival
materiały prasowe
26-27 listopada 2021 r. w warszawskim Centralnym Domu Technologii odbędzie się pierwsza edycja festiwalu, poświęconego w całości działaniom w obszarze wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Na uczestników wydarzenia czekać będzie 80 stanowisk VR, 8 paneli z udziałem ekspertów, prezentacje najnowszych trendów i wiele innych atrakcji. Imprezę będzie można oglądać także online.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Hasłem przewodnim tegorocznego IMMERSION VR/AR FESTIVAL jest „Polish VR Zone”, a program festiwalu skupia się wokół prezentacji osiągnięć polskiej branży kreatywnej oraz potencjału szeroko pojętej edukacji wykorzystującej nowe media. Pośród atrakcji znajdują się także projekcje najciekawszych polskich doświadczeń VR i AR wyprodukowanych w ostatnich latach. Celem organizatora wydarzenia – Fundacji Koncept Kultura – jest w pierwszej kolejności stworzenie przestrzeni dla współpracy twórców z inwestorami i potencjalnymi klientami. Festiwal IMMERSION VR/AR FESTIVAL dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wirtualna przestrzeń dla rzeczywistej sztuki, edukacji i kultury

Festiwal to odpowiedź na rozwój technologii VR/AR, które już dawno przestały być niszowe, ale wciąż na większości festiwali technologicznych stanowią jedynie skromny dodatek. Z drugiej strony IMMERSION to przestrzeń nie tylko dla technologii, ale również dla kultury – to szansa na pokazanie jak wielką rolę wirtualna rzeczywistość może odgrywać w różnych dziedzinach sztuki, filmie, nauce i edukacji. Zainteresowanie artystów ma przełożyć się na zwiększenie dostępności produkcji z dziedziny Art VR i Cinematic VR.

Wydarzenie ma być platformą do wymiany wiedzy oraz prezentacji możliwości dla twórców, producentów i odbiorców, którymi są zarówno indywidualne osoby jak i instytucje kultury, szkoły, domy kultury i NGO. IMMERSION VR/AR FESTIVAL będzie także doskonałym miejscem dla popularyzacji nowych technologii, również wśród tych, którzy dopiero odkrywają świat VR i AR i pragną dostępu nie tylko do czystej rozrywki, ale także do wysokiej jakości treści o walorach estetycznych i dydaktycznych.

6 obszarów programowych festiwalu

Organizatorzy IMMERSION VR/AR FESTIVAL przygotowali wiele atrakcji podczas tego dwudniowego święta wirtualnej rzeczywistości. Można je podzielić na siedem obszarów programowych:

- Kino VR – 80 stanowisk i przegląd blisko dwudziestu filmów, widowisk i animacji dla odbiorców w różnym wieku – najciekawszych polskich produkcji stworzonych w technologii Cinematic VR, Art VR, VR i AR prezentowanych szerokiej publiczności w ostatnich latach.

- 8 paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli instytucji kultury, sztuki, kinematografii, nauki, biznesu, edukacji i rozrywki. • Prezentacje najnowszych trendów – uczestnicy poznają narzędzia oraz zyskają wiedzę i kompetencje związane ze skutecznym funkcjonowaniem twórców w otoczeniu biznesowym.

- Wywiady i spotkania z ekspertami, twórcami i instytucjami wykorzystującymi VR i AR w kulturze, sztuce, edukacji, nauce oraz w działaniach zaangażowanych społecznie.

- Stoliki eksperckie – szansa na bezpośrednie przedstawienie inwestorom i reprezentantom sektora finansów potencjału, który tkwi w polskiej branży kreatywnej.

- Polish VR Zone – stworzenie planu współpracy międzysektorowej w celu promocji polskich twórców VR i AR w kraju i na świecie.

Premiery

Podczas festiwalu odbędzie się polska premiera nagradzanego już na międzynarodowych festiwalach filmu VR „Deep Dive” w reżyserii Miłosza Hermanowicza oraz filmu „Jutrznia nad Bugiem” twórców: Julita Fajks-Mitkowska, Miłosz Hermanowicz, Włodek Zieland, Marta Przybecka, Wojciech Olchowski, Eric Lin (projekt Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie). W festiwalowym przeglądzie doświadczeń VR zobaczyć będzie można przedpremierowy pokaz animowanej adaptacji utworu „Uranowe Uszy” Stanisława Lema – „Kosmogonik” w reżyserii Pawła Szarzyńskiego oraz w Kinie VR nowej produkcji historycznej Biura Programu „Niepodległa" – film „Nie kochać w taką noc”. Jest to komedia muzyczna w stylu lat 30. w reżyserii Tomasza Szafrańskiego.

Pełny program festiwalu, bilety oraz więcej informacji (m.in. o prezentowanych produkcjach VR) można znaleźć na stronie internetowej: www.immersionfestival.pl.

Panel dyskusyjny z udziałem My Company Polska

Podczas festiwalu jeden z paneli dyskusyjnych poprowadzi nasz dziennikarz - Kuba Dobroszek. Panel odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 15:00. Jego tytuł: "Na styku sztuki, edukacji i biznesu – polskie gry i aplikacje VR, AR z potencjałem edukacyjnym, popularyzatorskim i komercyjnym"

ZOBACZ RÓWNIEŻ