Tylko u nas
To nie jest kolejna zwykła relacja z InCredible Summit
Pod koniec kwietnia w warszawskim Garnizonie Sztuki odbył się InCredible Summit, a więc wydarzenie zwieńczające VI edycję programu InCredibles Sebastiana Kulczyka. To miała być zwykła relacja z tego eventu, ale w jego trakcie postanowiliśmy zaprosić gości do pewnej zabawy...
Czy polscy klienci przyzwyczaili się do zmian cenowych? Rozmowa z Tomaszem Stecem
Twierdzenie, że konsumenci przestali zwracać uwagę na podwyżki jest bardzo kontrowersyjną tezą. Na pewno liczba podwyżek oraz wysoka inflacja spowodowały, że klientom trudniej zorientować się, jaka powinna być "właściwa" cena - przekonuje Tomasz Stec, Partner Simon-Kucher & Partners.
Koniec imprezy! "Czy wrócimy do kuriozalnych wycen? Być może, wszak bańki wracają"
Czeka nas korekta wycen, kryzys, a w przypadku najmłodszych startupów fala upadłości – przekonują Ewa Chronowska, Daniel Świątkowski i Adam Niewiński, jedni z czołowych polskich inwestorów. W rozmowie z „My Company Polska” radzą, jak przetrwać, czego dziś szukają fundusze oraz jakich błędów nie popełniać.
Większość przedsiębiorców już wie, że nie uniknie zrównoważonego rozwoju
- Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zrównoważony rozwój to coś, czego nie da się uniknąć - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Polska jest dla Ukrainy benchmarkiem
Liczę, że w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy polski biznes nie będzie się oglądał na rząd i po prostu weźmie sprawy w swoje ręce – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.
Magdalena Zmitrowicz: "Razem damy radę" [WYWIAD]
Czy jest trudniej niż wcześniej? Często słyszymy, że tak, ale polskim przedsiębiorcom nie brakuje nowych pomysłów, które chętnie wspieramy – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. odpowiedzialna za Pion Bankowości Przedsiębiorstw.
Inwestycja w startup to jak małżeństwo z zaplanowanym rozwodem. Wywiad z Markiem Garniewskim
Rynek VC szuka przede wszystkim projektów rozwijanych przez silne i zmotywowane zespoły. Produkt oferowany przez startup muszą chcieć kupować ludzie, gdyż jest cała masa firm sprzedających świetne produkty, ale na które nie ma zapotrzebowania - tłumaczy Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.
Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna
Sondaże wskazują trzecią kadencję dla PiS, w Trybunale Konstytucyjnym jest bałagan, więc nie zobaczymy szybko pieniędzy z KPO, a mimo to złoty się umacnia. Cieszą się importerzy, martwią eksporterzy, ale powinno to pomóc w szybszym spadku inflacji. Realna staje się mimo to stagflacja, ale co to oznacza.
Jak być skutecznym liderem w rzeczywistości VUCA? "Nie traktujmy zespołu jak rodziny"
- Rodziny się nie sprzedaje - tłumaczyła Róża Szafranek podczas debaty zorganizowanej podczas Europejskiego Forum Młodych Liderów.
Narzędzia, bez których nie wyobrażasz sobie życia. Zapytaliśmy przedsiębiorców
Znani przedsiębiorcy zdradzają, bez jakich narzędzi (i cyfrowych, i analogowych) nie wyobrażają sobie życia. Czyli w skrócie - aplikacje, które musisz zainstalować na telefonie. Uwaga! Tu nie ma płatnej promocji, tylko uchylanie rąbka tajemnicy z bieżącej działalności operacyjnej znanych postaci ze świata młodych i innowacyjnych firm.
Mateusz Kowalczyk: "Skończyły się czasy, kiedy founderzy zbierali rundy tylko na nazwisko" [WYWIAD]
Od momentu ostatniej rundy seed – kiedy zebraliśmy 6 mln zł – urośliśmy ok. piętnastokrotnie, w zależności od wskaźnika, na który spoglądamy. - zdradza Mateusz Kowalczyk, CEO Foodsi.
Awans. Jak go zdobyć i przełamać przestój w karierze? Rozmawiamy ze specjalistką
Co nam przeszkadza w awansie? – pytamy Sandrę Bichl, specjalistkę HR, założycielkę Career Angels.
Gra o biznesowy tron. Najlepsze startupy gamingowe
O gamingu jeszcze do niedawna mówiło się jako o perle polskiej giełdy. Choć dziś nastroje są mniej entuzjastyczne, perła odzyskuje dawny blask. Duża w tym zasługa innowacyjnych spółek, które na gaming patrzą holistycznie.
Moc smaku w robaku. Jadalne owady robią się popularne
Świerszcze w mące? Czekolada z larwami? I to do kupienia w supermarketach! Wprowadzaniu jadalnych owadów na polski rynek spożywczy towarzyszą wielkie emocje. Sprawdzamy, z czym się to je.
"Wyzyskizm" i pomadka na spółkę czy ludzki błąd. Kontrowersje wokół restauracji Rafała Paczesia
Czy w restauracji "Komediowej" Rafała Paczesia dochodzi do naruszeń prawa pracy? Miałaby to potwierdzać oferta pracy w lokalu opublikowana w serwisie OLX. Przedstawciele restauracji w komentarzu przesłanym redakcji portalu mycompanypolska.pl stanowczo zaprzeczają i wyjaśniają historię, która odbija się szerokim echem w mediach społecznościowych.
Słuchawki niekoniecznie dla ludzi, czyli jak zarobić na psich uszach
Dwóch studentów z miasteczka Żary wymyśliło produkt, który sprzedaje się na całym świecie. Słuchawki wyciszające dla psów Safe Dogs Ears tylko z pozoru wyglądają na ekstrawagancję dla nawiedzonych właścicieli czworonogów. W rzeczywistości mogą ratować psie życie i zdrowie.
Envirly rozpoczyna współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju [TYLKO U NAS]
Envirly - polski startup zajmujący się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie redukcji śladu węglowego - rozpoczyna współpracę z PFR i Krajową Agencją Poszanowania Energii. Firma przeprowadzi warsztaty z zakresu obliczania śladu węglowego organizacji.
A może automatyzujemy zbyt wolno. Sztuczna inteligencja w e-commerce
Jak sztuczna inteligencja zmieni e-commerce? O tym rozmawiamy z Kacprem Nowickim, współzałożycielem Nomagic.
Jak polskie startupy AI zmieniają biznes
Rewolucja wywołana sztuczną inteligencją wkroczyła do każdej branży. Co te zmiany oznaczają w praktyce?
Trudna sytuacja finansowa polskiej nauki. "By zostać na uczelni, trzeba być pasjonatem lub frajerem"
Urząd Wojewódzki stwierdził w liście do jednego z zagranicznych adeptów uczelni, że wysokość jego stypendium nie wystarczy na przeżycie miesiąca w Polsce. Sytuacja finansowa sektora naukowego jest aż tak zła? - Młodzi ludzie nie chcą zostawać na uczelni, bo umówmy się: "za te pieniądze to trzeba być pasjonatem albo frajerem, a najczęściej jednym i drugim" - mówi dr Marta Kieżun.
Piotr Niedźwiedź: "Przedsiębiorcy nie powinni zakładać firm z myślą, że będą „AI first” [WYWIAD]
Jak sztuczna inteligencja zmieni inżynierię? O tym rozmawiamy z Piotrem Niedźwiedziem.
Wygłoś kontrowersyjną opinię o polskich startupach...
... po której będziesz wyglądać jak bohater bajki „Zaplątani” na powyższym kadrze! Rzuciliśmy takie wyzwanie rodzimym founderom i przedstawicielom funduszy VC. Jak z niego wybrnęli?
Zofia Kierner: Pracuję nad biznesowym projektem, którego celem jest zmiana branży non-proft
Zofia Kierner, twórczyni Girls Future Ready - instytucji, która pomogła dziesiątkom tysięcy kobiet w rozwoju zawodowym - zdradza w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl swoje najbliższe plany. "Chcę zmienić system!" - zapowiada.
TSUE pomaga frankowiczom, a w Europie i USA walą się banki. Pełny obraz Kuczyńskiego
Upadek banku SVB, potem Signature Bank, a na koniec wielkie kłopoty europejskiego giganta Credit Suisse. A w Polsce bardzo niekorzystna dla banków opinia rzecznika TSUE o kredytach frankowych. Bankowcy nie śpią po nocach.
Wichry wojny i nieuchronne rynkowe trendy
Rok po napaści Rosji na Ukrainę możemy powiedzieć, że nie spełniły się obawy o dostępność nośników energii i cen zbóż. Potaniały też metale szlachetne, spadły niektóre giełdowe indeksy. Zyski mogła zapewnić inwestorom strategia karalucha.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
Czy mamy nowego boga. Ile warte jest AI?
Już za dwa lata 10 największych firm rozwijających sztuczną inteligencję będzie razem wartych 1 bln dol. To jest największa rewolucja biznesowa ostatnich dziesięcioleci, a może i największy skok cywilizacyjny ludzkości. Lub też początek jej upadku.
Wywiad z współtwórcą ChatGPT, AI Przedsiębiorcą Roku 2023. Co w kwietniowym "My Company Polska"?
„Stoimy na progu kolejnego, wielkiego skoku rozwojowego. Problem w tym, że nie wiemy, czy dla nas nie ostatniego” – pisze we wstępniaku Grzegorz Sadowski. Kwietniowe wydanie promuje wywiad z Szymonem Sidorem, współtwórcą ChatGPT oraz okładka wygenerowana przez sztuczną inteligencję.
Ekspertka od zadań specjalnych. Co szykuje Anna Kiełbasińska, jedna z polskich lekkoatletek
Anna Kiełbasińska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek – w swoim dorobku ma m.in. medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. Nam zdradza, jak radzi sobie z momentami kryzysu oraz co planuje po zakończeniu sportowej kariery.
Insert Stonks ma już 15 tys. graczy. W planach kolejna runda finansowa [TYLKO U NAS]
Kwota finansowania nie jest jeszcze ustalona, ale rundę powinniśmy domknąć w ciągu kolejnych sześciu miesięcy - zdradzają w rozmowie z mycompanypolska.pl przedstawiciele startupu Insert Stonks.
Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT. Poza biznesem
Działa na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w IT. Swego czasu życie związało ją z Norwegią, lecz od norweskiej kuchni woli azjatycką – twierdzi wręcz, że mogłaby funkcjonować wyłącznie na ramenie, Pho i sajgonkach. A z którym artystą chciałaby podyskutować nie tylko o muzyce? Opowiada współzałożycielka Dare IT.
Polskie Nagrody Różnorodności. Wystartował konkurs redakcji My Company Polska!
Od początku marca ruszyły zgłoszenia do Polskich Nagród Różnorodności/Polish Diversity Awards 2023. To specjalny konkurs organizowany przez redakcję My Company Polska. Chcemy pokazać firmy i osoby, których praktyki i doświadczenia mogą służyć za przykład dla innych.
Kovalite SKIN to kosmetyki dla "ciała i duszy". Innowacja czy zwykły PR? [WYWIAD]
W kosmetykach używamy np. wyciągu z prymulki, który jest w stanie kontrolować poziom kortyzolu w organizmie. Oczywiście nie obiecujemy, że dzięki Kovalite SKIN będzie miał pan kontrolę nad hormonem stresu, ale za to skóra będzie rozluźniona, a pan zacznie lepiej wyglądać - mówią Chris Krakowski i Ewa Rucińska, twórcy marki Kovalite SKIN.
Polski biznes i 40 buntowników. Zestawienie osób i firm, które idą pod prąd
Bunt to wolność!” – śpiewał polski zespół Cool Kids of Death. A wolność to bardzo pożądana wartość również – a może przede wszystkim? – w biznesie.