Stawiamy wszystko na AI

Sebastian Siemiątkowski
Sebastian Siemiątkowski, fot. materiały prasowe
Kiedy w USA pojawił się nam konkurent, żaliłem się przyjacielowi. Narzekałem, bo oni również robili świetne rzeczy. Mój przyjaciel powiedział: „Sebastian, zamknij się! To będzie najlepsza rzecz, jaka może przytrafić się Klarnie!”. I miał rację. Mocny konkurent sprawia, że stajesz się lepszy i pomaga skupić się na tym, co naprawdę istotne – mówi Sebastian Siemiątkowski, CEO Klarny.

W ostatnich miesiącach toczyła się dyskusja na temat wyzwań stojących przed Klarną, pojawiały się m.in. artykuły dotyczące znacznego spadku wartości. Ponadto „Puls Biznesu” pisał, że firma rozważa redukcję zatrudnienia o 10 proc. ze względu na pogarszającą się sytuację finansową. Jesteście w najtrudniejszym momencie swojej historii?

Informacje „Pulsu Biznesu” to nieprawda. Robię to, co robię już od 18 lat, więc mam doświadczenie zgromadzone zarówno w dobrych czasach, jak i w zmiennych warunkach gospodarczych. Klarna była rentowna przez pierwszych 14 lat działalności, co zapewnia nam naprawdę solidne podstawy do pracy. Jestem niezwykle dumny, że powróciliśmy na plus - z rentownym miesiącem w II kwartale tego roku - znacznie wyprzedzając tym samym cel, jaki wyznaczyliśmy sobie na koniec tego roku. Ostatnie wyniki wyraźnie zaprzeczają błędnym przekonaniom dotyczącym modelu biznesowego Klarny, dowodząc, że jest on niezwykle elastyczny i zrównoważony, ponieważ wspiera naszą bazę klientów w podejmowaniu rozsądnych decyzji finansowych.

Owszem, niektórzy przewidywali, że Klarna napotka problemy przy trudnych warunkach makroekonomicznych i wysokich stopach procentowych, ale po tym, jak przeprowadziłem firmę przez kryzys finansowy w 2008 r., wiedziałem, że mamy silny i odporny model biznesowy, który pomoże nam przetrwać kryzysy. Pomimo niestabilnego otoczenia osiągnęliśmy dokładnie to, co sobie założyliśmy.

Również w USA? Pojawiły się głosy, że przesadziliście z ambitnymi planami podboju amerykańskiego rynku, który miał dla...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2023 (97)

Więcej możesz przeczytać w 10/2023 (97) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ