Gatenox rozpoczyna zbieranie rundy finansowej. "Dużo działamy w zakresie AI" [TYLKO U NAS]

Paweł Kuskowski i Wojtek Zatorski
Paweł Kuskowski i Wojtek Zatorski, fot. materiały prasowe
Bardzo ostrożnie wydajemy pieniądze. Budujemy mocny zespól sprzedażowy w wielkiej Brytanii, Dubaju i Singapurze. Cały czas planujemy mocno rozpychać się na rynkach globalnych - zapowiada w rozmowie z mycompanypolska.pl Paweł Kuskowski, CEO Gatenox.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gatenox - jak tłumaczą jego twórcy - pozwala w bardzo krótkim czasie sprawdzić klienta biznesowego i otworzyć konto dla firm w dowolnej firmie korzystającej z naszego oprogramowania. Obecnie na rynku analiza compliance dla klienta korporacyjnego zajmuje przeciętnie dwa-trzy tygodnie, Gatenox skraca ten czas do 10 min przy zachowaniu najwyższych standardów oceny klienta, co pozwala zwiększyć liczbę klientów korporacyjnych.

Startup znalazł się na naszej liście 25 najlepszych polskich startupów 2023.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Pawłem Kuskowskim, CEO Gatenox.

Gatenox działa m.in. w obszarze kryptowalut. Jak obecnie biznes patrzy na tę branżę?

Kryptowaluty i szerzej - rynek web3 - maja się dobrze. Coraz więcej biznesów zaczyna korzystać z kryptowalut oraz udogodnień wynikających z web3, w szczególności w zakresie transakcji międzynarodowych z wykorzystaniem tzw. stablecoins. Zauważalne jest wzmożone korzystanie z kryptowalut w krajach z mniej stabilnymi systemami finansowymi, co jest niezbędne, aby one dynamicznie się rozwijały. Ponadto coraz więcej projektów łączy technologie kryptowalut z tradycyjnymi aktywami - takimi, które dotychczas nie były w tego typu obiegu. Przykładowo możemy mówić o nieruchomościach, dziełach sztuki czy udziałach w prywatnych spółkach.

W ostatnich tygodniach przeczytałem o "krwawej łaźni" na rynku krypto.

Jesteśmy w okresie spodziewanej i oczekiwanej większej korekty na rynku, jednakże wiele wskazuje na to, że już wychodzimy powoli z rynkowego dołka i na początku 2024 wróci większa aktywność oraz entuzjazm. Tym razem do gry wchodzą więksi gracze, firmy i duże korporacje, które radykalnie zmienią ten rynek. Ci, którzy sa już na rynku, będą tego beneficjentami.

W zeszłym roku pozyskaliście ponad 11 mln zł na dalszy rozwój. Jak idzie wydawanie pieniędzy?

Bardzo ostrożnie wydajemy pieniądze. Czasy są podobne do tych, w których zakładałem Coinfirm w 2015 roku, gdzie nie było łatwo o pozyskanie finansowania. Teraz jest podobnie. W Gatenox rozwijamy produkt i pozyskujemy klientów tak, jak planowaliśmy. Budujemy teraz mocny zespól sprzedażowy w wielkiej Brytanii, Dubaju i Singapurze. Cały czas planujemy mocno rozpychać się na rynkach globalnych.

Jakie macie plany na najbliższe miesiące?

Produkt jest już gotowy, więc teraz skupiamy się na pozyskiwaniu klientów na kluczowych rynkach, co jest połączone z budowaniem globalnego zespołu sprzedażowego. Jednocześnie dużo działamy w zakresie sztucznej inteligencji, by połączyć AI z naszymi danymi i z naszym produktem. W tym kwartale rozpoczynamy również zbieranie kolejnej rundy finansowania.

Najbliższe 12-24 miesiące będą ciężkie pod kątem finansowania. W tym okresie trzeba po prostu budować biznes przynoszący przychody, gdyż takie firmy będą najbardziej "sexy" dla inwestorów. Niedługo jednak fundusze VC będą musiały znów zacząć wydawać pieniądze, więc era inwestycji wróci w pełnej krasie. W końcu inwestorzy muszą na czymś zarabiać.

Co poradziłbyś młodym founderom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem?

Warto ryzykować, warto pracować na swoim - w szczególności biorąc pod uwagę jakie oferty pracy są na rynku krajowym, jakie firmy i jakie procesy tutaj funkcjonują. Uważam, iż 90 proc. ofert w firmach będzie dla was i tak zmarnowanym czasem, więc lepiej od razu zaryzykować i robić swój biznes. Jeśli to zrozumiecie, zrozumiecie, że de facto nie ma innej ścieżki do sukcesu. Myślcie też jak zarabiać pieniądze, nie czekajcie na inwestorów. No i szukajcie ludzi z doświadczeniem, ponieważ działanie w startupach jest zupełnie inne, niż to, co jest opisane w książkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ