23 najbardziej wpływowych Polaków w AI

23 najbardziej wpływowych Polaków w AI
Polacy współtworzą ChatGPT oraz pomagali budować słynną kulę MSG w Las Vegas. Uczą roboty malować obrazy, przyspieszą powstawanie nowych leków. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał i warto o tym mówić głośno!
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2023 (98)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kilka miesięcy temu tygodnik „Time” opublikował listę 100 najbardziej wpływowych ludzi w AI. Publikacja była niezwykle wartościowa, jednak zaskoczył nas jeden fakt – w materiale nie znalazł się ani jeden Polak. Ale że jak?!

Postanowiliśmy więc pokazać światu (i redaktorom „Time”), że Polacy są w czołówce rewolucji AI. Nasi nie tylko rozwijają najbardziej innowacyjne technologie, ale również popularyzują wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Startupów AI powstaje w Polsce coraz więcej (prym wiodą głównie rozwiązania dla przemysłu, marketingu i służby zdrowia), a nasi naukowcy słyną z doskonałego wykształcenia technicznego – z kształcenia najwybitniejszych talentów z zakresu sztucznej inteligencji słynie chociażby Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Rok 2023 to rok sztucznej inteligencji. To wielka rewolucja, której konsekwencji jeszcze nie znamy. Postanowiliśmy pokazać 23 Polaków (i ich firm), którzy kreślą jej kształt. Warto ich obserwować, bo to oni widzą przyszłość.

Zachęcamy również do przeczytania wywiadów, jakie przeprowadziliśmy przy okazji tworzenia listy:

"Postępować jak z bronią atomową" - wywiad z Natalią Domagałą

"Od AI nie ma odwrotu" - wywiad z Agnieszka Mikołajczyk i Arturem Haponikiem

"Czy robot stworzy dzieło na miarę Mona Lisy?" - wywiad z Agnieszką Piłat

Jack Krawczyk

Doświadczony trener uczenia maszynowego odpowiedzialny w Google’u za projekt Bard, czyli potężnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który rzucił wyzwanie ChatowiGPT. Darmowe narzędzie jest już dostępne w ponad 180 krajach na świecie, obsługując ponad 40 języków – w tym język polski. Jego największą przewagą jest fakt, że ma dostęp do internetu, dzięki czemu korzysta z aktualnych danych i statystyk – ChatGPT również to robi, ale wyłącznie w wersji płatnej. – Dlaczego nasz model nazwaliśmy Bard? Bo jest bardem, gawędziarzem, który dostarcza rozrywki, jest pomocny w edukacji oraz opowiada inspirujące historie – tłumaczył Krawczyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Z rodzinnego Wrocławia wyjechał z rodzicami, gdy miał trzy lata. Ukończył wydział informatyczny na prestiżowej amerykańskiej uczelni, co otworzyło mu wiele drzwi. Do Google’a trafiał dwukrotnie – najpierw pracował m.in. nad Google+, który miał być konkurencją dla zdobywającego wówczas popularność Facebooka. Później na jakiś czas rozstał się z korporacją – zasiadał m.in. w zarządzie WeWork – by wrócić do niej w 2020 r. Jack Krawczyk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie bigtechów.

Piotr Byrski, Paweł Włodarczyk-Pruszyński (Molecule.one)

Polski biotech – nawiązując strategiczne partnerstwo z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS) – ogłosił niedawno przełom w branży, który ma wpłynąć na skrócenie czasu tworzenia nowych leków. W jaki sposób? W ramach współpracy Molecule.one wykorzysta swoje rozwiązania bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji do zaprojektowania znacznie wydajniejszych szlaków syntezy chemicznej.

Używając prostszego języka… Proces wytwarzania nowych molekuł to lata intensywnych prac ekspertów, wykorzystanych zasobów, podjętych prób i badań, jak również gigantyczne nakłady finansowe. Dla naukowców poświęcających dekady na opracowywanie nowych terapii optymalizacja czasu na wczesnym etapie procesu tworzenia stanowi krok milowy w tempie tworzenia nowoczesnych farmaceutyków. –

Generatywna sztuczna inteligencja ma niesamowite osiągnięcia w tych dziedzinach, gdzie było możliwe wytrenowanie modeli AI na dużych zbiorach danych. Nadszedł czas na wykorzystanie jej potencjału w obszarze odkrywania nowych leków. Jesteśmy szalenie dumni, że Molecule.one jako polska firma ma udział we wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu generatywnego dla chemii, opartego na największej w tej branży bazie danych CAS. Efekty tej współpracy będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy i lat – komentuje Piotr Byrski, współzałożyciel i dyrektor generalny Molecule.one.

Urszula Sankowska, Piotr Wygocki (MIM Solutions)

Czyli polscy naukowcy od AI, którzy doradzą Komisji Europejskiej, jak wydać 300 mld euro z unijnego funduszu Global Gateway na rzecz zrównoważonego rozwoju w innych krajach świata. MIM Solutions to jedyny startup w grupie doradczej i jedyna rodzima spółka doradzająca w obszarze zdrowia.

Global Gateway jest programem, w ramach którego KE wspiera unijne przedsiębiorstwa w innych krajach świata – ich zadaniem jest wyrównywanie szans regionów położonych poza Unią, także w kontekście niedawnej pandemii COVID-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ramach Global Gateway dofinansowano m.in. takie inwestycje jak elektryfikacja terenów wiejskich na Madagaskarze, budowa światłowodów w Algierii czy podmorskiego kabla energetycznego łączącego Tunezję z Włochami.

Warszawska spółka została wybrana przez Komisję Europejską przede wszystkim ze względu na swoje kompetencje w zakresie AI – i tego też będzie dotyczyć jej aktywność w ramach Global Gateway Business Advisory Group. – MIM Solutions wdraża na globalnych rynkach rozwiązania medyczne oparte na sztucznej inteligencji. Z tego względu dobrze rozumiemy potrzeby naszych partnerów poza UE oraz konieczność współpracy z nimi. To szansa dla nas na wsparcie globalnych działań komisji związanych z opieką zdrowotną oraz tak trudnym tematem jak leczenie niepłodności – przekazuje Urszula Sankowska.

Filip Wolski

Historia od licealnej olimpiady informatycznej do trenera sztucznej inteligencji. Wolski zamiast pracy naukowej wybrał świat biznesu – szybko wyjechał do Nowego Jorku, gdzie zatrudnił się przy projektowaniu systemów handlu wysokich częstotliwości, w których transakcje są zawierane w ułamkach sekund. Jak nietrudno się domyślić, w tej sferze wygrywa firma dysponująca najlepszymi algorytmami – to więc świetny sektor do uczenia się nowych technologii. System współtworzony wówczas przez Polaka brał pod uwagę mnóstwo szczegółów giełdowych notowań, by jak najbardziej precyzyjnie przewidywać fluktuacje cen.

Jego kariera przyspieszyła, gdy w 2016 r. dołączył do OpenAI – przez ponad dwa lata pracował nad siecią neuronową, której głównym celem było pokonanie mistrzów świata w grze komputerowej Dota 2. W kwietniu 2019 r. bot zmierzył się z OG, najlepszą wówczas drużyną na świecie. Sztuczna inteligencja do pokonania mistrzów potrzebowała niespełna godziny.

Wolski pracuje obecnie w Citadel Securities, jednym z największych na świecie animatorów rynku giełdowego (działającego w 50 krajach), gdzie zajmuje się HFT, czyli handlem wysokich częstotliwości. Ten typ zawierania transakcji odpowiada za połowę obrotu giełdowego.

Adam Wiśniewski, Michał Mazur (AI Clearing)

AI Clearing jest platformą do autonomicznego śledzenia postępu prac i kontroli jakości w branży budowlanej. Technologia opracowana przez startup umożliwia generalnym wykonawcom, inwestorom i instytucjom finansującym duże projekty budowlane dokładne śledzenie postępu prac w czasie rzeczywistym – właśnie dzięki wykorzystaniu AI. Firma skupia się na największych projektach infrastrukturalnych takich jak wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne, koleje, drogi, gazociągi, lotniska, instalacje przemysłowe oraz linie energetyczne.

– Dotychczas największe budowy były śledzone ręcznie, przy miesięcznym pokryciu 5-10 proc. obszaru testowego, co nie wystarczało do dokładnej kontroli i często prowadziło do znacznych przekroczeń budżetu, opóźnień i sporów między zaangażowanymi stronami. Technologia AI Clearing jest w pełni zautomatyzowana i porównuje stan budowy z projektem, budżetem i harmonogramem. Bez sztucznej inteligencji nie byłoby to możliwe – tłumaczy Adam Wiśniewski, współzałożyciel AI Clearing.

Startup pozyskał właśnie 62 mln zł finansowania. – Mamy cel, by stać się globalnym liderem w kategorii autonomicznej kontroli projektu – deklarują przedsiębiorcy.

Prof. Aleksandra Przegalińska

Prekursorka badań na temat zastosowania sztucznej inteligencji w zarządzaniu. Na uniwersytecie Cambridge, razem z prof. Dariuszem Jemielniakiem, wydała książkę „Artificial Intelligence in Business Strategy” (polskie wydanie to „AI w strategii”), która uchodzi za jedną z pierwszych na świecie publikacji powstałych we współpracy ze sztuczną inteligencją. Praca – poświęcona właśnie roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu – powstawała w taki sposób, że część rozdziału pisali autorzy, a resztę, w kilku wariantach, dopisywał system.

Zdaniem prof. Przegalińskiej przyszłość biznesu leży w rozwoju umiejętności miękkich i zdolności współpracy. Docenia ona zalety SI, ale też ostrzega przed jej ciemnymi stronami. Jest jedną z sygnatariuszek aktu na rzecz nierozwijania opartej na sztucznej inteligencji broni autonomicznej.

Kacper Nowicki (Nomagic)

Współzałożyciel startupu odpowiedzialnego za robotyzację procesów logistycznych. Nomagic buduje roboty, które są w stanie np. rozpoznać zapakowany telefon. Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, większość logistycznych wydatków firm z branży e-commerce wiąże się z zatrudnianiem, a zastosowanie robotów tworzonych przez spółkę w magazynach, w których pracuje się co najmniej w trybie dwuzmianowym, pozwala znacząco zredukować koszty.

Dlaczego działalność Nomagic jest tak istotna? – Dziś ryzyko jest takie, że na któreś święta w końcu nie otrzymamy zamówionych prezentów, bo w centrach logistycznych zabraknie pracowników. Z jednej strony jestem zafascynowany postępami, jakie robimy jako ludzkość w zakresie nowych technologii, ale z drugiej – w praktycznych zastosowaniach jesteśmy bardzo daleko od humanoidalnego robota, który będzie słuchał naszych poleceń i je wykonywał. Na razie zatrzymaliśmy się na etapie budowania maszyn do konkretnych zadań, które mają pewien stopień intuicji – tłumaczy Kacper Nowicki.

W ogóle przez Nomagic przewinęło się wielu wybitnych specjalistów – warto również śledzić rozwój drugiego z trójki co-founderów firmy, Marka Cygana.

Agnieszka Piłat

Artystka, która uczy malarstwa sztuczną inteligencję. Pracowała m.in. dla Tesli i Google’a, obecnie jest związana z prestiżowym producentem robotów Boston Dynamics, przygotowuje również wystawę w Melbourne, która wystartuje w grudniu br.

Wychowała się w Łodzi, w wywiadach często podkreśla, że może przez to tak ciągnie ją do maszyn – wszak to miasto typowo przemysłowe. W 2005 r. wyjechała do San Francisco, gdzie dostała się na ilustratorstwo. Kiedy przypadkowo poznany deweloper z Doliny Krzemowej poprosił ją o obraz, zdecydowała się na portret maszyny. I taki też kierunek rozwijała później, a w jej pracach i pomysłach zakochały się galerie sztuki oraz firmy technologiczne. Roboty z portretów Agnieszki Piłat w niczym nie różnią się od dostojnych artystokratów portretowanych przez artystów setki lat temu.

Mateusz Staniszewski, Piotr Dąbkowski (ElevenLabs)

Polscy startupowcy stworzyli najlepszą na świecie technologię do syntezy mowy, a następnie przekonali do niej inwestorów. Ich rozwiązanie nie tylko pozwala generować syntetyczny głos na podstawie tekstu, ale również klonować go na bazie dostępnych próbek dźwięku. Z pomysłów ElevenLabs mogą wkrótce korzystać nie tylko twórcy filmów czy audiobooków, ale również producenci reklam, wirtualnych asystentów, a nawet urządzeń medycznych. Perspektywy w branży są ogromne, jednak zagrożenia – niewiele mniejsze.

Unikamy słowa „rewolucja”, ale w tym wypadku jego użycie jest uzasadnione. – Obserwujemy coraz więcej osób, które używają ElevenLabs, by odtworzyć swój głos, bo albo go utraciły, albo pogorszył się na tyle, że nie mogą się normalnie komunikować. Pracujemy też z niewidomymi uczącymi się czytać braille’em. Niedawno pomagaliśmy pacjentowi przed operacją krtani – zapytał nas, czy może „zachować” swój głos w razie niepowodzenia zabiegu – wyjaśnia Mateusz Staniszewski.

Tomasz Czajka

Na pewno pamiętacie słynnego mema z „czterema informatykami” siedzącymi przy stole. Jednym z nich jest Tomasz Czajka – jeden z najbardziej utytułowanych programistów na świecie, który m.in. współpracował z Google’em, programował systemy sterowania dla SpaceX, a także napisał program, którym Magnus Carlsen wspierał się podczas przygotowań do obrony tytułu szachowego mistrza świata.

Jego dawni koledzy z uczelni mówią, że jest jednym z najważniejszych ambasadorów polskiej informatyki (i to nie tylko dlatego, że kiedy jakiś czas temu Uniwersytet Warszawski uruchomił kampanię reklamową o tym, że warto studiować informatykę, pojawił się na billboardach). Dla Google’a stworzył program automatyzujący zarządzanie zasobami korporacji, a w SpaceX zdobył specjalistyczną wiedzę z zakresu mechaniki orbitalnej. Niedawno wrócił do Warszawy, myśli o założeniu własnego biznesu.

Piotr Orzechowski (Infermedica)

Infermedica jest jednym z najważniejszych rodzimych medtechów. Startup rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, wspierające lekarzy i pracowników medycznych w diagnozowaniu i opiece nad pacjentem. Dotychczas technologia umożliwiała przede wszystkim szybkie sprawdzenie i analizę symptomów pacjentów, a także ich triażowanie.

W zeszłym roku firma uruchomiła Medical Guidance Platform, czyli kompleksową platformę usprawniającą wizyty lekarskie na wszystkich jej etapach – poczynając od wywiadu i wstępnej diagnozy, oferowanych dotychczas przez spółkę, przez zbieranie informacji o pacjencie i wsparcie podczas wizyty lekarskiej, po komunikację między lekarzem a pacjentem po wizycie.

– W roku 2030 nawet 5 mld ludzi może nie mieć dostępu do nawet podstawowej opieki medycznej. Problemem jest między innymi brak pracowników medycznych. Technologia, którą rozwijamy, usprawnia pracę lekarzy, pozwalając im pomóc większej liczbie pacjentów. W konsekwencji pomagamy zmniejszyć obciążenie systemów opieki zdrowotnej i zwiększyć ich dostępność. Uruchomienie platformy to dla nas kolejny kamień milowy – mówi Piotr Orzechowski, CEO Infermediki.

Agnieszka Mikołajczyk (VoiceLab)

Polka, która wraz z zespołem rzuciła wyzwanie OpenAI, tworząc chatbota TRURL – jej zdaniem – przewyższającego ChatGPT w zagadnieniach biznesowych. Specjalizacją Agnieszki pozostaje rozwój modeli NLP (neurolingwistyczne programowanie), ale równie chętnie udziela się w projektach typu open source.

O tym, jak zainteresowała się sztuczną inteligencją i na czym skupia się obecnie VoiceLab, dowiecie się z naszego wywiadu otwierającego ten materiał.

Jacek Dukaj

Filozof, futurysta i jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich autorów science fiction i fantasy, a przez wielu uważany za najwybitniejszego żyjącego przedstawiciela rodzimej prozy fantastycznej. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1990 r. debiutował na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem pt. „Złota Galera”. Laureat wielu prestiżowych nagród.

W twórczości oraz wywiadach często porusza kwestie związane z technologią, sztuczną inteligencją czy futuryzmem. Nie stroni przy tym od świata biznesu – w zeszłym roku poinformował o założeniu spółki technologicznej Nolensum, której głównym celem ma być wydanie gry opartej na powieści „Starość aksolotla”. – Można pisać na papierze i można pisać na świecie. Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze mogę realizować naprawdę, w świecie – tłumaczył wówczas Jacek Dukaj.

W maju br. pisarz wziął udział w debacie „Sztuczna inteligencja w gospodarce”, która była częścią obchodów Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na zakończenie dyskusji został poproszony o określenie się, czy stoi po stronie optymistów, czy pesymistów w podejściu do rozwoju sztucznej inteligencji. – Są w tym momencie dwa scenariusze. Jeden jest taki, że AI zrobi nam wszystkim dobrze tak, że nie będziemy zdolni do bycia nieszczęśliwymi. A drugi? AI nas zniszczy, więc nie będziemy czuli nic – odpowiedział Dukaj.

Miron Mironiuk (Cosmose AI)

Jego firma jest wyceniana na 2 mld zł – i już samo to powinno wystarczyć, by umieścić przedsiębiorcę w naszym zestawieniu. Cosmose AI jest globalną platformą założoną w 2014 r., która przewiduje i wpływa na sposób, w jaki ludzie dokonują zakupów w sklepach stacjonarnych. Jej innowacyjna technologia łączy anonimowe ID użytkowników smartfonów z geolokalizacją, co pozwala sklepom i markom na lepsze poznanie zachowań swoich klientów oraz dostosowanie strategii marketingowych i sprzedażowych do potrzeb konsumentów. W ten sposób startup zapewnia najlepsze możliwe doświadczenia zakupowe dla klientów i pomaga sklepom zwiększać sprzedaż.

Miron Mironiuk wychował się we Wrocławiu. W wywiadach podkreśla, że wiele zawdzięcza rodzimym szkołom publicznym, ponieważ zbudował swój sukces w Polsce, zatrudniając medalistów międzynarodowych zawodów programistycznych ACM ICPC. Dziś jego firma działa na największych rynkach Azji, a do jej klientów zaliczają się LVMH, L’Oréal, Richemont czy Estée Lauder.

Jowita Michalska (Digital University)

Prezeska fundacji Digital University, menedżerka z prawie 20-letnim doświadczeniem na rynku marketingu i mediów. Organizacja, na czele której stoi, zajmuje się rozwojem pracowników w obszarze transformacji cyfrowej i rozwijaniem cyfrowej zmiany. – Jest mnóstwo ludzi, którzy rozumieją zachodzące zmiany, ale mówimy tu o pewnego rodzaju bańce informacyjnej. Jako Digital University pracujemy również z grupami wykluczonymi technologicznie i tutaj czeka nas jeszcze wiele wyzwań – wyjaśnia Michalska. Komisja Europejska mianowała ją Ambasadorką Cyfrową UE, jest też inicjatorką konferencji Master & Robots, na które zjeżdżają do naszego kraju najwybitniejsi światowi eksperci.

Artur Haponik, Edwin Lisowski (Addepto)

Sferyczna kula MSG w Las Vegas, system do odnajdywania zagubionego bagażu na lotnisku, wsparcie procesów wewnętrznych przedsiębiorstw – zakres usług AI świadczonych przez polską spółkę jest naprawdę szeroki. Addepto osiągnęła w 2022 r. przychód na poziomie prawie 16 mln zł, realizując projekty dla najważniejszych globalnych brandów.

Firma zaczynała od tworzenia i implementowania niewielkich rozwiązań – takich jak modele AI usprawniające działanie systemów ERP – ale Haponik i Lisowski szybko się zorientowali, że mnóstwo przedsiębiorstw nawet nie zdaje sobie sprawy z potencjału, jaki drzemie w posiadanych przez nie danych.

Wojciech Zaremba, Jakub Pachocki, Szymon Sidor, Łukasz Kaiser (OpenAI)

„Polski zaciąg” w OpenAI jest wyjątkowo silny! Zaremba to współzałożyciel organizacji, Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. - Kiedy OpenAI ogłaszało nabór, od początku wiedziałem, że to mój kierunek, zwłaszcza że wybierało się do firmy wielu utalentowanych Polaków, na czele z Jakubem Pachockim, który chodził ze mną do klasy w liceum. Wciąż uważam, że to liceum najbardziej mnie ukształtowało jako informatyka – opowiadał Szymon Sidor o swoich początkach w OpenAI.

Firma już teraz pracuje nad kolejnymi wersjami ChatuGPT. - Na blogu OpenAI pisaliśmy, że jeszcze przed wytrenowaniem ChatuGPT-4 byliśmy w stanie dokładnie przewidzieć moc tego modelu na niektórych metrykach. To bardzo ważny aspekt w kontekście dalszego bezpieczeństwa związanego z rozwojem AI – mówił Sidor.

Prof. Andrzej Dragan

Napisać, że jest fizykiem, teoretykiem i popularyzatorem nauki, to jak nic nie napisać. Prof. Dragan jest autorem licznych sesji fotograficznych (w których uczestniczyli m.in. David Lynch i Mads Mikkelsen), stworzył teledyski dla Behemotha czy Quebonafide. Wypracował własną technikę cyfrowej obróbki fotograficznej, nazywaną efektem Dragana, która zapoczątkowała szeroko powielany styl portretu. W swoich publikacjach fizycznych specjalizuje się m.in. w ogólnej teorii względności, nie unika tematów związanych ze sztuczną inteligencją i jej wpływem na rzeczywistość. – Uważam, że jesteśmy za głupi, by stwierdzić, że coś jest „na pewno” niemożliwe – powiedział w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem z WP Magazynu.

Jarosław Królewski (Synerise)

Synerise to jedna z najbardziej innowacyjnych europejskich spółek funkcjonujących w sektorach wysokich technologii, czyli Big Data i sztucznej inteligencji. Korzystając z autorskich baz danych, oferuje oprogramowanie wspierające w firmach kluczowe procesy sprzedażowe i marketingowe. Dostarczane przez Synerise narzędzia pozwalają na błyskawiczne przetwarzanie dużych ilości danych, czego efektem są rekomendacje umożliwiające podejmowanie korzystniejszych decyzji biznesowych.

Królewski ukończył dwa kierunki studiów, jest również pomysłodawcą i twórcą programu edukacyjnego AI Schools & Academy dla szkół i przedszkoli w zakresie sztucznej inteligencji. Z Synerise zrobił globalnie rozpoznawalną firmę, której wartość przekracza 100 mln euro, a „Financial Times” – w swoich prestiżowych rankingach – uznaje ją za jedną z najszybciej rosnących spółek AI w Europie.

Natalia Domagała

Ekspertka, która jeszcze do niedawna kierowała zespołem zajmującym się polityką danych i sztucznej inteligencji w Centralnym Urzędzie do spraw Cyfryzacji i Danych w brytyjskiej administracji - jej zespół stworzył pierwszy oficjalny standard przejrzystości algorytmów. Obecnie związana z Uniwersytetem Cambridge jako Policy Fellow w Centrum Nauki i Polityki.

Studiowała antropologię, ponieważ od zawsze fascynuje ją pozycja człowieka w świecie. Jej praca magisterska była poświęcona temu, w jaki sposób rozwijanie nowych technologii może przyczynić się do poprawy pozycji kobiet w Kosowie. – Pojechałam wówczas do Kosowa. Jedna z rozmówczyń powiedziała mi, że technologia to jedyna deska ratunku dla kobiet – wspominała w wywiadzie z Fundacją Panoptykon. To doświadczenie utwierdziło ją w przekonaniu, iż chce zajmować się wpływem technologii na ludzkie życie.

Ivona Tautkute-Rustecka

Wybitna artystka AI – pracująca m.in. z fotografią – zawodowo i naukowo zajmująca się właśnie sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, ze szczególnym uwzględnieniem wizji komputerowej. - Uczę komputery rozumienia obrazów. Gdy człowiek widzi jakąś grafikę lub zdjęcie, od razu rozumie, co się na nich znajduje. Dla komputerów to nie takie oczywiste – wyjaśniała w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

Po studiach matematycznych rozpoczęła pracę w bankowości, co jednak nie dawało jej satysfakcji. Zaryzykowała wiele i postanowiła zacząć od nowa – wysokie stanowisko w branży finansowej zamieniła na staż w branży data science. Opłaciło się, gdyż obecnie jej prace są sprzedawane na aukcjach na całym świecie, w tym w słynnym domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku, zdobywa także najbardziej prestiżowe wyróżnienia.

Krzysztof Wysocki

W przeszłości współzałożyciel dwóch startupów – OnePhoto.net i PoGodzinach.pl – obecnie szef działu innowacji w Oracle Polska, gdzie jest zaangażowany m.in. w projekty związane ze sztuczną inteligencją i dronami. Jak sam powtarza, jednym z jego największych marzeń jest znalezienie satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie: „Jeśli sztuczna inteligencja da nam najwyższą możliwą moc, w jaki sposób stworzymy przyszłość, na którą warto czekać?”.

Prof. Zdzisław Pawlak

Pionier polskiej informatyki zmarł w 2006 r., jednak wciąż pozostaje najczęściej cytowanym polskim naukowcem. W swoich badaniach zajmował się m.in. modelami obliczeniowymi oraz analizą konfliktów. Doskonalił i rozszerzał założenia zbiorów przybliżonych (służących do ścisłego precyzowania pojęć) oraz możliwości ich zastosowania. Najlepszy przykład tego, że pewne idee żyją wiecznie.

My Company Polska wydanie 11/2023 (98)

Więcej możesz przeczytać w 11/2023 (98) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ