Marketingowe czarne skrzynki

AI
Fot. Shutterstock
Chcesz mieć dobry marketing bez marketera? Oto nowe narzędzia do budowy własnej przewagi na polu automatycznego marketingu.

W ostatnich dwóch dekadach marketing przeszedł niezwykłą transformację, przekształcając się z dziedziny bazującej głównie na intuicji i doświadczeniu w sferę, w której kluczową rolę odgrywają dane. A zaraz po nich sztuczna inteligencja (AI). 

Weźmy Netflix. Globalny gigant niemal od swojego zarania związany jest z wykorzystaniem AI do rozwoju biznesu. Przede wszystkim firma wykorzystuje AI do personalizacji treści. Algorytmy analizują zachowanie oglądających, takie jak wybór filmów i czas spędzany na platformie. To pomaga w utrzymaniu klientów i zwiększeniu zaangażowania. Algorytmy dobierają np. miniatury filmów i programów na bazie kilkuset istniejących – głównie po to, by wybrać ten, który zostanie najchętniej kliknięty. Firma używa AI także do elastycznego manewrowania jakością odtwarzanych filmów. Podobny system rekomendacji wykorzystującej AI ma także chociażby Spotify. Z kolei Uber ma system automatycznego ustalania stawek za przewóz.

Nie trzeba być Netflixem, by wykorzystać algorytmy AI. Jeśli prowadzisz mniejszy biznes, opcje są ograniczone, ale wciąż zakres dostępnych narzędzi jest ogromny. Oto 10 różnych typów narzędzi, które można wykorzystać w marketingu:

1. Wsparcie procesu tworzenia treści

Jednym z najważniejszych sposobów, w jakie AI wspiera marketingowców, jest automatyzacja procesu pisania treści. Generatory tekstu oparte na głębokim uczeniu, potrafią generować artykuły, opisy produktów lub treści na stronach internetowych w sposób niemal identyczny z tym, który stworzyłby człowiek. To znacząco przyspiesza proces tworzenia treści, pozwalając marketerom zaoszczędzić czas i środki.

AI umożliwia także tworzenie treści, które są dostosowane do indywidualnych preferencji użytkowników. Dodatkowo AI może być również używane do generowania grafik, zdjęć, wideo i innych treści multimedialnych. Dzięki temu marketerzy mogą tworzyć atrakcyjne i profesjonalnie wyglądające materiały promocyjne bez konieczności angażowania projektantów graficznych.

Algorytmy AI mogą również pomóc w optymalizacji treści pod kątem SEO. Poprzez analizę słów kluczowych, konkurencji i zachowań użytkowników, AI może sugerować optymalne strategie słów kluczowych oraz struktury treści, które pomagają osiągnąć wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia do przetestowania

Jasper AI (copywriting), Surfer SEO (pisanie i SEO), Writer (pisanie i sprawdzanie tekstów), ChatGPT i Google Bard systemy do pisania treści), Midjourney (narzędzie do generowania obrazów), Pictory AI (tworzenie wideo).

2. Kontakt z klientami

Jak utrzymać satysfakcję klientów i zapewnić im doskonałą obsługę? Trzeba postawić automatyzację. Przykładowo chatboty to programy komputerowe wyposażone w algorytmy AI, które umożliwiają interakcję z klientami w czasie rzeczywistym. Dzięki nim, firmy mogą automatycznie odpowiadać na pytania klientów, pomagać w rozwiązywaniu problemów i dostarczać informacji 24/7. Chatboty są w stanie obsłużyć wiele zapytań jednocześnie, co pozwala zaoszczędzić czas i zasoby.

AI może także analizować dane klientów, takie jak historia zakupów, preferencje czy zachowania online. Dzięki temu, komunikacja staje się bardziej skuteczna i klienci czują się bardziej docenieni, co może zwiększyć lojalność i zaangażowanie.

AI może być używane do automatyzacji wielu procesów obsługi klienta, takich jak zarządzanie reklamacjami, rozwiązywanie problemów technicznych czy planowanie spotkań. Jest w stanie przewidywać potrzeby klientów i podejmować proaktywne działania. Na przykład, jeśli AI wykryje, że klientowi kończy się ważność abonamentu, może automatycznie wysłać mu powiadomienie z propozycją przedłużenia. Dzięki temu firmy mogą działać z wyprzedzeniem i zwiększyć wartość relacji z klientami.

Algorytmy AI mogą analizować treści generowane przez klientów, takie jak recenzje i...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2023 (97)

Więcej możesz przeczytać w 10/2023 (97) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X