Tylko u nas
Fintechy w natarciu? "Polska jest nowoczesnym krajem, jeśli chodzi o dojrzałość bankowości cyfrowej"
W badaniu Deloitte Raport Digital Banking Maturity 2018, Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów określonych mianem „Cyfrowych liderów”. - To daje spore nadzieje na sukces. Największym wyzwaniem, przed jakim stoją fintechy jest rozwój, bo czasy mamy przecież specyficzne - mówi Krzysztof Raczyński, CEO Digital Fingerprints.
Marek Dietl: Nie wchodźmy do strefy euro! [WYWIAD]
Po obecnym kryzysie bogatsi staną się jeszcze bogatsi, a biedni – jeszcze biedniejsi – mówi dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Raport e-commerce. Jak wygrać wyścig o klienta
Sektor e-commerce to największy beneficjent rewolucji gospodarczej w czasie pandemii. Nic dziwnego, że walka na tym rynku jest coraz ostrzejsza. Już niebawem pierwsze firmy zaczną odpadać z wyścigu.
Rowerów będzie mniej niż chętnych na ich zakup. Drugi rok rewolucji w branży [TYLKO U NAS]
Mimo, że producenci rowerów po ubiegłym roku znacząco usprawnili proces realizacji zamówień, to potężny popyt na rowery nie maleje. Jak zapowiada Kross, w tym roku popyt na sprzęt znów przewyższy podaż.
Kuczyński: Obligacje USA i Nowy Polski Ład w centrum uwagi [KOMENTARZ ANALITYKA]
Analitycy napisali, że rynek po prostu jest głupawy. To najlepsze określenie, jakie ostatnio widziałem.
Autenti podbija Europę. "Nasz cel to 100 mln elektronicznie podpisywanych dokumentów miesięcznie"
Autenti to platforma do autoryzacji dokumentów i zawierania umów w Internecie. Zainteresowanie podpisem elektronicznym stale rośnie, więc również cele firmy stają się ambitniejsze. - Chcemy, żeby do 2025 roku miesięcznie podpisywano elektronicznie na platformie 100 mln dokumentów. Obecnie takich podpisów generujemy ok. 200 tys. - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Tomasz Plata, CMO Autenti.
Bezkarne zniechęcanie do PPK. Od początku programu nie wykonano ani jednej kontroli [TYLKO U NAS]
Od 2019 roku, czyli pod początku istnienia Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie przeprowadzono ani jednej kontroli w firmach, które zniechęcałyby pracowników do programu - wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl.
HoppyGo w Polsce. "Duży potencjał widzimy w Pokoleniu Z, Polska to perspektywiczny rynek"
Platforma carsharingowa HoppyGo jest już dostępna w Polsce. Usługa łączy właścicieli samochodów z tymi, którzy aut nie posiadają, a potrzebują z nich skorzystać. Już wkrótce - po rynku czeskim i polskim - HoppyGo pojawi się również na Słowacji.
Czy na podcaście można zarabiać? W Polsce trwa podcastowa rewolucja
W Polsce trwa podcastowa rewolucja, która w najbliższych miesiącach będzie tylko nabierać na sile. Ile kosztuje wyprodukowanie podcastu i czy każdy na podcaście może zarabiać?
Kury słuchające Mozarta, karmione według faz księżyca. Polak stworzył ekskluzywną markę jajek
Adrian Grotek stworzył pierwszą na świecie ekskluzywną markę jajek. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są one produktami rodem z przyszłości.
Top 10 medtechów, czyli firmy, które leczą. Ranking najlepszych startupów
Hashimoto, rak piersi, demencja – Polacy leczą choroby, z którymi medycyna dotychczas sobie nie radziła. Rodzime startupy rosną w siłę i zapowiadają dalszy rozwój. Opisujemy 10 polskich medtechów, na które warto zwrócić uwagę.
Handel pójdzie na wojnę z rządem? "Poważnie myślimy o wystąpieniu na ścieżkę sądową" [TYLKO U NAS]
Właściciele i zarządcy centrów handlowych poważnie myślą o wystąpieniu na ścieżkę sądową przeciwko skarbowi państwa. - To są decyzje należące do właścicieli poszczególnych spółek, które obecnie takie analizy prowadzą - powiedział w rozmowie z mycompanypolska.pl Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Polityka, miłość i seks. Magda Mołek i Joanna Keszka, autorki podcastu Rozważna i erotyczna. Wywiad
W podcastach jest i polityka zagraniczna, i psychologia, i seks. Dziś to jedna z najbardziej demokratycznych platform pozwalających na szerzenie treści, których nie znajdziesz nigdzie indziej – mówi Magda Mołek, dziennikarka, która wspólnie z trenerką kreatywnego seksu, Joanną Keszką, dla Empik Go tworzy podcast „Rozważna i erotyczna”.
Jak blefować doskonale o kuchniach świata
W tym odcinku naszego poradnika uczymy, jak udawać, że znamy się na kuchniach świata. Bon appétit!
Z tych słuchawek korzysta Behemoth i Ray Wilson z Genesis. Polak stworzył markę dla audiofilów
Co łączy zespoły metalowe Behemoth i Gojira, duńską piosenkarkę MØ oraz legendarnego Raya Wilsona z Genesis? Używają oni słuchawek wyprodukowanych w niewielkiej, warszawskiej manufakturze Custom Art stworzonej przez Piotra Granickiego.
Wrocławska palarnia kawy chce podbić świat. Blueberry Roasters realizuje projekt za 2 mln zł
Palenia kawy uczyli się z internetu. Nieraz zdarzało się, że tym, co wyjmowali z pieca, mogli co najwyżej przepędzać ślimaki. Dzisiaj właściciele Blueberry Roasters mają własną nowoczesną palarnię i przymierzają się do eksportu.
Jak zarządzać informatykami? "Historie o działach IT są naciągane, nie można wierzyć w mity"
Mają większą swobodę, lepsze warunki pracy i zarobki wyższe niż średnia firmowa. Do tego szefowie z działem IT obchodzą się jak z jajkiem – przynajmniej tak to widzi reszta pracowników. Jak zarządzać zespołem, którego częścią są informatycy?
Co reklamują polscy sportowcy? Kontrakty reklamowe liczone są w milionach
Świątek i Lewandowski to jedyne globalne marki sportowe pochodzące z Polski. Osiągnięcia Igi i Roberta bezpośrednio rzutują na sukcesy reklamowe i olbrzymie pieniądze. Cała reszta sportowców, poza naszymi skoczkami narciarskimi, gra już tylko w słabej powiatowej lidze. Choć czeka na swoje szanse i propozycje reklamowe.
Ten robot wyręczy cię z monotonnej pracy. Spółka Nomagic pozyskała 8,5 mln dol. na rozwój biznesu
Podnieś, połóż… Niektóre prace są tak proste, że aż proszą się o robota! Tyle że skonstruowanie go i przystosowanie do np. pracy w centrach logistycznych wcale już takie proste nie było. Potrzeba było prawdziwego rewolucjonisty. Kacper Nowicki, pomysłodawca systemu Nomagic dostał już na niego 8,6 mln dol. Wsparli go m.in. Khosla Ventures z Doliny Krzemowej i Sebastian Kulczyk.
Jak chronić firmę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu?
Nawet w małej firmie do efektywnego prowadzenia działalności nie wystarczy już stary, zdezelowany komputer z leciwym pakietem biurowym i wiekowym systemem operacyjnym. Podłączenie do internetu to teraz konieczność, a dołączenie do globalnej sieci wymaga dbałości o sprzęt i oprogramowanie. Jej brak może spowodować ogromne straty.
Joga podbiła serca Polaków. Teraz trafiła na celowniki firm
W okresie pandemii błyskawicznie wzrosła popularność jogi, którą można praktykować w domu, bez żadnych drogich sprzętów. Dzięki temu rynek mat do ćwiczeń przeżywa rozkwit.
Jeronimo Martins: Chcemy zaszczepić pracowników sklepów Biedronka
Firma Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel sieci Biedronka, chce dołączyć do akcji organizacji szczepień dla swoich pracowników - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Firma czeka obecnie na konkretne zasady dystrybucji szczepionek, które ma przygotować rząd i już przygotowuje potencjalne procedury.
Marcin Ratajczak, Inuru: "Współpraca z Coca-Colą jest jak rola w filmie z Angeliną Jolie" [WYWIAD]
Po współpracy z takim gigantem jak Coca-Cola, wszystkim wydaje się, że osiągnąłeś już praktycznie wszystko. Nikt nie zaprasza cię na castingi, bo producenci myślą, że się za bardzo cenisz. Jesteśmy w tej samej sytuacji. Prowadzenie spółki jest jak sterowanie okrętem po bardzo dzikich wodach - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Ratajczak, współzałożyciel startupu Inuru.
Edward Natanson - finansista i kucharz [TYLKO U NAS]
O przemysłowcu Edwardzie Natansonie mówiono, że przyciąga miliony jak magnes żelazo. Ale jego prawdziwą, choć nieco skrywaną, pasją było gotowanie, któremu poświęcił znaczną część swego życia.
Prawny start w startup: Tworzenie i ochrona marki – na co trzeba zwrócić uwagę?
Apple to jedna z najcenniejszych marek na świecie. Amerykański gigant chroni swoich znaków jak oka w głowie. Ostatnio np. walczy z twórcami niewielkiej aplikacji Prepear, bo ich zdaniem logo firmy (gruszka z liściem) za bardzo przypomina… nadgryzione jabłko. Jak nie narazić się gigantom i jednocześnie chronić swoją markę, pisze Tomasz Wiącek z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
55-calowy telewizor za 100 zł? Inuru przekonuje, że to możliwe
Nasza technologia jest na tyle interesująca, że za jakiś czas będziemy w stanie wydrukować 55-calowy telewizor za 100 zł. Będzie można powiesić go na ścianie jak plakat. Wydrukowaliśmy już małe prototypu - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Ratajczak, współzałożyciel Inuru.
SpaceX sięgnie gwiazd czy pogrąży Elona Muska?
Elon Musk chciał podbić kosmos... Tak, we wczesnych latach dwutysięcznych, zaczyna się historia SpaceX. Co dziś dzieje się w firmie i w jakiej jest kondycji finansowej? Sprawdzamy!
„Kasjerzy nie są nieśmiertelni”. Pandemia bije też w sklepy spożywcze
„Ktoś powiedział mi ostatnio dowcip. Są dwa miejsca, w których nie ma pandemii. To kościoły i sklepy spożywcze” – opowiada mi jeden z kasjerów pracujący dla jednej z największych sieci handlowych. Prawda jest jednak inna. Pandemia w sklepach zbiera swoje żniwo, także te najpoważniejsze.
Wojna z gigantami. Czy Ministerstwo Cyfryzacji pokona Facebooka i Twittera?
Ministerstwo Cyfryzacji chce wypowiedzieć wojnę społecznościowym gigantom, takim jak Facebook, Twitter czy Instagram. Pytanie, czy nie jest to walka Dawida z Goliatem. I czy w tym przypadku ten pierwszy ma na pewno czyste intencje.
Smartfony – koniec rewolucji na rynku. Jaka przyszłość czeka urządzenia mobilne?
Jeszcze kilka lat temu w kolejnych generacjach smartfonów można było się dopatrzyć rewolucyjnych rozwiązań. Teraz podlegają one powolnej ewolucji, co nie znaczy jednak, że 2021 r. nie będzie ciekawy. Wręcz przeciwnie – otrzymamy wiele rozwiązań, które poprawią komfort i ulepszą to, co już teraz jest dostępne.
AdBuster: "Co bym powiedział sobie młodemu? Rób swoje. Niczego bym nie zmienił" [WYWIAD]
Moja kariera ułożyła się naprawdę bardzo dobrze. Owszem, pewnych filmów teraz pewnie bym nie nagrał, ale one były świetną nauką. Błędy uczą - mówi Marek Hoffmann, znany jako AdBuster, jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce.
Kryptowaluty. Jak nie dać się oszustom?
Wzrost zainteresowania kryptowalutami spowodował również rosnącą liczbę kryptooszustw. Ludzie coraz częściej nabywają oraz obracają tego typu środkami, choć czasem nie posiadają podstawowej wiedzy na ich temat. Takie okoliczności stały się bardzo atrakcyjne dla tzw. skamerów, którzy wykorzystują tę niewiedzę. Jak się zabezpieczyć? Piszą eksperci kancelarii Graś i Wspólnicy.
Finax, czyli inwestycje z robotem
Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík wspierani przez słowackiego miliardera Ivana Chrenko rewolucjonizują rynek inwestycji. Stworzyli Finax, pierwszego inwestycyjnego robodoradcę. Teraz wchodzą do Polski. Pomaga im w tym Przemysław Barankiewicz.
Stachursky: "Rynek się zmienia, sztuka i biznes jeszcze bardziej się zbliżą" [TYLKO U NAS]
Moim zdaniem każdy artysta chce się zaangażować w inne działania zgodne z jego zainteresowaniami czy światopoglądem. Branża kulturalna obecnie dryfuje, więc twórcy muszą się spełniać w innych obszarach. Oczywiście nie wszyscy odniosą sukces, ale takie są realia - mówi Jacek Stachursky.
Praca zdalna. Co dalej ze skuteczną komunikacją?
Po co nam skuteczna komunikacja? by zaoszczędzić czas, podejmować dobre decyzje, budować relacje, by rozumieć i rozwijać się. Praca zdalna nam to znacząco utrudniła. Co nas czeka dalej? Odpowiedź przygotowała Anna Oleksy, ekspert zarządzania i psycholog biznesu, Uniwersytet SWPS.