Rynki
TikTok w trakcie wizerunkowych kłopotów wkracza na rynek e-commerce
TikTok, popularna aplikacja należąca do chińskiej firmy ByteDance, szykuje się do wielkiego ekonomicznego skoku na rynek e-commerce.
Ukraina buntuje się przeciwko sojusznikom i Węgrom. Składa skargę do WTO
Ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko złożyła skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem embarga na ukraińskie produkty rolne.
Eksperci branży gamingowej: Apple Vision Pro odmieni rynek VR
- Meta Quest 3 i Apple Vision Pro zapowiadają nową erę w świecie VR i AR. Szczególnie nadchodząca premiera tego drugiego produktu jest ogromną szansą, na którą czekamy z niecierpliwością - mówi Bartosz Rosłoński, prezes Immersion Games.
Czy media społecznościowe to nowa platforma finansowa?
Wyobraźmy sobie świat, w którym przeglądanie feed’u ulubionej platformy społecznościowej umożliwia nam dokonywanie płatności czy inwestycji. Brzmi jak science fiction? Być może, ale ta przyszłość wydaje się być bliżej, niż nam się wydaje. Na Dalekim Wschodzie taki model funkcjonuje już od lat.
Kradzieże w sklepach w 2023 r. wzrosły o 40 proc. w pierwszej połowie roku
Wzrost kosztów życia prowadzi do wzrostu przestępczości w sklepach, co powoduje spore wyzwania dla pracowników branży detalicznej. Dane z USA i Polski pokazują, że kradzieże w sklepach stają się coraz poważniejszym problemem, a straty firm mogą sięgać miliardów dolarów rocznie.
Europejska rewolucja w żywności: Niemiecki startup wnioskuje o sprzedaż mięsa z probówki
The Cultivated B, niemiecki startup będący częścią Infamily Foods, stawia czoło rewolucji w branży spożywczej. To pierwsza firma w Europie, która ubiega się o zgodę na sprzedaż mięsa hodowanego komórkowo.
Mniej produktów marek własnych w dyskontach? Premier Morawiecki zapowiada zaostrzenie przepisów
Premier Mateusz Morawiecki wyraził zamiar zaostrzenia lub sprawniejszego egzekwowania przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, które ograniczają sprzedaż produktów marek własnych w dyskontach do 20 proc. wartości obrotów. Przedsiębiorcy narzekają, że niskie ceny artykułów własnej produkcji takich sklepów deklasują produkty z rodzimego rynku.
Biznes i zarządzanie okiem praktyków. Jak powinna wyglądać nauka nowego przedmiotu
Jak naukę Biznesu i zarządzania wyobrażają sobie doświadczeni założyciele firm oraz osoby związane z szeroko rozumianą przedsiębiorczością?
Tesla na fali wzrostu dzięki superkomputerowi Dojo i sztucznej inteligencji
Elon Musk i jego firma Tesla ponownie wstrząsnęli rynkiem. Tym razem przyczyną gwałtownego wzrostu notowań spółki jest zapowiedź budowy superkomputera Dojo oraz inwestycje w sztuczną inteligencję. Analitycy wskazują, że wartość rynkowa Tesli może wzrosnąć o 500 miliardów dol.
Historyczny rekord bankowości mobilnej - smartfony wygrywają z komputerami
Współczesna technologia rewolucjonizuje nie tylko nasze codzienne życie, ale także sposób, w jaki zarządzamy naszymi finansami. Z oferty banków korzystamy głównie za pomocą komputerów i smartfonów. Od niedawna to te drugie przesądzają o przyszłości sektora bankowości.
Zbuntowani. Czym jest deinfluencing i czy może stać się istotnym biznesowym trendem?
Deinfluencing jest odwrotnością influencingu – zamiast zachęcać do kupowania, namawia do ograniczenia zakupów. Jak firmy mogą radzić sobie z tym nowym trendem w branży wartej 21 mld dol.?
Po obniżce stóp procentowych: Będziemy "zeskrobywać złotego z podłogi"
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów procentowych w środę była jednym z wydarzeń, które skierowały kurs euro w górę, przywracając go do stanu sprzed czterech miesięcy. Jednak to nie jedyny czynnik wpływający na spadający kurs złotego - zauważają analitycy.
Program 'Lokalna półka' - PiS chce wprowadzić zmiany w dostawach żywności
Partia Prawo i Sprawiedliwość postuluje wprowadzenie nowych regulacji dotyczących dostaw produktów świeżych, takich jak warzywa, owoce, mięso, produkty mleczne i pieczywo. Według konserwatywnych polityków "Lokalna półka," miałaby zawierać dwie trzecie produktów od lokalnych dostawców.
Deweloperzy omijają limity rządowego kredytu na mieszkania. Ceny rosną, a klienci ryzykują
Program rządowego kredytu na mieszkania przewiduje limit w wysokości 600 tysięcy złotych dla rodziców z dziećmi oraz wkład własny nie przekraczający 200 tysięcy złotych. Jednak deweloperzy znaleźli sposób, aby obejść te ograniczenia.
Niemiecka gospodarka w tarapatach? Spadek zamówień wywołuje niepokój w całej UE
Najpotężniejsza gospodarka Europy zaczyna odnotowywać alarmujące oznaki kryzysu. Statystyki za lipiec pokazały gwałtowny spadek nowych zamówień w niemieckim przemyśle, który jest bezprecedensowy od czasu wprowadzenia lockdownu wiosną 2020 roku. To sygnał, który budzi niepokój nie tylko w Niemczech, ale także w całej Unii Europejskiej.
Wiceminister sprawiedliwości: ustawa franczyzowa tylko po wygranej PiS-u w wyborach
Według wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła nowa ustawa franczyzowa będzie mogła wejść w życie jeśli partia rządząca, czyli PiS, wygra najbliższe wybory.
Piwo tak drogie, że doszło do spadku spożycia. Branża piwowarska zaliczyła straty nawet latem
Polska jest na podium pod względem produkcji najbardziej popularnego napoju alkoholowego w Europie. Warzymy tyle piwa, że przypada nam wysokie trzecie miejsce. Jednak rodzimy biznes browarniczy zaliczył spadki sprzedaży do 8 proc. rok do roku - zaznaczają eksperci.
Vinted - targuj się, albo kup drożej. Platforma odnotowuje wzrost negocjacji cen produktów
W czasie inflacji użytkownicy platformy Vinted, nawet w zamożnych krajach, negocjują ceny produktów. Coraz więcej z nich nie kupuje ubrań, które nie zostały przecenione specjalnie dla nich.
Kanarki w kopalni. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Amerykanie dostali ostrzeżenie: uważajcie, bo mimo że jesteście największą gospodarką na świecie i możecie drukować globalną walutę, to w kwestii zadłużenia i podziałów politycznych posuwacie się w niewłaściwym kierunku.
MBA, czyli akcelerator kariery
Kosztowne, ale warte wydanych pieniędzy. Trudne, ale ciekawe i wciągające. Czasochłonne, ale każda godzina spędzona na nauce szybko się zwraca. Czy zawsze? Podpowiadamy, kiedy warto zainteresować się studiami MBA.
Edukacja, głupcze! W szkołach rusza nauka Biznesu i zarządzania
Biznes i zarządzanie to przedmiot, który w nowym roku szkolnym w liceach i technikach zastąpił dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. W 2027 r. z BiZ-u będzie można zdawać już maturę. Prawdziwy egzamin dojrzałości będą jednak zdawali wszyscy bez wyjątku uczniowie już w swoim dorosłym zawodowym życiu. Czy zostaną do tego właściwie przygotowani?
PKP zapowiada zniżki na bilety: nagły zwrot polityki cenowej przed wyborami
Ceny biletów miesięcznych na kilkudziesięciu trasach mają zostać obniżone od września. Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, zapowiada rabaty nawet 70 proc. na bilecie. Bankier.pl zastanawia się, czy taka informacja nie jest przejawem "kiełbasy wyborczej".
Król kryptowalut żywi się chlebem, bo w więzieniu nie ma diety wegańskiej
Sam Bankman-Fried, osławiony założyciel giełdy FTX, sprzeniewierzył 40 mld dolarów, kluczowych środków wielu biznesów. Po upadku giełdy kryptowalut trafił do więzienia, gdzie oczekuje na proces. Teraz skarży się na panujące tam warunki: z powodu braku diety wegańskiej żywi się chlebem.
Mieszkania drożeją jak jogurt - wypowiedź ministra rozwoju wywołała oburzenie
Waldemar Buda, minister rozwoju o wzrostach cen mieszkań: Trudno, by mieszkania nie drożały! Według Waldemara Budy program "Bezpieczny kredyt 2.0" w ogóle nie wpłynął na skok cen mieszkań.
Nie programujesz? Nie szkodzi - oto biznesy, które wdrożyli ludzie niemający pojęcia o programowaniu
Nie musisz być specjalistą od IT, by stworzyć biznes technologiczny w skali globalnej. Miej pomysł, potem determinację, a na koniec… (odrobinę) szczęścia. Oto biznesy, które wdrożyli ludzie niemający pojęcia o programowaniu.
Lidl dopieka Biedronce: e-cenówki i gwarancja jednakowych cen we wszystkich sklepach
Lidl Polska wprowadził ciekawe rozwiązanie, czyli elektroniczny system oznaczeń cenowych. To spora ulga dla pracowników, wygoda klientów i gwarancja zgodności cen z tymi, które do tej pory widniały na tradycyjnych etykietach. E-cenówki zapewniają jednolite ceny w sieci supermarketów.
Gastronomia dwóch prędkości. Jak obecnie funkcjonuje rynek
Kiedy jedni likwidują biznes, inni rosną jak nigdy dotąd.
"Bezpieczny kredyt" podbija ceny: mieszkania podrożały o 5 proc. a wkróte dojdą do 10 proc.
Absurdalne ceny mieszkań znów rosną. Bezpieczny kredyt 2.0 pompuje ceny na rynku mieszkaniowym. Według ekspertów trzeba nastawić się na najgorsze: będzie jeszcze drożej.
Chat GPT zaplanuje twój urlop. TUI wprowadza AI do planowania spersonalizowanych wycieczek
ChatGPT w służbie podróży: dyrektor ds. technologii w Grupie TUI, Christopher Williamson, ogłosił przełomową inicjatywę, która ma odmienić doświadczenie klientów biura podróży.
Żabka kontra Stokrotka Express - nowi rywale na rynku convenience
Stokrotka Express zyskuje na sile, rywalizując z popularnymi sklepami Żabka - nowy wyścig o klienta na rynku convenience.
Własna restauracja to marzenie wiele osób. Ale czy obecnie warto iść w gastro?
Własna restauracja to marzenie mnóstwa osób. Widzą siebie w sielankowy sposób, jak zabawiają gości i serwują wyjątkowe dania. Rzeczywistość jest jednak bardzo brutalna, ciągłe braki pracowników, nieustanna walka o płynność, wybredni klienci i praca od świtu do nocy. Być restauratorem to dziś wyzwanie.
Yves Rocher zamyka 140 sklepów. Sieć zwija placówki w całej Europie
Francuski gigant kosmetyczny, Yves Rocher, ogłosił kontrowersyjne plany dotyczące zamknięcia swoich sklepów w Niemczech, a także przewidywane cięcia w Austrii i Szwajcarii. Drastyczne ograniczenia dotrą także do Polski?
Coraz mniej promocji. W niektórych sklepach spadek o 22 proc.
Dwucyfrowy spadek liczby promocji w sklepach to konsekwencja inflacji i wysokich kosztów utrzymania sklepów. Markety zmniejszają ofertę rabatów, co odbija się bezpośrednio na klientach.
Gwiazdki w rosole. Dlaczego w Polsce gwiazdki Michelina nadal są rzadkością?
„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby je był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska” – opisywał pozytywne zmiany w polskiej gastronomii już w czasach panowania Augusta III ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim wiekopomnym „Opisie obyczajów”.
Sprzedawcy RTV Euro AGD skierowani do pracy w magazynach. Handel walczy z kryzysem
Sieć sklepów RTV Euro AGD podejmuje decyzje o redukcji etatów w salonach stacjonarnych. Z powodu ograniczenia personelu w placówkach, sprzedawcy zostają obciążeni nowymi obowiązkami.