Polska ma ambicje zbrojeniowe dla obrony UE. Będziemy produkować koreańskie czołgi K2

Czołg K2 koreańskiej produkcji.
Czołg K2 koreańskiej produkcji. / Fot. shutterstock.
Polska i Korea Południowa zacieśniają współpracę w zakresie produkcji sprzętu wojskowego. Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił, że Polska rozpocznie produkcję czołgów K2, co jest wynikiem porozumienia z Koreą Południową. Delegacja z Korei, na czele z ministrem obrony Shinem Won-sikiem, odwiedziła Polskę, by omówić szczegóły tego strategicznego projektu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Korea Południowa zobowiązała się do jak najszybszego przekazania technologii potrzebnej do produkcji czołgów. Polska ma aspiracje stać się centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego nie tylko na potrzeby krajowe, ale także dla innych państw europejskich, takich jak Rumunia. "To jest postanowione - będziemy produkowali czołgi K2 w Polsce" - zadeklarował szef MON.

Harmonogram dostaw sprzętu wojskowego z Korei

Polska i Korea Południowa uzgodniły harmonogram działania, który obejmuje nie tylko czołgi K2, ale także armatohaubice K9, samoloty FA-50 i wyrzutnie rakietowe Chunmoo. Umowa ramowa, podpisana w 2022 roku, przewiduje dostarczenie Wojsku Polskiemu łącznie 1000 czołgów K2 w wersji K2PL, dostosowanej do polskich potrzeb - relacjonuje portal Bankier.pl.

Polska oferta dla Korei

Polska nie tylko kupuje sprzęt wojskowy z Korei Południowej, ale również złożyła ofertę sprzedaży polskiego sprzętu dla koreańskiego wojska. Kosiniak-Kamysz wyraził zadowolenie z pozytywnego przyjęcia tej oferty na wstępnym etapie negocjacji.

Radix Ventures zebrał 41 mln euro i zainwestuje w startupy w CEE

Strategiczne partnerstwo zbrojeniowe Polski i Korei

Minister obrony Korei Południowej, Shin Won-sik, zaznaczył, że współpraca między Polską a Koreą Południową ma "historyczne" znaczenie i jest możliwa dzięki otwartości obu krajów. Korea Południowa, która od czasów wojny koreańskiej zbudowała silny potencjał obronny, chce teraz pomóc Polsce stać się największą potęgą obronną w Europie Środkowej.

"W rezultacie wojny koreańskiej kraj, który nie był w stanie wyprodukować ani jednego karabinu, stał się potęgą wojskową, która obecnie sama produkuje najnowocześniejsze systemy uzbrojenia i eksportuje je do innych krajów" - powiedział Shin Won-sik.

Jak relacjonuje portal Bankier.pl Shin Won-sik podkreślał w piątek w Warszawie, że "historyczna" w skali współpraca przemysłu obronnego między Polską a Koreą Południową, obejmująca m.in. czołgi K2, haubice samobieżne K9 czy samoloty myśliwsko-szturmowe FA-50, możliwa była "tylko dzięki otwartości umysłów obu krajów".

Baza nieruchomości komercyjnych za darmo. REDD udostępnił materiały

Ochrona granicy Polski na bazie doświadczeń konfliktu koreańskiego

Kosiniak-Kamysz dodał, że Polska zamierza czerpać z doświadczeń Korei Południowej w zakresie ochrony granicy. Polska chce, by współpraca z Koreą obejmowała nie tylko zakup sprzętu, ale także transfer technologii i wspólne projekty, co pozwoli na dalszy rozwój polskiego przemysłu obronnego.

Zacieśnianie współpracy z Koreą Południową stanowi kluczowy krok w kierunku wzmocnienia polskich sił zbrojnych i rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Produkcja czołgów K2 w Polsce oraz planowanie centrum serwisowego dla sprzętu koreańskiego mogą przynieść znaczne korzyści zarówno dla polskiej gospodarki, jak i bezpieczeństwa narodowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ