Pożar Marywilskiej 44 w oczach szefa MSWiA: sabotaż, podpalenie i rosyjskie wpływy

Pożar obiektu przy ul. Marywilskiej 44 wpisuje się w serię podpaleń dużych obiektów handlowych. Przed takimi działaniami ostrzegało NATO.
Pożar obiektu przy ul. Marywilskiej 44 wpisuje się w serię podpaleń dużych obiektów handlowych. Przed takimi działaniami ostrzegało NATO. / Fot. Shutterstock.
Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych, zabrał głos w sprawie przyczyn pożaru centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie. Podpalenie o charakterze kryminalnym jest jedną z głównych hipotez, ale śledczy nie wykluczają również sabotażu i rosyjskich wpływów wokół sprawy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do pożaru centrum handlowego Marywilska 44 doszło w nocy z 11 na 12 maja, w wyniku czego zniszczeniu uległo około 90% kompleksu. Tomasz Siemoniak poinformował w Sejmie, że jednym z rozpatrywanych scenariuszy jest działanie na zlecenie Rosji.

„Zadajemy sobie pytanie na tym etapie, czy w grę wchodzi jakieś działanie zewnętrzne, nie tylko podpalenie o charakterze kryminalnym, które jest oczywiście jedną z głównych wersji śledczych, ale czy sytuacja, w jakiej Polska się znajduje – państwa pomagającego Ukrainie, państwa zagrożonego rozmaitymi zdarzeniami – może być powiązana z tym, co się działo w ostatnich dniach” – powiedział minister Siemoniak, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Szczegółowa relacja z tragicznego zdarzenia była opisywana na łamach My Company Polska w tym artykule: Tragiczny pożar Marywilskiej 44: Co dalej z centrum handlowym?

Siedem zarzewi pożaru Marywilskiej 44 wskazuje na podpalenie

Obecnie najbardziej prawdopodobna jest hipoteza zakładająca podpalenie o charakterze kryminalnym, co sugeruje dynamika rozwoju pożaru. „Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, w jego pierwszej fazie było około siedmiu–ośmiu zarzewi pożaru oddalonych od siebie, co może wskazywać na to, że powstał równolegle w kilku miejscach na terenie hali” – wyjaśnił gen. Ryszard Grosset, były zastępca komendanta głównego PSP.

Pakt migracyjny już jest. Co oznacza dla Polski?

Spłonęła inwestycja za 135 mln złotych

Służby podjęły działania mające na celu ustalenie przyczyn pożaru. Centrum handlowe Marywilska 44 było jednym z największych tego typu obiektów w Warszawie, mieszczącym 1348 lokali handlowych o powierzchni od 20 do 1170 mkw. W obiekcie dominowali najemcy z branży modowej, ale działały tam również placówki Żabki i Biedronki. Właściciel obiektu, Grupa Kapitałowa Mirbud, wydała na tę inwestycję ponad 135 mln zł.

Sprzedawcy z Marywilskiej 44 czekają na tymczasową halę

Mirbud planuje jak najszybszą odbudowę centrum handlowego, jednak zanim to nastąpi, kupcy mają prowadzić działalność w tymczasowej hali, która może powstać w ciągu miesiąca. Małgorzata Konarska, prezeska spółki Mirbud, poinformowała, że hala ma powstać na dzierżawionym terenie, a miasto dało zielone światło na realizację tego projektu.

Po pożarze Marywilskiej 44: Mirbud postawi tymczasową halę handlową

Liczne podpalenia w Polsce to działania zaplanowane?

Ostatnie pożary, w tym te w Siemianowicach Śląskich, Bytomiu i Grodzisku Mazowieckim, wzbudzają dodatkowe obawy. Tomasz Siemoniak wspomniał również o przypadku zatrzymanego przez ABW Ukraińca, który planował podpalenie centrum handlowego we Wrocławiu, co może wskazywać na szerszy problem. „W układzie sojuszniczym przekazano rozmaite ostrzeżenia co do możliwości tego rodzaju sytuacji w różnych państwach NATO i UE” – dodał Siemoniak, cytowany przez "Rz".

Bioceltix rozpoczyna procedurę rejestracyjną leku na osteoartozę u psów. Lek może być w sprzedaży w 2025

ZOBACZ RÓWNIEŻ