Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? Ministra zdrowia planuje takie przepisy.
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? Ministra zdrowia planuje takie przepisy. / Fot. shutterstock.
Niemal połowa Polaków popiera pomysł zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, jednak opinie na ten temat są mocno podzielone. Wyniki badań przeprowadzonych przez agencję SW Research dla magazynu "Wprost" pokazują, że kwestia ta budzi kontrowersje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W badaniu SW Research zapytano Polaków, czy popierają wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. 48,1% respondentów opowiedziało się za takim rozwiązaniem, podczas gdy 35% było przeciw. Natomiast 17% ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

Polacy podzieleni w sprawie ograniczeń w sprzedaży alkoholu

Ankieta wykazała, że kobiety są bardziej skłonne do poparcia zakazu niż mężczyźni. Za wprowadzeniem zakazu opowiedziało się 49,9% kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł 46%.

Quantia pozyskała 4,8 mln zł. Chce pomóc markom konsumenckim zwiększyć sprzedaż dzięki AI

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Z kolei wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ibris dla Radia Zet, niecały miesiąc wcześniej, były nieco inne. W tym badaniu tylko 41% respondentów poparło zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, a 54% było przeciw. 5% uczestników sondażu nie miało wyrobionej opinii w tej kwestii.

Inicjatywa Ministerstwa Zdrowia

Pomysł zakazu handlu napojami wyskokowymi na stacjach benzynowych regularnie pojawia się w debacie publicznej od jesiennych wyborów parlamentarnych. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w połowie kwietnia na antenie Radia Zet, wyraziła swoje poparcie dla całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Zapowiedziała również, że będzie przekonywać członków rządu Donalda Tuska do wprowadzenia takiego rozwiązania.

Rafał Graboś został wiceprezesem zarządu Fabrity Holding

Aktualny stan prac nad zakazem

Minister Leszczyna poinformowała, że trwają analizy dotyczące wprowadzenia zakazu, jednak nie ujawniła, na jakim etapie są prace ani kiedy zakaz mógłby wejść w życie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ