Biznes widzi szansę w psychodelikach. Przedsiębiorcy czekają na zielone światło od rządu

Zastosowanie MDMA w leczeniu PTSD może doprowadzić do oszczędności rzędu 100 tys. USD na jednym pacjencie z tym schorzeniem.
Zastosowanie MDMA w leczeniu PTSD może doprowadzić do oszczędności rzędu 100 tys. USD na jednym pacjencie z tym schorzeniem. / Fot. shutterstock/AI.
Biznes coraz częściej pyta o możliwości inwestowania w Polsce w rozwój rynku substancji psychodelicznych w aspekcie medycznym, jednak u nas wciąż jest „zaciągnięty hamulec decyzyjności”. - Biorąc pod uwagę globalny wzrost zainteresowania terapeutycznym wykorzystaniem takich substancji, wejście do branży w tej fazie rozwoju rynku przyniosłoby nam znaczący wzrost ekonomiczny - zauważa Aleksandra Maciejewicz, prawniczka i ekspertka rynku HealthTech.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć globalny wzrost zainteresowania terapeutycznym potencjałem substancji psychodelicznych przyciąga uwagę inwestorów na całym świecie, w Polsce – z uwagi na brak jasnej postawy władz wobec tego typu przedsięwzięć – fundusze inwestycyjne są ostrożne względem tego sektora. Na rynku po cichu mówi się, że gdyby pojawiło się zielone światło ze strony Ministerstwa Zdrowia, to biznes byłby skłonny inwestować w tego typu rozwiązania. Natomiast, z uwagi na wątpliwości prawne, temat stoi w miejscu. Nie ma szeroko zakrojonych badań nad psychodelikami na skalę obserwowaną w USA, Szwajcarii czy Kanadzie. Pewne mniejsze grupy badawcze lub indywidualni naukowcy mogą oczywiście prowadzić wstępne badania, ale działania te są na ogół ograniczone ze względu na prawo i brak finansowania.

Biznes widzi szansę w psychodelikach. Przedsiębiorcy czekają na zielone światło od rządu

Jak ocenia Aleksandra Maciejewicz, prawniczka i ekspertka rynku HealthTech z ONDARE legal/business hub, po otwarciu prawnym na tę kwestię gospodarka zyskałaby m.in. w dziedzinie finansów, medycyny i rynku pracy.

- Moglibyśmy stać się ważnym eksporterem technologii i usług. Ponadto sektor medyczny i badawczy zyskałby na rozwoju i implementacji nowych terapii. Do tego mamy ogromny potencjał ze względu na wysoką pozycję w Globalnym Indeksie Innowacji oraz dobrze rozwinięte środowisko naukowe. Pozwala nam na to także stan sektora badawczo-rozwojowego, rynku farmaceutycznego oraz biotechnologicznego. Potrzebne jest „tylko” poparcie rządzących dla szeroko zakrojonych badań medycznych, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać nasz ukryty potencjał - apeluje Aleksandra Maciejewicz.

Mobilny sklep z narkotykami wystartował w Kanadzie. Czas na bitwę prawną?

Strach polityków blokuje przedsiębiorców?

Jak zauważa ekspertka, szczególnie widoczny, ale też najbardziej dotkliwy, jest brak wsparcia władz dla tego typu projektów. Ograniczone finansowanie badań, a także nieświadomość społeczna i medyczna nt. substancji psychodelicznych jako narzędzia terapeutycznego to główne problemy, z jakimi mogą mierzyć się firmy i osoby próbujące rozwijać ten rynek w Polsce. 

Według oficjalnie dostępnych danych, przychody na rynku zdrowia psychicznego w Polsce osiągnęły w 2023 roku 322,70 mln dolarów. Do 2028 roku przewiduje się roczne tempo wzrostu na poziomie 1,32%. Te liczby sugerują, że nasz rynek zdrowia psychicznego jest solidny i rośnie, choć w umiarkowanym tempie. Aleksandra Maciejewicz jest pewna, że Polska mogłaby osiągnąć wysoką pozycję na świecie w prężnie rozwijającej się branży substancji psychodelicznych.- Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję w Globalnym Indeksie Innowacji, prowadzonym przez World Intellectual Property Organization (WIPO). Może to ułatwić nawiązywanie międzynarodowych partnerstw badawczych i handlowych, co jest kluczowe dla rozwoju i komercjalizacji nowych technologii w dziedzinie substancji psychodelicznych. Polska posiada dobrze rozwinięte środowisko akademickie i naukowe, z dużym potencjałem do prowadzenia innowacyjnych badań. Te zasoby mogłyby zostać skierowane na zgłębianie medycznych zastosowań substancji psychodelicznych, ale tak się nie dzieje - zaznacza ekspertka rynku HealthTech.

Niemniej jednak – jak wskazane jest w Indeksie – w relacji do PKB wyniki Polski kształtują się poniżej oczekiwań co do poziomu rozwoju, w porównaniu z innymi krajami. To również powinno być informacją o tym, czy nie powinniśmy wzmocnić środowiska naukowego.

Polska ogólnie jest natomiast wysoko oceniana pod względem liczby patentów medycznych. To pokazuje, że ma dobrze rozwinięty sektor badawczo-rozwojowy w dziedzinie medycyny. Do tego rynek farmaceutyczny i segment biotechnologiczny są u nas na wysokim poziomie rozwoju. Przykładowo, według danych Europejskiego Urzędu Patentowego, najwięcej polskich zgłoszeń w 2023 roku dotyczyło patentów w dziedzinie technologii medycznych (74 zgłoszenia) i farmaceutyków (41).

Medtechy na sterydach. Jak AI zmienia technologie w medycynie

Psychodeliki w ochronie zdrowia. Nisza do wykorzystania?

Jak tłumaczy Maciejewicz, terapia wspomagana MDMA w leczeniu PTSD może zaoszczędzić około 100 tys. dolarów na jednym pacjencie. Biorąc pod uwagę to, że konkurencja w branży substancji psychodelicznych jest nadal ograniczona, Polska jej zdaniem ma szansę na wczesne pozycjonowanie się jako jeden z liderów w tej dziedzinie. Rodzime firmy mogą skupić się na innowacyjnych badaniach oraz rozwoju produktów, zdobywając przewagę konkurencyjną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ