Spadki cen w sklepach? To możliwe. Lista produktów tańszych niż przed rokiem

Lista produktów tańszych niż przed rokiem.
Lista produktów tańszych niż przed rokiem. / Fot. shutterstock.
Choć na co dzień Polacy narzekają na drożyznę są takie produkty spożywcze, które potaniały. Jak wynika z badania UCE Research, w pięciu z 17 analizowanych kategorii produktowych odnotowano spadki cen w kwietniu w ujęciu rocznym. Po które produkty można sięgać bez wahania?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według UCE Research ceny w sklepach wzrosły w kwietniu o 2,4% rok do roku. Mimo to, pięć kategorii produktów zanotowało spadki cen, co jest wynikiem porównywalnym z lutym. Dla porównania, w marcu takich kategorii było aż dziewięć, a w styczniu tylko cztery.

Produkty, które potaniały

Portal wiadomoscihandlowe.pl podjął się szczegółowej analizy przyczyn takiego obrotu spraw, pytając o opinię poszczególnych ekspertów.

Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW wskazuje, że liczba spadków zmniejszyła się z powodu powrotu stawki VAT na podstawowe produkty. Dodatkowo, w zeszłym roku po rekordowym wzroście inflacji w marcu, kolejne miesiące przyniosły spadek dynamiki inflacji, co oznacza, że kwietniowe ceny były porównywane do niższych poziomów niż marcowe.

Największy spadek cen odnotowano w kategorii produktów tłuszczowych, które potaniały o 10,4% w porównaniu do kwietnia zeszłego roku. To mniejsza skala spadku niż w marcu, kiedy ceny tych produktów obniżyły się aż o 22,1%. Weronika Szymańska z Banku BNP Paribas zwraca uwagę, że ceny oleju rzepakowego, który jest najczęściej spożywany w Polsce, były w marcu o około 20% niższe niż rok wcześniej.

Warzywa tańsze niż przed rokiem

Ceny warzyw spadły średnio o 8,3% w porównaniu do analogicznego miesiąca 2023 roku. W marcu produkty te były tańsze o 3,1% rdr, a w lutym ich cena była wyższa o 4,4% w ujęciu rocznym. Dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito podkreśla, że obecnie ceny importowanych warzyw są niższe o kilkanaście procent niż rok temu, a krajowe produkty również potaniały dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym.

Produkty sypkie w niższych cenach

Kolejną kategorią, która zanotowała spadki cen, są produkty sypkie, takie jak kasza, ryż czy mąki, które potaniały średnio o 7,5% rdr. W marcu ceny tych artykułów obniżyły się o 6,6% rdr, a w lutym o 4,4% rdr. Na spadek cen wpłynęły głównie obniżki cen zbóż, które są podstawowym surowcem do ich produkcji. Weronika Szymańska z BNP Paribas wskazuje, że choć notowania zbóż na giełdach światowych odbiły się w ostatnich dwóch miesiącach, przetwórcy wciąż korzystają z wcześniej zakupionego tańszego ziarna.

Niewielka obniżka cen nabiału

Ceny nabiału również spadły, średnio o 3,8% rdr w kwietniu. W marcu spadek wyniósł 2,4% rdr, a w lutym 0,4% rdr. Dr inż. Anna Motylska-Kuźma wyjaśnia, że ceny nabiału zależą głównie od wartości mleka w skupie, a w ostatnim czasie osłabienie eksportu mleka i spadek cen produktów mleczarskich na światowych giełdach wpłynęły na obniżenie cen nabiału w sklepach.

Delikatna obniżka: karma dla zwierząt

Ostatnią kategorią ze spadkami cen jest karma dla zwierząt, której ceny były niższe średnio o 2,1% rdr w kwietniu. W marcu ceny te obniżyły się o 1,5% rdr, a w lutym wzrosły o 2,9% rdr. Dr Robert Orpych tłumaczy, że na ceny karmy dla zwierząt wpływają koszty produkcji, w tym wysokie ceny energii i paliw oraz wzrost płacy minimalnej.

Perspektywy na przyszłość. Czy w Polsce będzie jeszcze tanio?

Weronika Szymańska z BNP Paribas zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach notowania rzepaku zaczęły się odbijać, co może przełożyć się na wzrost cen produktów tłuszczowych w dłuższej perspektywie. Marcin Luziński z Santander Banku zauważa, że ceny tłuszczów - w ogóle - zaczęły rosnąć na świecie, co może sugerować ich wzrost również w Polsce. Dr Mariusz Dziwulski z PKO BP prognozuje, że zamiast spadków cen produktów tłuszczowych, wkrótce możemy obserwować ich wzrosty. Z kolei dr Robert Orpych podkreśla, że ceny warzyw mogą nadal spadać, zwłaszcza dzięki pierwszym zbiorom z upraw tunelowych i sprzyjającym warunkom pogodowym. Jednak w nadchodzących miesiącach ważniejsza będzie podaż krajowa, a wysokie temperatury w maju mogą przynieść ryzyko suszy, co mogłoby podbić ceny krajowych warzyw i owoców.

Powyżsi eksperci zapytani przez portal wiadomoscihandlowe.pl o kondycję polskiego rynku podkreślają, że obniżek mimo wszystko jest niewiele, a ogólna tendencja wskazuje na wzrosty. Choć w ich wypowiedziach nie brakuje pozytywnego sentymentu, to trudno spodziewać się by w najbliższym czasie a nawet w ciągu roku ceny produktów spożywczych miałby wyraźnie spaść. Warto obserwować te kategorie w najbliższych miesiącach, aby zobaczyć, jak będą kształtować się ich ceny w przyszłości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ