Pepsi zdetronizowane po 40 latach przez Dr Pepper: Walka o drugie miejsce na podium

Retrobus, z którego sprzedawano napoje gazowane Dr Pepper przed laty. Texas, USA.
Retrobus, z którego sprzedawano napoje gazowane Dr Pepper przed laty. Texas, USA. / Fot. shutterstock.
Po czterdziestu latach dominacji Coca-Coli i Pepsi na amerykańskim rynku napojów gazowanych, nastąpiła zmiana, która zaskoczyła wielu obserwatorów branży. Dr Pepper, napój znany głównie w południowych stanach USA, wyprzedził Pepsi, zajmując drugie miejsce na liście najpopularniejszych napojów gazowanych w kraju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Coca-Cola pozostaje niekwestionowanym liderem z ponad 19% udziałem w rynku, ale zmiana na drugim miejscu jest znacząca. Pepsi spada na trzecie miejsce w rankingu, a drugie miejsce zajmuje Dr Pepper - informuje portal Bankier.pl.

Historia wielkiej trójki napojów gazowanych

Dr Pepper, założony w 1885 roku w Teksasie, zdobywał popularność głównie na południu USA. Napój reklamowany jako unikalna mieszanka 23 smaków przypomina colę z wiśniowym aromatem, wzbogaconą o pikantny posmak migdałów lub cynamonu. Jest też nieco mniej słodki niż jego konkurenci, co może przyciągać konsumentów szukających alternatywy dla tradycyjnych, słodkich napojów gazowanych.

Coca-Cola i Pepsi mają swoje korzenie w końcu XIX wieku. Coca-Cola została wynaleziona w 1886 roku przez farmaceutę z Columbusu w stanie Georgia, a sześć lat później powstała firma The Coca-Cola Company. Pepsi, stworzona przez farmaceutę w 1893 roku, pierwotnie nazywała się "Brad’s Drink" i zmieniła nazwę na Pepsi-Cola w 1898 roku, a w 1902 roku założono firmę Pepsi-Cola Company​ - czytamy w zestawieniu GOBankingRates​.

"Pakomaty", kolejne wyzwanie rzucone InPostowi. Darmowe przesyłki dla odbiorców

Sukces Dr Pepper w 2023 roku

W 2023 roku Dr Pepper i Pepsi podzieliły się drugim miejscem na podium, każdy z napojów osiągnął po 8,3% udziału w rynku. Jednak Dr Pepper, ze swoim dynamicznym wzrostem popularności, technicznie wyprzedził Pepsi, co potwierdziło branżowe pismo "Beverage Digest". Pepsi, znana od 1893 roku i nazwana na cześć enzymu trawiennego pepsyny, utrzymywała drugie miejsce od 1985 roku. Teraz musiała ustąpić miejsca Dr Pepperowi.

Co dalej dla Pepsi?

Dla Pepsi, która przez dekady była nieodłącznym rywalem Coca-Coli, ta zmiana może oznaczać konieczność przemyślenia strategii marketingowej i produktów. Firma będzie musiała zareagować na zmieniające się preferencje konsumentów i rosnącą konkurencję ze strony mniejszych, ale dynamicznie rozwijających się marek - szacuje Bankier.pl.

Skąd ta zmiana?

Eksperci wskazują, że zmiana preferencji amerykańskich konsumentów może wynikać z poszukiwania nowych smaków i różnorodności w wyborze napojów. Z drugiej strony mówi się, że w przypadku wielkiej trójki - nie decyduje smak a marketing i przywiązanie do marki. Jak można się domyślać firmie Dr Pepper dużo bardziej zależało na wyprzedzeniu Pepsi - stąd intensywne kampanie marketingowe (Dr Pepper postawił na kampanie skierowane do młodych osób) i promocje na napoje od przedsiębiorstwa z teksańskim rodowodem. Takie rozwiązania odegrały kluczową rolę w zwiększeniu popularności tego napoju - wyjaśniają amerykańskie media.

Dochód a przychód. Poznaj różnice

Wyniki finansowe Coca-Coli, Pepsi i Dr Pepper

Coca-Cola zakończyła 2023 rok z imponującymi wynikami. Firma zanotowała roczne przychody w wysokości 45,8 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem​ (Coca-Cola Company)​. Zysk netto wzrósł o 13% do 2,47 dolara na akcję. Coca-Cola odnotowała również wzrost organicznych przychodów o 12%, co było napędzane głównie przez 10% wzrost cen i 2% wzrost sprzedaży koncentratów.

PepsiCo, główny konkurent Coca-Coli, również zakończył 2023 rok z pozytywnymi wynikami finansowymi. Firma osiągnęła roczne przychody w wysokości 90,1 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 8,7% w porównaniu do 2022 roku . Wzrost przychodów PepsiCo był napędzany głównie przez silne wyniki w segmencie napojów i przekąsek, które stanowiły kluczowe obszary działalności firmy.

Dr Pepper, trzeci gracz na rynku, wykazał znaczący wzrost, który pozwolił mu zająć drugie miejsce obok Pepsi w 2023 roku. Firma zakończyła rok z przychodami w wysokości 15,1 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem​ (The Coca-Cola Company)​. Wzrost przychodów Dr Pepper był napędzany przez rosnącą popularność napojów na rynku amerykańskim oraz skuteczne działania marketingowe, które zwiększyły świadomość marki.

Rywalizacja między gigantami napojów bezalkoholowych z pewnością będzie trwać, a Pepsi spróbuje odzyskać straconą pozycję. Jednak pojawienie się Dr Pepper na drugim miejscu pokazuje, że nawet najtrwalsze układy rynkowe mogą ulec zmianie pod wpływem zmieniających się preferencji konsumentów i innowacyjnego działania firm.

ZOBACZ RÓWNIEŻ