Ceny lodów w 2024 Roku: Wzrost nawet o 50 proc.

Według analiz aplikacji PanParagon, niektóre lody podrożały nawet o 50 proc.
Według analiz aplikacji PanParagon, niektóre lody podrożały nawet o 50 proc. / Fot. shutterstock.
Analiza danych z aplikacji PanParagon pokazuje, że od 2022 roku ceny lodów znacząco wzrosły. I nie jest to odkrycie, którego konsumenci, by nie zauważyli wcześniej, ponieważ w ciągu dwóch lat koszt takiego zimnego deseru podrożał nawet o 50 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najbardziej zauważalny wzrost cen odnotowano w przypadku lodów w rożkach. W 2024 roku konsumenci muszą płacić średnio o 45% więcej niż dwa lata wcześniej. To ogromna podwyżka, która z pewnością wpłynie na decyzje zakupowe miłośników tych przysmaków - informuje portal dlahandlu.pl. Z drugiej strony na rynku pojawiły się lody lepszej jakości, bo klienci coraz częściej są w stanie wydać więcej, za produkt kategorii premium. Zwracają uwagę na skład lodów i preferują te, których przepisy oparte są na recepturach pozbawionych wzmacniaczy smaku. Wspomina o tym raport NielsenIQ.

Lody na gałki i w większych opakowaniach zaliczają skok cenowy

Lody w gałkach także nie oparły się wzrostom cen. Obecnie przeciętna cena gałki lodów w lodziarniach wynosi około 6,53 zł, podczas gdy w 2022 roku było to 5,17 zł. Oznacza to wzrost o 26%.

Podwyżki nie ominęły także lodów sprzedawanych w dużych opakowaniach. Średnia cena za litr lodów znanej marki wynosi teraz 23,20 zł, co stanowi 20% wzrost w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy to kosztowały one 19,30 zł.

GRU zaangażowane w akty sabotażu w Polsce: Ustalenia śledczych ws. serii pożarów

Przyczyny Wzrostu Cen Lodów

Eksperci wskazują, że główną przyczyną wzrostu cen lodów jest inflacja, która w ostatnich latach mocno dotknęła polską gospodarkę. Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon wyjaśnia na łamach dlahandlu.pl, że na wyższe ceny lodów wpłynęły drożejące surowce, rosnące opłaty za wynajem lokali oraz energię elektryczną, a także zwiększone koszty wynagrodzeń dla pracowników. Szczególnie powierzchnia sklepowych zamrażarek to spory wydatek  Dane pokazują, że detaliści nie szczędzą jej na lody - dodatkowo stawiają na coraz ciekawsze warianty m.in. lody dietetyczne oparte na odżywkach białkowych, czy oparte na, popularnej w metropoliach, herbacie matcha. Wszystkie te czynniki składają się na ostateczną cenę, jaką widzimy w sklepach i lodziarniach.

Polskie Nagrody Różnorodności 2024. Poznajcie nominowanych!

Inflacja w 2024 Roku

Warto dodać, że inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4% rok do roku, co oznacza znaczący spadek w porównaniu do kwietnia 2023 roku, kiedy to inflacja sięgała 14,7%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w ciągu roku o 1,9%, co jest również znaczącym spowolnieniem w porównaniu do niemal 20% wzrostu rok wcześniej.

Polska jest jednym z czołowych producentów lodów w Europie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja lodów w Polsce w 2022 roku wyniosła około 295 mln litrów, co plasuje Polskę w czołówce europejskich producentów. Większość produkowanych w Polsce lodów jest przeznaczona na eksport, a głównymi rynkami zbytu są Niemcy, Czechy i Włochy. Eksport lodów z Polski rośnie, a polskie lody są cenione za granicą za wysoką jakość i różnorodność smaków. W 2021 roku wartość eksportu lodów wyniosła ponad 200 mln EUR, co stanowiło wzrost o 15% w porównaniu do roku poprzedniego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ