Wstrząsy w branży czekolady: Zwolnienia w Barry Callebaut i Chocolat Poulain

fabryka czekolady
Fot. shutterstock.
Barry Callebaut, jeden z największych producentów czekolady na świecie, zapowiedział masowe zwolnienia. Firma planuje zredukować zatrudnienie w europejskich fabrykach, co może dotknąć aż 800 osób. W Polsce, gdzie koncern zatrudnia 280 pracowników, istnieje ryzyko utraty miejsc pracy, informuje serwis dlahandlu.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

„Pierwsze sygnały o planowanych zmianach docierały do nas już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Zarząd centralny nie precyzował jednak szczegółów dotyczących nowego projektu oraz jego wpływu na zatrudnienie” – przekazał Sławomir Niemirski, członek prezydium związku zawodowego ERZ Barry Callebaut, w rozmowie z dlahandlu.pl.

Porozumienie ze związkami zawodowymi

Pod koniec maja Barry Callebaut osiągnął porozumienie ze związkowcami, które zakłada niższą niż pierwotnie planowaną skalę zwolnień oraz wyższe odprawy dla pracowników. Co więcej, firma zobowiązała się, że w miejsce zwolnionych osób nie będą zatrudniani pracownicy tymczasowi.

Jednym z większych zakładów Barry Callebaut w Europie jest fabryka w Łodzi, w której pracuje około 280 osób.

Polskie elektrownie wodne wkrótce w Afryce i Ameryce Płd? "Nasza technologia ma globalny potencjał"

Problemy Chocolat Poulain

Kłopoty nie omijają również innych producentów czekolady. Francuska firma Chocolat Poulain, jedna z najstarszych na świecie, stoi w obliczu bankructwa po 170 latach działalności. Decyzja o zamknięciu zakładu w Blois ma zostać ogłoszona 13 czerwca, co zaskoczyło 110 pracowników, którzy o planach dowiedzieli się dopiero w ubiegłym tygodniu.

Pomimo rządowej pomocy w wysokości 200 tys. euro w 2022 roku, firma nie była w stanie utrzymać produkcji. Już w ubiegłym roku Chocolat Poulain zaprzestał produkcji na eksport czekolady w proszku, co stanowiło jedną piątą całej produkcji. Marka była wcześniej częścią koncernu Mondelez, jednak w 2017 roku została przejęta przez spółkę Eurazeo.

Firmy odzieżowe mają szansę wygrać z zalewem tanich ubrań z Chin jeśli zainwestują w AI

Przyszłość branży czekoladowej

Decyzje Barry Callebaut i Chocolat Poulain wywołują niepokój w branży. Sytuacja wymaga dalszego monitorowania, aby zrozumieć długoterminowe konsekwencje dla pracowników oraz całego sektora. Zarówno Barry Callebaut, jak i Chocolat Poulain, stają przed wyzwaniami związanymi z utrzymaniem rentowności i konkurencyjności na rynku, co może mieć istotny wpływ na przyszłość branży w Europie.