Grad zniszczył sklepy w Gnieźnie. Burza oszczędziła rolników

Opady gradu mogą wywołać spektakularne zniszczenia. Gniezno doświadczyło nawałnicy.
Opady gradu mogą wywołać spektakularne zniszczenia. Gniezno doświadczyło nawałnicy. / Fot. shutterstock.
Wielkopolskie Gniezno zostało dotknięte dramatyczną burzą z gradem 20 maja 2024 roku. W rezultacie gwałtownych opadów deszczu i gradu miasto zostało niemal sparaliżowane. Zniszczone budynki, zalane drogi i budynki oraz brak prądu i wody w niektórych częściach miasta to tylko niektóre z efektów tej katastrofy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wielkopolskie Gniezno zostało dotknięte dramatyczną burzą z gradem 20 maja 2024 roku. W rezultacie gwałtownych opadów deszczu i gradu miasto zostało niemal sparaliżowane. Zniszczone budynki, zalane drogi i budynki oraz brak prądu i wody w niektórych częściach miasta to tylko niektóre z efektów tej katastrofy.

Zdjęcia i nagrania pokazujące skalę zniszczeń szybko obiegły internet, budząc ogromne emocje. Jeden z najbardziej dotkniętych miejsc to dyskont Biedronka, gdzie woda wdarła się do środka, niszcząc część towarów i powodując oderwanie kawałków sufitu.

Skutki burzy dla gospodarstw rolnych

Mimo ogromnych zniszczeń w mieście, okoliczni rolnicy mieli więcej szczęścia. Burza gradowa skoncentrowała się głównie na obszarze miasta, omijając większość terenów wiejskich. W rozmowie z redakcją farmer.pl, lokalni rolnicy podkreślali, że ich uprawy, w tym rzepak, zboża i kukurydza, pozostały nienaruszone.

„Grad nie zniszczył roślin, może tylko kilka pól w okolicach miasta, bo największa burza skupiła się w centrum. U nas na wsi spadło jedynie sporo deszczu, z czego się nawet ucieszyliśmy, bo na polach było już bardzo sucho” - powiedział jeden z rolników z okolic Gniezna portalowi Farmer.pl.

Niektórzy rolnicy byli wręcz zadowoleni z powodu opadów. Deszcz nie padał w tym regionie od miesiąca. W zależności od lokalizacji, opady wyniosły od 5 do 30 mm, co było znaczącym wsparciem dla upraw.

Biznes widzi szansę w psychodelikach. Przedsiębiorcy czekają na zielone światło od rządu

Zniszczenia w Biedronce

Grad wywołał uszkodzenia lokalnych sklepów, najbardziej ucierpiał budynek marketu Biedronka. Zniszczenia w dyskoncie, opisywane przed media okazały się znaczne. W sieci krążą zdjęcia, na których widać duże kawałki sufitu leżące na podłodze sklepu, oraz zalane wnętrze, co spowodowało uszkodzenia towarów. Szacuje się, że straty Biedronki mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych, a niektóre źródła mówią nawet o milionach złotych - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Sztab kryzysowy w Gnieźnie

Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia z Gniezna przedstawiają dramatyczne sceny: zalane ulice, zniszczone budynki, samochody pod wodą i przewrócone paczkomaty. Burza sparaliżowała miasto, które teraz stara się uporać ze skutkami kataklizmu.

W poniedziałek w Gnieźnie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Do pomocy włączyli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają w usuwaniu zniszczeń i szacowaniu strat.

Niestety, prognozy pogody wskazują na możliwość kolejnych burz i nawałnic, co może przynieść dalsze szkody. Rolnicy obawiają się, że grad może spowodować uszkodzenia w uprawach, rozrywając liście, ścinając łuszczyny i kłosy.

TECH4ALL w Puszczy Białowieskiej: Wycie wilków, szczekanie saren, pomruki żubrów