Wielkie sieci wznawiają działalność w Ukrainie: Ikea idzie tropem H&M i Inditeksu

Kijów. Praca artysty Banksy'ego, przy punkcie obrony przeciwczołgowej.
Kijów. Praca artysty Banksy'ego, przy punkcie obrony przeciwczołgowej. / Fot. shutterstock.
Ikea, globalny gigant meblowy, przygotowuje się do wznowienia działalności na Ukrainie. Decyzja ta została podjęta w maju tego roku, co potwierdzają informacje z portalu kyivpost.com, powołującego się na Forbes UA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Źródła wskazują, że kluczowy wpływ na decyzję IKEA miały działania innych sieci odzieżowych, w szczególności H&M, które wcześniej zdecydowały się na powrót do Ukrainy.

Wielkie sieci wznawiają działalność w Ukrainie: Ikea idzie tropem H&M i Inditeksu

H&M, szwedzka sieć odzieżowa, była jedną z pierwszych firm, które wznowiły swoją działalność na Ukrainie po inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Powrót i sukces H&M stały się sygnałem dla centrali Ikea, która uważnie obserwowała również działania hiszpańskiego holdingu Inditex, właściciela takich marek jak Zara, Pull&Bear, czy Massimo Dutti. Inditex rozpoczął stopniowe otwieranie swoich placówek na Ukrainie w kwietniu 2023 roku, planując uruchomienie 50 sklepów w pierwszym etapie - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Czytaj dalej: Ewa Borowska: "Polska będzie gwiazdą branży kosmicznej" [WYWIAD]

Historia Ikei w Ukrainie

Ikea rozpoczęła swoją działalność na Ukrainie od uruchomienia usług handlu elektronicznego w maju 2020 roku. Pierwszy fizyczny sklep otworzyła w Kijowie 1 lutego 2021 roku w centrum handlowym Blockbuster. Jednak ze względu na inwazję Rosji w lutym 2022 roku, działalność została zawieszona, podobnie jak w przypadku wielu innych firm.

Ikea chce dołączyć do odbudowy gospodarczej Ukrainy

W kwietniu tego roku biuro prasowe Ikea poinformowało portal Delo.ua, że firma nadal jest bardzo zainteresowana rynkiem ukraińskim i dokłada wszelkich starań, aby ocenić wpływ obecnej sytuacji na potencjalne operacje. Wznowienie działalności Ikei w Ukrainie może oznaczać nowe inwestycje i możliwości zatrudnienia, co jest szczególnie ważne w kontekście odbudowy gospodarczej kraju - podkreśla portal wiadomoscihandlowe.pl.

Tylko u nas: Aleksandra Tokarewicz, Helping Hand: Jesteśmy o krok od rentowności

Symboliczne znaczenie powrotu dużego biznesu do Ukrainy

Decyzja Ikei o wznowieniu działalności na Ukrainie jest częścią szerszego trendu powrotu dużych międzynarodowych firm na ten rynek. Przykłady H&M i Inditexu pokazują, że mimo trudnych warunków, Ukraina pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla globalnych graczy. Powrót Ikei to także ważny sygnał dla innych firm rozważających podobne kroki, co może przyczynić się do dalszej stabilizacji i rozwoju ukraińskiej gospodarki. Sprawa ma także charakter symboliczny. Biznes wraca do kraju, który po agresji Rosji miał, w intencji Kremla, zostać sparaliżowany i odcięty od Zachodu. Powrót znanych marek daje Ukraińcom sygnał, że ich państwo może działać w miarę normalnie w trudnych warunkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ