Startupy
Inteligentne wózki widłowe - Optimatik chce usprawnić logistykę wewnętrzną firm
Cyfryzacja procesów obejmuje coraz więcej zadań, które od początku historii sektora produkcyjnego znajdowały się w rękach człowieka. Te dwa światy, ludzi i maszyn, łączy startup Optimatik, który rozwija autorską platformę 5G do optymalizacji floty pojazdów autonomicznych i tradycyjnych wózków widłowych, rewolucjonizując logistykę wewnętrzną w zakładach przemysłowych i centrach logistycznych.
12,5 miliona złotych na rozwój AI do analizy EKG. Cardiomatics zakończył rundę seed
Spółka Cardiomatics zebrała 8,5 miliona złotych w rundzie seed, której przewodził fundusz KAYA VC. Dodatkowo spółka pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 4 milionów złotych. Firma planuje wykorzystać te środki na dalszy rozwój sztucznej inteligencji (AI) do analizy elektrokardiogramów (EKG) oraz ekspansję sprzedażową.
NaturalAntibody. Polski startup prosto z Oksfordu rewolucjonizuje branżę biotechnologii
NaturalAntibody to startup założony przez dr Konrada Krawczyka, eksperta w zakresie bioinformatycznej analizy przeciwciał. Firma powstała na bazie jego badań realizowanych na Uniwersytecie w Oksfordzie. Teraz jej produkty wykorzystuje m.in. AstraZeneca, a inwestorzy, w tym Michał Krawczyk (założyciel Patronite) i fundusz Tar Heel Capital Pathfinder wykładają miliony na dalszy rozwój.
Polski fundusz inwestuje w startup ze Szwajcarii
Polski fundusz RKKVC wraz Wingman VC, Mutschler Ventures oraz Zürcher Kantonalbank uczestniczył w rundzie inwestycyjnej firmy RoomPriceGenie ze szwajcarskiego Zurychu.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Klarna oficjalnie wchodzi do Polski. To jednorożec założony przez Polaka
Partnerstwem z H&M startup Klarna zapoczątkował ekspansję w Polsce. To szwedzki startup założony przez Polaka, Sebastiana Siemiątkowskiego, wyceniany obecnie na ponad 45 mld dolarów.
Ubrania szyte empatią. Czy odzież może działać jak lekarstwo?
Barbara Jaworska-Horoszkiewicz, właścicielka Dress Up! oraz Ubranie na złamanie, udowadnia, że odzież może działać jak lekarstwo. Dzięki szytym przez nią czepkom dla lekarzy na twarzy niejednego pacjenta pojawia się uśmiech, a ci którzy doznali kontuzji i złamań mogą znaleźć ubrania i akcesoria medyczne, które znacznie ułatwiają przebycie choroby.
Karol Milewski, Omnipack: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u" [WYWIAD]
Świetnie przyjmują się u nas wszelkie nowinki technologiczne. Ponadto trzeba pamiętać, że nasz kraj jest dosyć dużym rynkiem, więc warto budować tu rozległe sieci sprzedażowe. Warto, choć oczywiście jednocześnie niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karol Milewski, współtwórca Omnipack.
Nabór dla najlepszych fintechów. Oto zasady programu
Bank Pekao wspólnie z Huge Tech uruchomił nabór dla start-upów i spółek technologicznych do akceleratora IDEA Global. Zwycięskie firmy otrzymają dofinansowane z programu ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację – we współpracy bankiem – pilotażu zgłoszonych projektów.
Wielka inwestycja w Novakid. To jedna z największych rund finansowania w historii polskich startupów
Polska firma Novakid pozyskała łącznie 29,4 mln euro na rozwój swoich produktów. To jedna z największych rund inwestycyjnych w historii polskich startupów.
Aether Biomedical z finansowaniem. Startup pozyskał 14 mln złotych
Amerykańskie fundusze inwestycyjne wsparły kwotą 14 mln złotych startup Aether Biomedical. Firma rozwija technologie bioniczne.
Smart Money, czyli czego szukać u inwestorów? "Dla wielu fundusze VC nie mają dobrej opinii"
W środowisku startupowym utarło się przekonanie, że jeżeli do rozwoju swojej spółki potrzebujesz tylko i wyłącznie pieniędzy, to fundusze Venture Capital powinny być na końcu twojej listy potencjalnych źródeł kapitału. Dlaczego?
Uncapped planuje kolejną rundę inwestycyjną. Niebawem ruszy też "bank online" [TYLKO U NAS]
To będzie największa runda inwestycyjna, jaką polski founder zorganizował na takim etapie - zapowiada w rozmowie z "My Company Polska" Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped.
RealEye zdalnie mierzy uwagę wzrokową. W jakich branżach wykorzystuje się eye-tracking?
Adam Cellary oraz Damian Sromek stworzyli narzędzie, które pozwala na zdalne mierzenie uwagi wzrokowej. Dzięki RealEye, aby dowiedzieć się, co przyciąga uwagę klientów, nie trzeba już kupować drogiego specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z kamerą i dostępem do internetu.
Najlepsze polskie DEEPtechy. Superbohaterowie
Z połączenia trzech żywiołów – innowacji, technologii i biznesu – powstały one: startupy, które mogą sprawić, że wszystkim będzie żyło się lepiej. „Deeptech” pojawił się w gospodarczym słowniku relatywnie niedawno, ale już teraz napędza międzynarodowy przełom.
600 milionów euro dla Bolta. Gigantyczna inwestycja w europejski startup
Bolt, operator usług z zakresu e-mobilności zamknął kolejną rundę finansowania. Firma pozyskała łącznie 600 mln euro, przez co jej kapitalizacja wzrosła do 4 mld euro. Firma przeznaczy środki m.in. na wprowadzenie nowej usługi do Polski.
4growth VC inwestuje 2 mln zł w rozwój fintechu Cashy
Cashy pozyskało 2 mln zł finansowania na przyspieszenie komercjalizacji platformy umożliwiającej dużym firmom zarabianie na finansowaniu łańcucha dostaw (tzw. dynamic discounting). Organizatorem tej rundy finansowania jest 4growth VC.
Kogena dostała 4,5 mln złotych na rozwój platformy do monitorowania pracy robotów
Polski startup Kogena pozyskał 4,5 mln złotych od inwestorów w ramach nowej rundy finansowania. Rundzie seed przewodził fundusz Kogito Ventures wraz z kolektywem aniołów biznesu. Udział wziął też Satus Starter VC. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój platformy oraz ekspansję w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
Kolejna inwestycja Januarego Ciszewskiego. Miliony dla LiveKid
January Ciszewski oraz Nunatak Capital wzięli udział w rundzie finansowania dla startupu LiveKid. W zamian za 22,61 proc. udziałów przekazali firmie około 9 mln złotych.
Jutro Medical z finansowaniem. Firma ma 27 mln złotych na budowę "przychodni przyszłości"
27 mln złotych trafi do firmy Jutro Medical, która rozwija przychodnię online połączoną z nowoczesną kliniką. Finansowanie przekazał fundusz Inovo Venture Partners, przy udziale niemieckiego Rheingau Founders, Market One Capital, i aniołów biznesu. Pozyskane środki posłużą do rozwoju platformy ułatwiającej pracę lekarzom oraz ekspansję w kolejnych miastach.
Karolina Miłosz. Poza biznesem
Karolina Miłosz studiowała filologię bułgarską, dlatego biegle zna nie tylko język angielski, ale również bułgarski. Teraz za pośrednictwem chatbota Englibot chce rozwijać kompetencje językowe Polaków. A kiedy nie pracuje, trenuje – wraz z mężem – strzelectwo sportowe.
Rewolucja na rynku tatuażu? Polski startup pozyskał finansowanie od inwestorów
Startup INKsearch pozyskał 2 mln złotych od dwóch funduszy inwestycyjnych. Celem firmy jest zrewolucjonizowanie rynku tatuażu.
Dalszy rozwój technologii, wejście na NewConnect - QNA Technology o najbliższych planach [WYWIAD]
W celu zabezpieczenia środków na dalszy rozwój planujemy debiut na NewConnect w pierwszym kwartale 2022 r., co jest procesem wymagającym sporych przygotowań. Dlatego chcemy także także wzmocnić zarząd i zatrudnić nowe osoby do kadry menadżerskiej - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl prof. dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO QNA Technology.
Polski startup walczy ze "zmartwieniem naszego pokolenia". Właśnie pozyskał dużego inwestora
Wg danych dostępnych na stronach Parlamentu Europejskiego w 2015 roku na świecie wyprodukowano 322 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Pomysł na ograniczenie używania plastikowych opakowań mają twórcy startupu Swapp!. Ich stacje do refillingu mają duże szanse znacząco wpłynąć na ilość wytwarzanych przez nas opakowaniowych odpadów.
Zakupy z dostawą w pół godziny? Wolt chce zrewolucjonizować rynek
Wolt, fiński startup zajmujący się dostarczaniem dań restauracyjnych oraz zakupów, uruchomi w Polsce Wolt Market – sieć samodzielnych, wirtualnych, supermarketów. Będą oferowały ponad 1000 produktów, które mają być dostarczane do klientów w czasie krótszym niż 30 minut.
Prawny start w startup. Wzorce umowne w stosunkach z konsumentami – na co zwracać uwagę?
Startup mający zamiar sprzedawać masowo swoim klientom towary lub usługi często napotyka na wyzwania związane z oferowaniem swoich produktów konsumentom. Regulacja takiej sprzedaży odbywa się bowiem za pomocą wzorców umownych. Dlaczego są one tak ważne?
Żegnaj, szkoło! To najlepsze polskie edtechy [TOP 10]
Oczywiście taka szkoło, jaką znaliśmy dotychczas. Bo choć potrzeba uczenia się jest niezmiennie ważna, do dyspozycji mamy inne narzędzia: Messenger wypiera słowniki językowe, a rozszerzona rzeczywistość zastępuje tradycyjne podręczniki. Tylko wymówki wciąż nie działają – na „nie mam zadania, bo bolał mnie brzuch”, nadal nie nabierze się żaden nauczyciel.
Polski chatbot rekrutacyjny miał zrewolucjonizować proces poszukiwania pracy. Co poszło nie tak?
JoBot24 działał i dostarczał obiecywaną wartość. Kandydaci do pracy chętnie go używali, a klienci chcieli wdrażać i byli gotowi za niego płacić. Mimo to pomysł nie chwycił. Co poszło nie tak?
Kosmos z drukarki. Najdroższe wydruki zdjęć kosmosu kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych
Drukowane w okazałych rozmiarach zdjęcia kosmosu wykonywane przez twórcę firmy Astrography przebojem podbijają planetę Ziemię.
Google uruchomił akcelerator dla medtechów. Projekt realizowany jest z Warszawy
Wystartował nowy akcelerator firmy Google dla startupów. Tym razem ze współpracy z amerykańskim gigantem skorzystają startupy z branży medycznej i zdrowia.
Znani piłkarze zainwestowali w startup tworzący produkty roślinne
Chris Smalling, Sergi Roberto czy Cesc Fábregas to znani piłkarze, których połączyć startup Heura. Inwestorzy wsparli firmę w czasie akcji crowdfundingowej. Dodatkowo 16 mln euro przekazały fundusze z głównym udziałem Impact Fooding. Cel? Rewolucja spożywcza w Europie.
Polski startup proponuje "wirtualną teleportację". "To narzędzie do załamania czasoprzestrzeni"
Dwie pasjonatki nowych technologii i telekomunikacji tworzą rozwiązanie, które będzie mogło przenieść nas w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce na świecie – od stadionu piłkarskiego po salę operacyjną. Startup Omniview rozwija aplikację do transmisji wysokiej rozdzielczości obrazu 360 stopni na urządzenia mobilne i okulary VR.
Staffly nawiązuje współpracę z gigantem motoryzacyjnym. Polski startup wdroży testy psychometryczne
Zespół Staffly przeprowadzi pilotażowe wdrożenie testów psychometrycznych wśród pracowników zakładu Toyota w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu. Ma to na celu zbadanie cech osobowości, które determinują idealny profil pracownika zakładu produkcyjnego.
Prawny start w startup: Masz innowacyjny pomysł? Zabezpiecz go przed kradzieżą
Startup zaczyna się od dobrego pomysłu - to on zdobywa klientów, przyciąga inwestorów i intryguje konkurencję. Pomysłowi należy się zatem szczególna ochrona, ale na to jak go chronić nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Są kroki, które warto podjąć zawsze i wszędzie, ale i takie których zastosowanie możliwe jest tylko w przypadkach określonych przez przepisy prawa. Zacznijmy od początku.
Prezes Browaru Błonie: "Od piw rzemieślniczych już wymaga się powszechności" [WYWIAD]
By odnieść sukces w branży piwnej, nie trzeba być browarnikiem. – Warto znać rządzące rynkiem mechanizmy. Również w tej dziedzinie potrzebni są doświadczeni zarządzający – mówi Tomasz Banaszkiewicz, prezes zarządu Browaru Błonie.