Startup Challenge 2022

Startup Challenge 2022
Startup Challenge 2022
Oto najciekawsze startupy w Polsce
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2022 (81)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy to nie tylko debaty o przyszłości gospodarki, ale także zaprezentowanie najlepszych firm. W czasie wydarzenia odbył się konkurs Startup Challenge.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się łącznie 150 startupów. Spośród nich organizatorzy wydarzenia wybrali po trzy najlepsze w każdej z pięciu kategorii: 

● health & biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia)

● client & lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego) 

● environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów)


● modern economy (przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja)

● business processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR). 

 

W tym roku stawka w konkursie była wyjątkowo wysoka. Najlepsze startupy z każdej z tych kategorii, obok nagrody, vouchera od firmy OVHcloud oraz kampanii promocyjnej w mediach należących do organizatora kongresu, firmy PTWP, weszły do ścisłego finału, w ramach którego mogły zostać uczestnikami programu Incredibles. To program mentoringowy zainicjowany w 2017 r. przez Sebastiana Kulczyka.

Nominowani do finału w kategorii health & biotechnology

● Upmedic – inteligentny kreator dokumentacji medycznej oparty na technologii NLP

● Acellmed – producent leków opartych na najnowszej wiedzy medycznej

● Doctor.One (zwycięzca w kategorii) – tworzy europejską sieć medyczną, w której lekarze oferują nowy model stałej opieki nad pacjentami w prostym abonamencie. Innowacyjna wirtualna przychodnia założona w maju 2021 r. pozyskała inwestycję od Movens Capital i uruchomiła swoją działalność z kilkudziesięcioma lekarzami już w grudniu 2021 r. 

Jak tłumaczyli jurorzy, pomysł startupu jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie zarówno ze strony pacjentów, jak i lekarzy, na jak najwyższą jakość obsługi medycznej. Chodzi tu zarówno o innowacyjne podejście do opieki medycznej, jak i poczucie pewności dla obu tych grup.

Nominowani do finału w kategorii client & lifestyle

● CodeAll – chatbot, który uczy programowania w aplikacji mobilnej

● Virbe – platforma TaaS, na której każda firma może z łatwością wynająć własną Wirtualną Istotę (lub przekształcić w nią chatbota) np. jako sprzedawcę

● simpl.rent (zwycięzca w kategorii) –  pierwsza w Polsce platforma do weryfikacji najemców mieszkań online 

Jurorzy docenili przede wszystkim odpowiedź firmy na wyzwania związane z sytuacją na polskim rynku mieszkaniowym, a także olbrzymi potencjał do rozwoju w kontekście sytuacji na rynku najmu. Dodatkowo startup charakteryzuje się wysokim potencjałem do skalowania przy zachowaniu prostoty rozwiązania. Startup pozyskał też znaczących partnerów biznesowych, mimo że jest na wstępnym etapie rozwoju.

Nominowani do finału w kategorii environment

● Nanoseen – pierwsza opatentowana technologia do odsalania i/lub oczyszczania wody, która nie wymaga użycia energii ani ciśnienia

● Progresja New Materials – opracowana technologa przetwarzania odpadów tytanowych (koszt 2–4 dol./kg) w proszki do technologii wytwarzania przyrostowego (druku 3D w metalu), których cena rynkowa to 200–400 dol./kg. 

● The True Green (zwycięzca w kategorii) – pierwsza w Unii linia produkcyjna drewna twardego z roślin jednorocznych, przede wszystkim konopi, oraz komercjalizacja technologii wytwarzania materiałów budowlanych wykorzystującej surowce pochodzące z roślin jednorocznych. 

Zdaniem jurorów True Green może przyczynić się do ochrony polskich lasów. Dodatkowo to niezwykły, alternatywny materiał budulcowy, który można na dużą skalę stosować w budownictwie. Jednocześnie pomysł polskiej firmy nie ma żadnej konkurencji w Europie, co oznacza, że rozwiązanie ma wielki potencjał do rozwoju.

Nominowani do finału w kategorii modern economy

● Delivery Couple – pierwsze w Polsce roboty, dostarczające jedzenie i zakupy do klienta

● Zweryfikujfirme.pl – startup zajmujący się automatyczną analizą danych finansowych w jednolitych formatach. 

● ULTRAXIS (zwycięzca w kategorii) – spółka wdraża rozwiązanie obejmujące system monitorowania stanu konstrukcji bazujący na opracowanym pochyłomierzu AXIS1 o unikalnej rozdzielczości i stabilności długookresowej umożliwiający wczesne wykrywanie stanów zagrożenia budowli. Jurorzy stwierdzili, że rozwiązanie ULTRAXIS wyróżnia się niezwykłą innowacyjnością i wielkim potencjałem do skalowalności biznesu. Jednocześnie rozwiązanie to można wszechstronnie stosować, co powoduje, że ma większy potencjał do osiągnięcia sukcesu.

Nominowani do finału w kategorii business processes

● DOCMATIC – twórca modeli sztucznej inteligencji do analizowania materiałów treści, pomagają w przetwarzaniu skomplikowanych, nieustrukturyzowanych i obszernych dokumentów 

● Self Learning Solutions – silnik decyzyjny plug and play wspierany przez algorytmy Self-Learning i Machine-Learning do automatyzacji i zarządzania workflow. 

● OMNIAZ (zwycięzca w kategorii) –  twórca metaverse (cyfrową rzeczywistość sklepu) za pośrednictwem technologii Computer Visions & Augmented Reality.

Rozwiązanie OMNIAZ zdaniem jury pozwala na wkroczenie handlu w epokę świata wirtualnego. Eksperci docenili przede wszystkim innowacyjną wizję technologiczną i biznesową, ale także współpracę z dużymi partnerami na wczesnym etapie rozwoju pomysłu. 

Najlepsi z najlepszych

Do VI edycji programu InCredibles zakwalifikowały się trzy innowacyjne spółki: Doctor.One, The TrueGreen oraz OMNIAZ. Spółki zostały wyłonione w dwuetapej selekcji spośród piątki finalistów Startup Challenge. Ostatecznego wyboru dokonało jury składające się z przedstawicieli regionalnych organizacji partnerskich z Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Puław. Z kolei we wrześniu My Company Polska zarekomenduje jeden startup, który również trafi do programu.

InCredibles to platforma projektów i inspiracji wspierających rozwój polskiego ekosystemu startupowego. We współpracy z partnerami merytorycznymi InCredibles inicjuje i współtworzy specjalistyczne raporty, debaty, publikacje oraz patronuje wydarzeniom edukacyjnym przeznaczonym dla młodych polskich przedsiębiorców, m.in.: MBA for Startups we współpracy z SGH w Warszawie, Jutronauci, zRÓWNOważeni, Raport z przyszłości, audycja Firmament w Radiu 357 oraz podcasty Liderzy na Firmamencie.C

My Company Polska wydanie 6/2022 (81)

Więcej możesz przeczytać w 6/2022 (81) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY