Polski fundusz inwestuje w niemiecki startup. To druga koinwestycja z kapitałem od Sony

Tony Nitschke, współzałożyciel i CEO Augmented Rob
Tony Nitschke, współzałożyciel i CEO Augmented Robotics
Polski fundusz RKKVC inwestorem wiodącym rundy inwestycyjnej seed w niemiecki startup Augmented Robotics. Wśród koinwestorów znalazł się m.in. fundusz inwestycyjny Sony.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma Augmented Robotics  zebrała ponad 700 tysięcy euro w swojej pierwszej rundzie finansowania, w której głównym inwestorem (lead investor) był fundusz RKKVC. W rundzie uczestniczyły także wehikuł inwestycyjny Sony oraz fundusze Depo Ventures i Gruport Ventures z Czech, Zugdamer Asset Management z Niemiec oraz aniołowie biznesu.

Augmented Robotics. Niemiecki startup z dofinansowaniem

Augmented Robotics to niemiecki startup z siedzibą w Berlinie, specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań w obszarze rzeczywistości rozszerzonej (tzw. augmented reality) dla branży zabawkarskiej i rozrywkowej. Dzięki oferowanym rozwiązaniom, zwykła zabawka może być za pośrednictwem smartfona czy tabletu przeniesiona w wirtualny świat, pełen innych przedmiotów oraz możliwych do wykonania animacji (np. wyścigi samochodem). W przypadku niektórych zabawek, istnieje możliwość doczepienia do nich sensorów kompatybilnych z technologią firmy. Dzięki nim można „ożywić” nieruchome zabawki.

Firma dąży do tego, aby stać się zarówno wiodącym dostawcą technologii, jak i platformą dla mobilnych gier wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, eliminując potrzebę korzystania z drogiego sprzętu, np. konsol, dzięki technologii chmurowej. 

- Zdecydowaliśmy się skupić na zabawkach i grach, ponieważ możemy zrewolucjonizować świat rozrywki w taki sposób, w jak sami byśmy chcieli jej doświadczać. Chcemy umożliwić zupełnie nowy sposób interakcji z zabawkami - komentuje Tony Nitschke, współzałożyciel i CEO Augmented Robotics.

Firma złożyła już dwa wnioski patentowe dotyczące umożliwienia smartfonom przenoszenie prawdziwych obiektów do wirtualnych światów. Pierwszy dotyczy możliwości śledzenia szybko poruszających się obiektów, drugi dotyczy możliwości sterowania zabawkami elektronicznymi. 

Pierwsze umowy

Niemiecki start-up zawarł już umowy ze swoimi pierwszymi klientami, w tym gigantami takimi jak Carrera/Revell (międzynarodowy producent zabawek i gier), RM Resources/TTS (producent materiałów edukacyjnych) oraz Movie Games (polski producent gier wideo). Model biznesowy Augmented Robotics przewiduje udostępnianie innym firmom licencji na użytkowanie swojej technologii. Firma przygotowuje się również do wydania niezależnej aplikacji na smartfony dla samochodów-zabawek, która jest obecnie w fazie testów. 

W rozwój firmy zaangażowany jest między innymi Douglas Wong, doświadczony inwestor (powiązany między innymi z funduszami Startup Wise Guys i Antler), przedsiębiorca, ex Apple CFO i ekspert w branży zabawkarskiej. 

- Augmented Robotics to wyjątkowa firma, która może zrewolucjonizować świat zabawek. Dzięki technologii firmy nie tylko dzieci odnajdą nowy sposób interakcji z zabawkami, ale pewnie też niejeden dorosły. Widzimy w tym ogromny potencjał biznesowy i technologiczny - skomentował Mateusz Bodio, Managing Director RKKVC.

- Zabawkami współgrającymi z rozszerzoną rzeczywistością mogą być pluszowe misie, samochody wyścigowe, a nawet te, które sam zbudujesz! Wszystkie mogą ożyć i możesz nimi sterować za pomocą wygodnego smartfona! – mówi Tony Nitschke.

– Myślę, że za 5 lat każda zabawka będzie miała jakiś cyfrowy komponent tak naturalnie, jak telefony mają aparat czy touchpad. Właśnie w tym kierunku idzie branża zabawkarska, a my chcemy stać się liderem rozwiązań AR dla niej – dodał Nitschke

Augmented Robotics. Historia firmy

Założona w 2017 roku firma Augmented Robotics jest dziełem trzech byłych inżynierów kosmicznych z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Jej autorska technologia jest w stanie rozpoznawać obiekty 3D i ich lokalizację w świecie rzeczywistym za pomocą wyłącznie urządzenia mobilnego, otwierając nowe możliwości interakcji w świecie wirtualnym i rzeczywistym.

Augmented Robotics jest członkiem programu NVIDIA Inception, który oferuje wsparcie w wejściu na rynek, wiedzę i wsparcie technologiczne dla start-upów pracujących w najnowocześniejszych technologiach, a także Sony Startup Acceleration Program (SSAP). Projekt ten jest również współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR).

ZOBACZ RÓWNIEŻ