Infermedica usprawni opiekę medyczną na wielu etapach dzięki nowej platformie

Piotr Orzechowski
Piotr Orzechowski, fot. materiały prasowe
Polski startup Infermedica uruchomił Medical Guidance Platform, kompleksową platformę usprawniającą wizyty lekarskie na wielu etapach – przed wizytą, w jej trakcie, a także po wizycie (podczas leczenia). Nowa platforma pomoże też w umocnieniu pozycji Infermedica na najważniejszych rynkach, przede wszystkim w USA i Niemczech.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Infermedica to polski startup, który rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, wspierające lekarzy i pracowników medycznych w diagnozowaniu i opiece nad pacjentem. Dotychczas technologia umożliwiała przede wszystkim szybkie sprawdzenie i analizę symptomów pacjentów, a także ich triażowanie.

Startup został założony w roku 2012 przez Piotra Orzechowskiego. Dziś współpracuje z ponad 90 partnerami z 30 krajów, którzy wykorzystywali technologię Infermedica przede wszystkim do wstępnej diagnozy. Klientami spółki są między innymi Allianz, HonorHealth, LifeMD, Microsoft, Sana Kliniken, Optum, Gothaer, Médis, a także polskie PZU Zdrowie. Silnik diagnostyczny Infermedica obsługuje 20 języków i posłużył dotychczas do wykonania ponad 10 mln wywiadów medycznych na całym świecie.

Teraz Infermedica uruchomiła Medical Guidance Platform. To kompleksowa platforma, która usprawni wizyty lekarskie na wszystkich jej etapach – poczynając od wywiadu i wstępnej diagnozy, oferowanych dotychczas przez spółkę, zbieranie informacji o pacjencie i wsparcie podczas wizyty lekarskiej, po komunikację między lekarzem a pacjentem po wizycie.

Sprawdź też: Gdzie kupić Beyond Meat

Medical Guidance Platform bazuje na Intelligent Core, silniku diagnostycznym Infermedica opartym o AI. Jest dostępna jako API lub w postaci łatwych we wdrożeniu modułów. Dzięki temu dostawcy usług medycznych mogą wykorzystywać platformę w sposób, który przyniesie największe korzyści lekarzom i pracownikom medycznym, a przede wszystkim pacjentom. Trzy podstawowe moduły to Infermedica Triage, Infermedica Intake i Infermedica Follow-up.

Infermedica Triage to narzędzie, które umożliwia szybkie sprawdzenie i analizę symptomów pacjentów poprzez automatyczny, inteligentny wywiad. Dostarcza pacjentom informacje o prawdopodobnych przyczynach, sugeruje dalsze kroki i alarmuje w przypadku konieczności pilnego działania.

Infermedica Intake pomaga lekarzom i pracownikom medycznym zebranie wszystkich informacji i danych o pacjencie jeszcze przed wizytą. Umożliwia między innymi przeprowadzenie wywiadu. Dzięki temu lekarze zyskują pełny obraz stanu zdrowia pacjenta.

Infermedica Follow-up to narzędzie do komunikacji z pacjentem. Dzięki niemu lekarze i pracownicy medyczni mogą monitorować przebieg leczenia i upewnić się, że pacjent przestrzega ustalonego planu.

Inne funkcje Medical Guidance Platform to między innymi ankieta pozwalająca lepiej zrozumieć potrzeby pacjenta jeszcze przed wizytą, a także platforma edukacyjna, która pomoże samodzielnie zadbać o zdrowie pacjentom, którzy nie wymagają wizyty lekarskiej.

Uruchomienie Medical Guidance Platform pozwoli polskiej spółce umocnić swoją pozycję na najbardziej rozwiniętych rynkach, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i w regionie Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

– W roku 2030 nawet 5 mld ludzi może nie mieć dostępu do nawet podstawowej opieki medycznej. Problemem jest między innymi brak pracowników medycznych. Technologia, którą rozwijamy, usprawnia pracę lekarzy, pozwalając im pomóc większej liczbie pacjentów. W konsekwencji pomagamy zmniejszyć obciążenie systemów opieki zdrowotnej i zwiększyć ich dostępność. Uruchomienie platformy to dla nas kolejny kamień milowy. Po sukcesie Symptom Checkera zdecydowaliśmy, że chcemy iść o krok dalej i pomagać na wielu etapach - przed, w trakcie i po wizycie lekarskiej. Naszym celem jest wsparcie zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Medical Guidance Platform umożliwia nam też otwarcie się na nowe grupy klientów, jak przychodnie i szpitale, oraz użytkowników końcowych, jak lekarze i pielęgniarki. W samych USA i rejonie DACH tworzy to dla nas rynek o wartości 33 mld dol. – mówi Piotr Orzechowski, założyciel i CEO Infermedica.

Inspiracje: Sundose

Rozwój Medical Guidance Platform jest możliwy dzięki finansowaniu od inwestorów. Na początku roku 2022 Infermedica pozyskała ponad 120 mln zł (30 mln dolarów) finansowania w Serii B, m.in. od funduszu One Peak i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). W sumie polska spółka otrzymała od inwestorów już ok. 180 mln zł.

Infermedica zatrudnia dziś ponad 200 osób, w biurach we Wrocławiu i Denver oraz zdalnie. Do końca roku spółka planuje zwiększyć zespół, zatrudniając między innymi inżynierów, deweloperów i pracowników medycznych. Lista otwartych stanowisk znajduje się na stronie firmy.

Jednym z pierwszych użytkowników Medical Guidance Platform jest LifeMD, jeden z liderów na amerykańskim rynku usług telemedycznych.

– Stworzyliśmy platformę telemedyczną LifeMD, by uczynić spersonalizowaną opiekę medyczną jeszcze bardziej wygodną i dostępną. Dlatego współpracujemy z liderami w obszarze technologii w medycynie, takimi jak Infermedica. Integracja nowych i innowacyjnych narzędzi, takich jak Infermedica Intake, pozwala nam odpowiadać na coraz większe potrzeby pacjentów i podnosić jakość opieki, którą zapewniamy – tłumaczy Stefan Gallupi, CMO i Chief Innovation Officer w LifeMD.

ZOBACZ RÓWNIEŻ