Tidio, Synerise i Nomagic. Oto największe inwestycje w polskie startupy w ciągu ostatnich miesięcy

Startupy, które pozyskały najwięcej pieniędzy
Startupy, które pozyskały najwięcej pieniędzy
916 mln złotych - tyle inwestorzy wyłożyli na polskie startupy w II kwartale br. Przedstawiamy największe inwestycje ogłoszone od kwietnia do czerwca 2022 r.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, w II kwartale br. w Polsce przeprowadzono łącznie 93 inwestycje o łącznej wartości 916 mln złotych. To nieco mniej niż w I kwartale br. - wówczas w ramach 98 inwestycji wyłożono niemal 1,16 mld złotych. 

Eksperci PFR Venture i Inovo zwracają uwagę na stopniowe dojrzewanie polskiego rynku startupów. W ostatnim kwartale przeprowadzono 6 rund na późniejszym etapie rozwoju firm (czyli po rundzie A). Dla porównania, w całym 2021 roku było ich 12. Coraz częściej nasze startupy pozyskują także duże rundy, przekraczające 30 mln złotych.

Kto inwestuje w polskie startupy?

Utrzymuje się także historyczny trend związany ze strukturą inwestorów. W ostatnim kwartale za 75 proc. transakcji odpowiadał kapitał łączony, publiczno-prywatny, ale stanowiło to tylko 29 proc. wartości transakcji. Jednocześnie polskie fundusze zrealizowały 78 proc. inwestycji, przy czym pod względem kapitału jest to tylko 28 proc. całego wyniku za II kwartał.

Najbardziej aktywnym podmiotem na naszym rynku jest NCBR - w II kwartale odpowiadał za 44 inwestycje. PFR Ventures za 20 a BGK za 5. Spółki skarbu państwa dołożyły do tego jedną inwestycję. Dla porównania, fundusze międzynarodowe zrealizowały 12 inwestycji a polskie - 11. Pod względem wartości fundusze międzynarodowe odpowiadają za prawie 69 proc. z kwoty 916 mln złotych (czyli 632 mln złotych). Polscy inwestorzy - 7,5 proc. (niecałe 69 mln zł) a PFR Ventures - za 17,2 proc. (157,5 mln złotych). NCBR wyłożył około 5 proc. (46 mln złotych).

Przeczytaj więcej o obecnej sytuacji polskiego rynku startupów w omówieniu raportu PFR Ventures i Inovo

Największe transakcje II kw 2022 r.

1. Tidio - 109 mln złotych (25 mln dolarów)

Tidio to polski startup, który rozwija platformę do obsługi klienta dla małych i średnich firm. Szczecińska spółka oferuje między innymi live chat i chatboty oparte o AI. Narzędzia Tidio integrują się między innymi z e-mailem, Facebookiem, Instagramem, WordPressem i Shopify, umożliwiając przedsiębiorcom obsługę klientów ze wszystkich kanałów w jednej skrzynce oraz współpracę zespołową. Wszystko odbywa się w łatwym w obsłudze panelu zarządzania.

Runda: B

Inwestorzy:  Inovo Venture Partners, PeakSpan Capital, aniołowie biznesu (m.in. Rafał Brzoska, twórca InPostu).

Więcej o transakcji

2. Synerise - 100 mln złotych (23 mln dolarów)

To jedna z najbardziej innowacyjnych europejskich spółek funkcjonująca w sektorach wysokich technologii, czyli big data i sztuczna inteligencja. Korzystając z autorskich baz danych, oferuje oprogramowanie wspierające w firmach kluczowe procesy sprzedażowe i marketingowe. Dostarczane przez Synerise narzędzia pozwalają na błyskawiczne przetwarzanie dużych ilości danych, czego efektem są rekomendacje umożliwiające podejmowanie korzystniejszych decyzji biznesowych.

Runda: B

Inwestorzy: Carpathian Partners

3. Nomagic - 95 mln złotych

Nomagic powstał w 2018 r. Został założony przez Kacpra Nowickiego, byłego szefa biura inżynierskiego Google w Warszawie Marka Cygana; naukowca i informatyka oraz Tristana d’Orgevala, który był odpowiedzialny za rozwój produktu i sprzedaży kalifornijskiego startupu Climate Corp. W dużym skrócie: Nomagic odpowiedzialny jest za robotyzację procesów logistycznych. Firma tworzy roboty, które są w stanie np. rozpoznać zapakowany telefon.

Runda: A

Inwestorzy: Almaz Capital, Capnamic, DN Capital, EIB, Evolution VC, Hoxton, Khosla Ventures, Manta Ray

4. Talkin’ Things - 87 mln złotych

Talkin’ Things to polski producent tagów RFID. Zajmuje się tworzeniem i dostarczaniem  kompleksowych rozwiązań z obszaru IoT (Internet of Things) głównie dla branży odzieżowej,  farmaceutycznej, zastosowań w przemyśle 4.0 i logistyce. Spółka oferuje rozwiązania dla  inteligentnych opakowań i produktów, które wykorzystując systemy znaczników, czujników,  odbiorników i oprogramowania, pozwalają na komunikację fizycznych przedmiotów z  internetem za pomocą technologii NFC/RFID. Dzięki temu klienci zyskują cenne dane o swoich  produktach i procesach w czasie rzeczywistym. 

Runda: A

Inwestorzy: TDJ Venture, Segtech Ventures (Prosegur), aniołowie biznesu

5. Symmetrical.ai - 80 mln złotych

Symmetrical to polsko-brytyjski fintech, którego misją jest pomoc pracownikom w odzyskaniu kontroli nad osobistymi finansami. W jaki sposób? Przez zapewnienie im dostępu do już zarobionych środków niezależnie od wypłaty, a także pakietu dodatkowych benefitów płacowych, które edukują i pozwalają mądrze zarządzać pieniędzmi. – Jesteśmy w takim miejscu, że już nie sprzedajemy usługi bezpośrednio do firm, tylko raczej platformom i dostawcom oprogramowania, którzy mogą sobie wpiąć, za pomocą kilku linijek kodu, nasze rozwiązanie – tłumaczy Piotr Smoleń, CEO Symmetrical.

Runda: A

Inwestorzy: TDJ Venture, Segtech Ventures (Prosegur), aniołowie biznesu

6. Zowie - 65 mln złotych (14 mln dolarów)

Zowie to polski startup, który umożliwia sklepom internetowym automatyzację i personalizację obsługi klienta, a w konsekwencji – zwiększenie sprzedaży. Spółka rozwija autorski silnik AI i w oparciu o niego tworzy inteligentne narzędzia do komunikacji z klientami. Platforma Zowie automatyzuje 70 proc. zapytań, z którymi mierzy się branża e-commerce, ułatwia też rekomendowanie klientom kolejnych produktów. Zowie umożliwia też integrację przez API z platformami i narzędziami e-commerce takimi jak Shopify, Recharge, czy Klaviyo.

Runda: A

Inwestorzy: Tiger Global Management, Gradient Ventures, 10X Founders, Inovo Venture Partners

7 i 8. Nieujawnione inwestycje - runda A i B (poniżej 60 mln złotych)

9. The Batteries - 35 mln złotych

The Batteries to pierwsza na świecie firma, która rozwija unikatową w skali globalnej technologię nisko-kosztowej produkcji bezpiecznych i ekologicznych baterii "solid state" do masowych zastosowań w IoT, takich jak czujniki przemysłowe, smartwatche, beacony, urządzenia medyczne, drony czy hulajnogi elektryczne. Baterie TFB (Thin Film Solid State Batteries) zastąpią tradycyjne baterie litowo-jonowe, a dzięki ich wykorzystaniu, znacznemu skróceniu ulegnie czas ładowania urządzeń, wydłuży się efektywność ich pracy oraz żywotności. Naładowanie smartfona zajmie do 15 minut, a bateria będzie działać dwa razy dłużej, co spowoduje, że urządzenia elektroniczne masowego użytku staną się oszczędniejsze. Pomysłodawcy technologii zwracają również uwagę na bezpieczeństwo nowych baterii, które nie będą już wybuchać.

Runda: A

Inwestorzy: APER Ventures, JR Holding, EIT InnoEnergy, UAB Electronics System

10. neptune.ai - 32 mln złotych

Neptune.ai to polski startup, który rozwija platformę pomagającą inżynierom i całym zespołom w zarządzaniu budową modeli sztucznej inteligencji. Spółka chce zapewnić specjalistom data science poziom kontroli nad budową i dostarczaniem modeli uczenia maszynowego porównywalny z kontrolą, jaką programistom zapewniają dziś platformy takie jak GitHub.

Runda: A

Inwestorzy: Almaz Capital, btov Partners, Rheingau Founders, TDJ Venture

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X