Raporty
Smart city po polsku
Nowoczesne technologie zmienią oblicze miast nie tylko polskich. Ewolucja trwa od lat, ale kolejne aglomeracje wprowadzają nowe rozwiązania, by zwiększyć komfort życia mieszkańców i poprawić warunki do prowadzenia biznesu.
Jak robić biznes w polskich miastach
Nasze miasta są coraz bardziej otwarte na inwestorów. Powstają w tym celu specjalne programy i biura zajmujące się spełnianiem ich potrzeb.
Przedsiębiorco, nie jesteś sam
Chociaż daleko nam do wsparcia instytucjonalnego i finansowego, jakim dysponują eksporterzy z Chin czy Turcji, to zaczynamy już przypominać inne dojrzałe rynki wspomagające na różne sposoby ekspansję swoich firm. Żeby jeszcze tylko państwo i przedsiębiorcy lepiej się ze sobą komunikowali.
Kropla drąży skałę. Wywiad
Mimo różnych zawirowań gospodarczych w Europie i na świecie polski eksport nieustannie rośnie i będzie rósł nadal, bo wciąż silny jest eksport dużych firm, a małe i średnie są coraz odważniejsze w poszukiwaniu nowych rynków – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i MSP.
Na podbój po rozwój
Jedni próbują sił pod własną marką, inni są tylko poddostawcami. Są tacy, co walczą o cały świat, ale i też tacy co ograniczają się do rynków sąsiednich. Powoli rośnie nasza obecność na rynkach. Choć jesteśmy regionalnym prymusem, nie zawsze jest łatwo.
PPK nie takie groźne, jak je malują
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!
PPK. Szansa do wykorzystania
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.
Szkoła oszczędzania
Ostatnie półrocze minęło w Polsce pod znakiem wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych przez największe firmy, zatrudniające powyżej 249 osób. Od nowego roku PPK zaczyna obejmować również firmy mające ponad 49 pracowników, a od 1 lipca – te, w których pracuje od 20 do 49 osób.
PPK: faza druga
Ci, którzy przecierają szlaki, zwykle popełniają też błędy. Dzięki temu następni mogą się tych błędów ustrzec. Początkowy etap wdrażania PPK w dużych firmach właśnie się kończy. Pomógł zweryfikować wiele obaw związanych z tym programem i zobaczyć, jak sprawdza się on w praktyce. Jaka z tej pierwszej fazy płynie nauka dla MSP?
Technologiczne wyzwanie. PPK w średnich firmach
Przygotowanie systemu informatycznego w firmie to jedno z najważniejszych zadań do wykonania w kontekście wdrożenia PPK. Musi on na bieżąco i możliwie, w jak najbardziej automatyczny sposób dbać o bezbłędne zarządzanie listami pracowników i terminowymi wpłatami do funduszy.
PPK. Kto pyta, nie zbłądzi
Pilne wdrożenie PPK to obowiązek dla każdej firmy, która zatrudnia powyżej 49 pracowników. Pomocą może być współpraca z instytucjami finansowymi. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.
W poszukiwaniu źródeł
Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce systematycznie rośnie. Coraz mniej z nich ma też problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Według opublikowanego w tym miesiącu badania SAFE, zleconego przez Komisję Europejską, jedynie 6 proc. polskich MSP ma kłopot z dostępem do pieniędzy z zewnątrz, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 proc., a np. w Grecji jest to aż 21 proc.
Karty rozdane. PPK w największych firmach
Już wiadomo, że poziom udziału pracowników w programie PPK w największych firmach był mniejszy niż zakładano. Z punktu widzenia średnich przedsiębiorców to dobra wiadomość, bo wzrost kosztów zatrudnienia pNajwiększe firmy, czyli podmioty zatrudniające od 250 pracowników (stan na 31.12.2018 r.) musiały podpisać umowy z instytucjami tworzącymi PPK do 12 listopada 2019 r.
Jak oszczędzić pół miliarda
Sprawny zespół zarządzania projektami może wygenerować dla firmy gigantyczne oszczędności i pozwala uniknąć tych inwestycji, które nie przyniosą oczekiwanego zysku – mówi Ewa Palarczyk, prezes Tauron Ekoenergia i dyrektor projektów inwestycyjnych w Tauron Polska Energia.
Jednostki do zadań specjalnych
Coraz popularniejsze w firmach Biura Zarządzania Projektami (PMO), które pomagają rozwijać innowacyjny i konkurencyjny biznes, często nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Tym bardziej warto uczyć się od najlepszych.
Nie zwlekaj, działaj! PPK nadchodzi
Niecałe cztery miesiące – tylko tyle czasu będziesz miał na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli twoja firma zatrudnia od 50 do 249 pracowników, to zegar zacznie bić pierwszej nocy 2021 r. Przygotuj się na to już teraz!
PPK u największych
PPK to wyzwanie dla niemal każdej firmy w Polsce. Jak poradził sobie z nim największy prywatny pracodawca w kraju, Jeronimo Martins – właściciel m.in. sieci Biedronka?
Portfele najgrubsze z grubych
O ile termin private banking zdążył się już w Polsce zadomowić, to wealth management wciąż może brzmieć obco. Zapewne dlatego, że tego typu usługa adresowana jest nadal do dość wąskiego grona bogaczy z najwyższej półki.
Śrubowanie jakości
Oferty bankowości prywatnej w Polsce coraz bardziej upodabniają się do siebie. Dziś walczy się o klienta nie tyle poszerzaniem wachlarza propozycji, ile jak najlepszą i jak najbardziej zindywidualizowaną obsługą w ramach tego, co już jest.
PPK na rzecz bezpiecznej przyszłości pracowników
Jesteśmy w przededniu zmian dotyczących systemowego i kompleksowego oszczędzania na przyszłość emerytalną.
Czy nowe prawo sukcesyjne zwalnia z konieczności planowania sukcesji?
Jesienią 2018 r. weszło w życie nowe prawo sukcesyjne od dawna wyczekiwane przez właścicieli firm rodzinnych.
Wybieramy zarządzającego
Pracodawca zdecyduje, a pracownik skonsultuje. Eksperci podpowiadają, jak wybrać instytucję finansową, która zajmie się inwestowaniem pieniędzy gromadzonych na kontach PPK.
Co czeka pracodawcę
Dostosowanie systemów księgowych i informatycznych, konieczność wybrania, w porozumieniu z pracownikami, instytucji finansowej i podpisania z nią umowy oraz dodatkowe koszty. Z tym m.in. będą się mierzyć firmy w związku z wprowadzeniem PPK.
Ile dostanie emeryt
Wraz z wprowadzeniem PPK, pracownicy będą mieli przede wszystkim jedno pytanie: czy PPK mi się opłaci? Wygląda na to, że tak.
PPK – jakie obowiązki reforma nakłada na twoją firmę
Zegar tyka. Pierwsze wdrożenia PPK coraz bliżej. Czas na analizę długiej listy obowiązków, jakie reforma nakłada na pracodawców.
PPK: emerytalna deska ratunkowa
Aż 20 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę. Zachęcić do odkładania pieniędzy mają Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy będą one remedium na zapaść emerytalną i czy przekonają Polaków, by po raz kolejny zaufali państwu?
Klient chce dostawy szybkiej i darmowej
Bieżąca informacja o statusie przesyłki to już norma. Teraz przyszła pora na bezpłatne dostawy, ekspresowe tempo doręczenia i personalizację realizacji zamówienia na każdym kroku. Kto lepiej to wykorzystuje, ten wygrywa. Zarówno sklep, jak i kurier.
Bardziej swobodni jeźdźcy
Na outsourcingu transportu i magazynów firmy oszczędzają nawet 40 proc. kosztów. Poza tym mogą oferować lepsze terminy i warunki dostaw.
Tu Polska jest potęgą
Nasz rynek usług logistyczno-transportowych jest dojrzały. Nie jesteśmy w Europie żadnym Kopciuszkiem. Przeciwnie, w niektórych segmentach tego rynku dominujemy. A to budzi frustrację zachodnich krajów Unii.
Kapitał specjalnie na sukcesję
Co zrobić na wypadek śmierci współwłaściciela firmy lub jego ciężkiej choroby? Są rozwiązania, które pomogą spłacić jego spadkobierców. Można to zrobić w kilku wariantach – sukcesji planowanej, długoterminowej i sytuacji awaryjnej.
Nestorzy, sukcesorzy i plan
Plan sukcesji powinny mieć wszystkie firmy, nie tylko te, które chcą pozostać rodzinne.
Czy nowe prawo sukcesyjne zwalnia z konieczności planowania sukcesji?
Jesienią 2018 r. weszło w życie nowe prawo sukcesyjne od dawna wyczekiwane przez właścicieli firm rodzinnych. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą albo jesteś wspólnikiem spółki cywilnej - ustawa z dn. 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyj
Jak przekazać firmę i zachować rodzinę
Przedsiębiorcy rzadko podejmują temat sukcesji. Więcej, uciekają od niego tak długo, jak to tylko możliwe. A taka rozmowa to klucz do tego, by firma przetrwała.
Nowości Poznań Motor Show
Co roku Poznań przyciąga tysiące fanów motoryzacji, którzy w jednym miejscu mogą podziwiać dziesiątki nowych aut.
Auto na prąd. Czy to już?
Rząd deklaruje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Czy firmy już teraz powinny się nimi zainteresować?