Raporty

Panorama rynku faktoringu

Panorama rynku faktoringu

W czasach prosperity faktoring zapewnia szybki zastrzyk gotówki, pomagając firmie utrzymać się na wysokich obrotach, a gdy sytuacja jest kryzysowa, zabezpiecza ją przed utratą płynności finansowej. Na dojrzałych rynkach ma też wiele różnych form. Polskie MSP zaczynają mieć do tego wyboru dostęp.

Aleksander Sławiński 28.08.2018
Źródła i źródełka

Źródła i źródełka

Po pieniądze z zewnątrz sięgnęło w ostatnim czasie 43 proc. polskich MSP, które najczęściej korzystają z własnego kapitału. Czasem nie mają wyjścia, bo wciąż im na przykład trudniej o kredyt niż w większości europejskich krajów. Ale oferta finansowania zewnętrznego coraz lepiej dostosowuje się u nas do potrzeb mniejszych firm.

Handel i metoda

Handel i metoda

Zakaz handlu w niedziele na razie rynkiem nie wstrząsnął. Podsumowujemy, co się działo przez pierwsze trzy miesiące.

Handel, czyli wielkie przemodelowanie

Handel, czyli wielkie przemodelowanie

Galerie handlowe z kilkuset sklepami czy potężne hipermarkety, które zajmują tyle miejsca co boisko piłkarskie, powoli tracą na znaczeniu. Polacy zmienili swoje oczekiwania i zwyczaje, jeśli chodzi o zakupy, a handel się dostosowuje.

Wielkie emocje – duże korzyści

Wielkie emocje – duże korzyści

Dobrze poprowadzona kampania związana ze sponsoringiem sportu może przynieść mnóstwo korzyści – od wykreowania pożądanego wizerunku, poprzez tańsze dotarcie do klientów niż w przypadku tradycyjnej reklamy, po wzrost sprzedaży. Jak w przypadku każdej inwes

Gotowi na mundial

Gotowi na mundial

Piłkarskie mistrzostwa świata to wydarzenie rangi globalnej. Ale zarabiają na nim nie tylko światowe marki, rynkowi giganci czy firmy z kraju-organizatora mundialu. Wśród tych, którzy na nim skorzystają, są też mali przedsiębiorcy z Polski.

Marek Szymaniak 28.05.2018
Mistrzostwa okiem buchaltera

Mistrzostwa okiem buchaltera

Organizacja dużej imprezy sportowej to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Wydane miliardy często się nie zwracają, choć przykład Polski i Euro 2012 pokazuje, że jest to możliwe. Czy uda się w Rosji? Wątpliwości jest wiele.

Ludzkie oblicze ideału

Ludzkie oblicze ideału

Więcej otwartości i więcej zaufania – ta rada wydaje się kluczowa w procesie tworzenia i doskonalenia w Polsce dobrego ekosystemu dla startupów.

Karolina Prewęcka 24.04.2018
Bezpieczeństwo firmy w cyfrowym świecie

Bezpieczeństwo firmy w cyfrowym świecie

Badania Canon Office Insights 2017, przeprowadzone na grupie ponad 2500 pracowników zajmujących kierownicze stanowiska w europejskich organizacjach, wskazują, że bezpieczeństwo cyfrowego biura jest jednym z kluczowych wyzwań nowoczesnych organizacji.

Dla chmury nie ma alternatywy

Dla chmury nie ma alternatywy

Do tej pory małe firmy niezbyt chętnie korzystały z chmur obliczeniowych, aby przechowywać w nich swoje dane, z obawy o bezpieczeństwo tych ostatnich. Wejście w życie RODO może odwrócić to podejście o 180 stopni.

Jarosław Horodecki 26.03.2018
Bardziej analogowi niż cyfrowi

Bardziej analogowi niż cyfrowi

Mniejsi gracze mogą mnóstwo zyskać na cyfryzacji: większą efektywność, niższe koszty, łatwiejszy dostęp do nowych rynków. Co więcej – mogą dzięki niej stawać w szranki z gigantami. Niestety, rodzime mikro i małe przedsiębiorstwa wloką się pod względem digitalizacji w ogonie Europy, ryzykując, że pędzący do przodu świat przejedzie po nich jak walec.

Kolejne rekordy branży leasingowej

Kolejne rekordy branży leasingowej

Rok 2017 był kolejnym, w którym branża leasingowa odnotowała rekordowe wyniki. Łączna wartość sfinansowanych środków trwałych wyniosła 67,8 mld zł, czyli 15,7 proc. więcej niż przed rokiem. To było również najlepsze 12 miesięcy w historii BZ WBK Leasing, który sfinansował środki trwałe warte blisko 4,2 mld zł i niezmiennie pozostaje liderem finansowania maszyn i urządzeń.

Dynamiczne statystyki

Dynamiczne statystyki

Dynamika rynku leasingu od kilku lat nie traci impetu, a największa jego klientela to małe i średnie firmy. Zwraca uwagę ponad 20-procentowy wzrost wartości finansowania maszyn i urządzeń. To dobry wskaźnik rozwoju sektora MSP.

Bez większych wstrząsów

Bez większych wstrząsów

Na 2018 r. zaplanowano wprowadzenie bardzo wielu zmian podatkowych, ale na razie dla branży leasingowej i leasingobiorców w większości wydają się one neutralne.

Leasing zwierciadłem naszych czasów

Leasing zwierciadłem naszych czasów

Powodem, dla którego coraz więcej mikro- i małych firm sięga po leasing, są nie tylko prostsze procedury i rozwijająca się, bardziej elastyczna oferta, ale również technologiczne możliwości i... moda.

Jarosław Horodecki 20.02.2018
Biuro na torach

Biuro na torach

Podróż koleją nigdy nie musiała być jedynie przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Dziś zaś pojawiły się dodatkowe możliwości wykorzystania czasu spędzonego „na torach” dla dobra swojego biznesu.

Latanie na żądanie

Latanie na żądanie

Prowadzenie biznesu wymaga nieraz błyskawicznych podróży, których nie zapewnią transport lądowy czy rejsowe loty. Z odsieczą przychodzą prywatne loty biznesowe, dzięki którym można być elastycznym i zaoszczędzić czas, łączą się też z prestiżem.

Przemyśl swoje zakupy

Przemyśl swoje zakupy

Optymalizacja zakupów to dla przedsiębiorcy wyzwanie, szczególnie gdy ma być prowadzona z głową. Ale może bardzo pomóc ograniczyć wydatki, zwłaszcza że zakup materiałów i usług odpowiada często za przytłaczającą większość z nich, a w przypadku firm produkcyjnych – nawet za 90 proc.

Dążenie do optimum

Dążenie do optimum

Chcecie zwiększyć swoją wydajność i zyski? Spróbujcie wykryć w firmie bezsensowne czy kulejące procesy, które generują niepotrzebne koszty i marnują czas pracowników. Pomoże wam w tym optymalizacja.

Eryk Rutkowski 07.12.2017
Wielkie przyspieszenie

Wielkie przyspieszenie

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach na Dolnym Śląsku uruchomiono klasę o profilu e-sportowym, z czterema godzinami grania tygodniowo. E-sport jest już u nas traktowany serio i staje się masowy. Przybywa też firm, które widzą w nim szansę na dobry interes.

E-sport i technologia

E-sport i technologia

Wielu fanów e-sportu też lubi grać w ulubione gry. A że te z roku na rok mają coraz lepszą grafikę i bardziej zaawansowane algorytmy, potrzebne są do nich superszybkie komputery i wiele akcesoriów: zoptymalizowane odpowiednio pady, klawiatury, monitory, słuchawki, mikrofony, kamery, a nawet biurka i fotele.

E-sport podbija świat

E-sport podbija świat

Wielu z nas uwielbia gry komputerowe, ale najczęściej to czysta rozrywka. Jednak rzesza ludzi na całym świecie, szczególnie w Azji, Europie i USA, rywalizuje w nich ze sobą. Mamy już do czynienia z e-sportem, e-kibicami czy e-transferami, na czym zarabia się niemal 1 mld dol. rocznie.

Wielki brat patrzy

Wielki brat patrzy

Dawniej kierowca firmowego auta, pytany, kiedy dojedzie do celu, zawsze mógł naciągnąć nieco rzeczywistość. Mógł też nie zgłosić niektórych przejazdów. Dziś wystarczy jeden ruch myszką, by zweryfikować jego informacje i to, co dzieje się z autem. Ale nowoczesne systemy zarządzania flotą samochodową nie służą tylko do nadzoru.

Auto i fiskus

Auto i fiskus

Zastanawiając się, czy kupić auto dla firmy, czy sfinansować jego użytkowanie (i w jaki sposób), warto wziąć również pod uwagę podatkowe skutki takiej decyzji.

Rafał Janik, współpraca Maciej Kot 18.10.2017
Nowe, stare, byle jare

Nowe, stare, byle jare

Wysłużone auto z silnikiem Diesla, które eksploatuje się tak długo, jak to tylko możliwe – taki jest, według Instytutu Keralla, statystyczny samochód we flotach małych i średnich firm w Polsce. Ale to się zaczyna zmieniać.

Dostawczak w firmie – jak go sfinansować

Dostawczak w firmie – jak go sfinansować

Sposobów na sfinansowanie zakupu (czy użytkowania) samochodu jest wiele i firmy wykorzystują właściwie każdy z nich. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i, co nawet ważniejsze, możliwości. Jak więc najkorzystniej pozyskać do firmy auto dostawcze?

Auto musi pracować

Auto musi pracować

Z samochodami dostawczymi jest jak z samolotami: zarabiają na siebie, jeśli są w ruchu. A gdy nie są przy tym optymalnie wykorzystane – zarabiają za mało. Wybierając więc taki pojazd dla swojej firmy, trzeba go dobrze dopasować do jej potrzeb.

W sklepie i w fabryce

W sklepie i w fabryce

Wirtualni asystenci i doradcy, samouczące się systemy zarządzania produkcją czy wykrywające internetowych oszustów – oto niektóre tylko przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w rodzimym biznesie, i to dzięki rozwiązaniom polskich inżynierów.