Raporty
Raport: Skąd pieniądze dla startupów. Jak znaleźć pieniądze na rozwój?
Pandemia nie uderzyła w startupy. Wręcz przeciwnie – w 2020 r. rynek został niemal zalany pieniędzmi od funduszy inwestycyjnych i państwa. Czy, a jeśli tak, to kiedy w Polsce wyrośnie nowa Dolina Krzemowa?
Badanie inFakt: niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu
Aż 87 proc. przedsiębiorców deklaruje, że zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie będą dla ich firm niekorzystne – wynika z badania firmy inFakt. Zmiana składki ZUS spowoduje wzrost kosztów w zakresie składki zdrowotnej u 85 proc. badanych.
Raport Ekspansja polskich firm. Ekspansja zagraniczna przez internet
Kiedy jedni zamykali fabryki, inni stawiali serwery. Polskie serwisy internetowe i producenci technologii przywitali pandemię najczęściej z radością. Dziś rozwijają się globalnie.
Raport Zielony Ład. Polska droga do wodoru
Budowa farm morskich na Bałtyku oznaczać będzie nie tylko ekstradostawy niedrogiej energii z odnawialnych źródeł. To też szansa na wykorzystanie nadwyżek taniej i czystej energii do produkcji wodoru i rozwoju gospodarki wodorowej, która będzie jednym z filarów naszej transformacji energetycznej.
Tak trzymaj! Jak dbać o efektywność kosztową w firmie?
Większa płynność i niskie koszty stałe – to dwie podstawowe lekcje, które odrobili polscy przedsiębiorcy przy okazji kryzysu. Jak zachować efektywność kosztową w firmie?
Raport elektromobilność. Zanim kupisz, zastanów się, czy nie lepiej wziąć w leasing
W 2020 r. przeszło połowa zarejestrowanych w Polsce nowych aut na prąd została pozyskana za pośrednictwem firm leasingowych. Głównym odbiorcą nowych samochodów są firmy, które rejestrują ponad 70 proc. wszystkich kupowanych u nas nowych aut, w tym i tych elektrycznych.
Raport cyberbezpieczeństwo. Chmura, czyli dane w bezpiecznym miejscu
Wiele małych firm nadal korzysta jedynie z komputerów ustawionych w biurze. Niestety, takie rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa przechowywanych na nich informacji. Nawet, jeśli – co przecież nie jest regułą – dobrze zabezpieczymy sieć i pamiętamy o tym, by tworzyć kopie zapasowe. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury.
Jak pandemia wpłynęła na konsumenta? "Większą uwagę zwracamy, czy marki działają odpowiedzialnie"
Zespół badaczy Havas Intelligence (Havas Media Group) w szóstej fali badania Koronabus podsumowuje zmiany nawyków konsumenckich i zwyczajów zakupowych Polaków po roku od ogłoszenia pandemii, a także bada podejście Polaków do szczepień, pandemii, związanych z nią mitów i obaw dotyczących przyszłości.
Pandemia COVID-19 wpłynie na walkę o równość w biznesie? "Shecession" staje się faktem
Kobiety stanowią mniej niż 30 proc. członków Sejmu i Senatu, 15 proc. członków zarządów największych spółek w Polsce, natomiast w połowie zarządów nie ma ani jednej kobiety. Pandemia COVID-19 nie sprzyja poprawie tych proporcji. Jakie zmiany systemowe i kulturowe muszą zajść, by polskie kobiety zyskały równość?
Jak zmieniły się nawyki konsumentów? Coraz chętniej kupujemy w zagranicznych e-sklepach
W 2020 r. już 7 na 10 osób zamówiło produkt przynajmniej raz w sklepie poza granicami swojego macierzystego kraju - wynika z raportu eShopWorld. Transgraniczne zakupy to głównie domena młodych pokoleń, ale okazuje się, że starsi użytkownicy sieci również przekonują się do tej formy zakupów.
Raport: Efektywność kosztowa. Jak to robią najwięksi
Firmy, które dysponują gigantycznymi budżetami na inwestycje, stawiają dzisiaj na poprawę efektywności biznesu. Jedną z największych szans jest rozwój cyfryzacji.
Fatalna sytuacja matek na rynku pracy. "Zarabiają nawet o 20 proc. mniej od współpracowników"
Według danych GUS blisko połowa matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy. Posiadanie dzieci wpływa również na wielkość wynagrodzenia - matki zarabiają mniej nie tylko od mężczyzn, ale również od innych kobiet, które nie zdecydowały się na macierzyństwo. Z badania przeprowadzonego przez Fundację Rodzic w mieście wynika, że matki chcą pracować. Co zatem zatrzymuje je w domu?
Raport: Ekspansja polskich firm. Go Poland!
Kto by się spodziewał, że pomimo pandemii polski eksport nie tylko nie straci, ale wręcz zyska? Słaby złoty zachęca firmy do rozwoju za granicami. Jak się do tego przygotować?
Raport: Ekspansja polskich firm. Biznes bez granic
W czasie pandemii ekspansja na rynki zagraniczne stała się dla wielu polskich firm nie tylko sposobem na przetrwanie, ale też szansą na dynamiczny rozwój. Poznajcie tych, którym w kryzysie udało się wypłynąć na szerokie wody.
Polacy na emigracji. "Nie jestem traktowany jak robotnik, który ma jedynie zrobić grę"
Migracje zawodowe, szczególnie w branży technologicznej wciąż są atrakcyjne dla wielu specjalistów. Do wyjazdu skłania ich coś więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie. II edycja raportu „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” opisuje zawodowe i osobiste życie polskich ekspertów na emigracji.
Raport elektromobilność. Więcej, dalej i szybciej, czyli auta na prąd
Na razie auta na prąd to niewielki procent wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, ale „elektryfikacja” transportu z roku na rok przyspiesza. Rośnie liczba dostępnych modeli, ceny spadają, pojawia się też coraz więcej publicznie dostępnych ładowarek. Zdaniem ekspertów tej rewolucji już nic nie zatrzyma.
Inwestycji zagranicznych polskich firm nie zatrzymuje nawet pandemia
Polscy przedsiębiorcy od wielu lat udowadniają, że potrafią skutecznie podbijać rynki zagraniczne. Dotyczy to nie tylko eksporterów towarów i usług, ale też coraz częściej inwestorów, którzy rozwijają się poprzez ekspansję kapitałową.
Leasing szansą w czasach po pandemii
Mimo pandemii przedsiębiorcy nadal z chęcią korzystają z finansowania w postaci leasingu. To nie tylko szansa na obniżenie długoterminowych kosztów działalności, ale także odpowiedź na wyzwania związane z nową rzeczywistością.
Optymalizuj koszty firmowej floty dzięki wynajmowi długoterminowemu w Carefleet S.A.
Dzięki wynajmowi długoterminowemu samochodów w Carefleet S.A. zarówno duże przedsiębiorstwa posiadające kilkaset pojazdów, jak i mniejsze firmy korzystające z kilkunastu aut mogą zminimalizować koszty użytkowania floty oraz zmniejszyć nakłady pracy związane z jej bieżącą obsługą.
Wybierz swój marketplace i sprzedawaj globalnie
Udział platform marketplace odpowiada już za 58 proc. sprzedaży e-commerce i rośnie. Wejście z ofertą na rynki zagraniczne wymaga wiedzy o klientach, znajomości narzędzi, strategii promocyjnej oraz doskonałej obsługi.
Połowa firm w Polsce chce uzupełnić flotę w auta elektryczne. Nadchodzi przełom na rynku?
Prawie połowa firm w Polsce chce w ciągu trzech najbliższych lat dodać do swojej floty pojazdów samochody elektryczne - wynika z raportu „Barometr Flotowy” stworzonego przez Arval Mobility Observatory.
U progu zielonej rewolucji. Perspektywy sektora OZE w Polsce na tle globalnych trendów
Odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejsze dla globalnej gospodarki i wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie „zielonej rewolucji”. Najnowszy raport ekonomistów Banku Pekao kompleksowo podejmuje temat transformacji polskiej gospodarki w kierunku źródeł odnawialnych, przedstawiając jej perspektywy na tle trendów światowych i regionalnych.
Coraz więcej inwestycji w polskim sektorze energy-tech. "Jest potencjał na międzynarodowe sukcesy"
Polski rynek startupowy coraz częściej staje się obiektem zainteresowania zagranicznych mediów i zagranicznych inwestorów. Dzieje się tak za sprawą funduszy, takich jak Finch Capital, Rheingau Founders czy Runa Capital, które wchodząc do Polski odgrywają znaczącą rolę w największych transakcjach VC w Polsce.
Programy unijne - kto może z nich skorzystać?
Nie złożymy już wniosków na środki z Tarczy 2.0, ale firmy MSP ciągle mogą starać się o finanse z Unii Europejskiej. Pokazujemy, jakie programy są obecnie realizowane i kto może z nich skorzystać.
Raport: Finansowanie dla firm. Jak działają aniołowie biznesu?
Leasing, faktoring czy kredyt to dość standardowe, znane od lat źródła finansowania biznesu. Wesprzeć nas mogą też aniołowie biznesu czy fundusze venture capital. A także zwykli zjadacze chleba, którzy inwestują poprzez platformy crowdfundingowe.
Naucz się szukać pieniędzy - jak stworzyć jednorożca?
Już 10 polskich spółek ma szansę zostać jednorożcem. To m.in. Brainly DocPlanner, Iceye, Booksy, Cosmose AI. W większość z nich zainwestował PFR.
Raport: Finansowanie dla firm. Lepsza płynność dzięki sprzedaży faktur
Faktoring, choć nie jest bez wad, może pomóc firmie zachować płynność finansową, co jest szczególnie doceniane w niektórych branżach. Kiedy warto zdecydować się na takie finansowanie? I jakich błędów nie popełniać.
Luka płacowa to nie mit, a pandemia tylko ją pogłębiła. Jak poprawić sytuację?
Według raportu Global Gender Gap Report 2020 opublikowanego przez World Economic Forum, świat potrzebuje 257 lat, by osiągnąć ekonomiczną równość płci i załatać tzw. lukę płacową. To, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach, jest winą stereotypów i dyskryminujących rozwiązań instytucjonalnych. Jak to zmienić?
Raport: Finansowanie dla firm. Kupić czy wziąć w leasing?
Samochody, maszyny rolnicze i budowlane, sprzęt biurowy, a nawet rowery. Leasing cieszy się sporą popularnością wśród polskich firm. W porównaniu z innymi źródłami finansowania jest tani i daje korzyści podatkowe. Kupić czy wziąć w leasing?
Raport: Energetyka. Jakie możliwości dają farmy wiatrowe w Polsce?
Kiedy myślimy o farmach wiatrowych na Bałtyku, przed oczami stają nam głównie wielkie konsorcja złożone z gigantycznych koncernów. Tymczasem mniejsze firmy też mogą zarobić na projektach związanych z rozwojem morskiej energetyki. Podpowiadamy jak.
Jak prawidłowo informować o cenach towarów i usług? "Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości"
Inspekcja Handlowa w 2020 roku skontrolowała ponad 2 tys. przedsiębiorców. Nieprawidłowości dotyczące informowania o cenach wykryto u prawie połowy kontrolowanych. Inspekcja przypomina, że w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.
W Polsce zaczyna brakować nowych aut. Problemy z kupnem BMW i Dacii Duster
Coraz trudniej kupić nowy samochód. W Polsce zaczyna brakować wybranych modeli oraz popularnych elementów wyposażenia – ostrzega Carsmile. Wszystkiemu winne są pandemia oraz nagły wzrost popytu na auta. Terminy odbioru wydłużają się z tygodnia na tydzień. To ostatni dzwonek, aby zamówić samochód na wakacje.
Raport: Energetyka. Wiatraki coraz bliżej na horyzoncie
Na Bałtyku robi się coraz ciaśniej, już kilkanaście konsorcjów stawia tam kolejne farmy wiatrowe. Kilka z nich jest z Polski. Na razie trwa jednak bój o akty wykonawcze do nowej ustawy wiatrakowej. To one określą, jaka będzie cena energii z wiatru.
Przedsiębiorcy chcą sieci 5G. Zdaniem firm to szansa na uzyskanie przewagi konkurencyjnej
Jak wynika z raportu Global Advanced Wireless Study aż 70 proc. dyrektorów IT i odpowiedzialnych za utrzymanie sieci uważa, że technologie bezprzewodowe zmienią ich branżę. Tym bardziej, że do 2023 roku przewidywana liczba urządzeń sieciowych może osiągnąć nawet 29,3 mld sztuk, co daje prawie cztery urządzenia przypadające na jednego mieszkańca Ziemi.
Raport e-commerce. Jak wygrać wyścig o klienta
Sektor e-commerce to największy beneficjent rewolucji gospodarczej w czasie pandemii. Nic dziwnego, że walka na tym rynku jest coraz ostrzejsza. Już niebawem pierwsze firmy zaczną odpadać z wyścigu.