Polacy ruszyli na zakupy. Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2025 najwyższa od trzech lat

Donald tusk
Premier Donald Tusk. / Fot. shutterstock. Fot. Anna Wiśniewska
W kwietniu 2025 roku sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 7,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, osiągając najwyższy poziom od maja 2022 roku. To może przełożyć się na wyższy wzrost PKB kraju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 Wzrost ten przekroczył oczekiwania analityków, którzy prognozowali wzrost na poziomie około 3–4%. W porównaniu z marcem 2025 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,2% - wskazuje GUS

Czynniki wpływające na wzrost sprzedaży detalicznej

Na tak znaczący wzrost sprzedaży detalicznej wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze, w 2025 roku Święta Wielkanocne przypadły na kwiecień, co przesunęło zakupy świąteczne z marca na kwiecień. Po drugie, odnotowano wzrost sprzedaży w kategoriach dóbr trwałego użytku, takich jak pojazdy samochodowe (wzrost o 14,9% rok do roku) oraz meble i sprzęt RTV-AGD (wzrost o 13,2% rok do roku) - poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Reakcje rządu. "Rekordowy, historyczny wzrost"

Premier Donald Tusk skomentował dane, stwierdzając, że "wzrost sprzedaży detalicznej jest absolutnie rekordowy, historyczny" i że "ruszamy bardzo ostro do przodu". Minister finansów Andrzej Domański również wyraził zadowolenie, podkreślając, że "wzrosty widać praktycznie we wszystkich kategoriach" i że "gospodarka przyspiesza" - cytuje TVN24.

Perspektywy na przyszłość. Wyższy wzrost PKB

Analitycy przewidują, że pozytywne dane o sprzedaży detalicznej mogą przełożyć się na wyższy wzrost PKB w II kwartale 2025 roku. Dodatkowo, wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw o 9,3% rok do roku w kwietniu 2025 roku może dalej wspierać konsumpcję - wskazuje DGP.

Dane za kwiecień 2025 roku wskazują na silne odbicie w sprzedaży detalicznej w Polsce, co może być sygnałem ożywienia gospodarczego. Wzrost ten, przekraczający oczekiwania analityków, został pozytywnie oceniony przez przedstawicieli rządu i może wpłynąć na dalsze decyzje dotyczące polityki gospodarczej kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ