Prawo i podatki
The show Musk go on! [FELIETON]
Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.
Przedsiębiorców czeka mała rewolucja - od lipca KRS tylko elektronicznie. O czym trzeba pamiętać?
Przedsiębiorcy muszą szykować się na małą cyfryzacyjną rewolucję, która jednak powinna ułatwić im życie. Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana.
Ważne zmiany dla firm w restrukturyzacji!
Podpisana przez prezydenta w połowie czerwca ustawa zmienia zasady związane z restrukturyzacją firm. Z jakich możliwości mogą skorzystać firmy?
Polski Ład: firmy szukają doradców podatkowych. Czy przenieść biznes do Czech?
Większość firm czeka jeszcze na rozwój wypadków, niemniej doradcy podatkowi przyznają, że trafia do nich coraz więcej zapytań.
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Czego mogą spodziewać się duże firmy?
Od czasu do czasu środowisko compliance rozgrzewa pytanie: kiedy po raz kolejny wrócimy do intensywnej dyskusji o nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?
Trzęsienie ziemi w e-commerce. Nowe regulacje prawne mogą wyraźnie wpłynąć na sprzedaż online
Najprawdopodobniej 1 lipca br. nowe regulacje prawne wyraźnie wpłyną na sprzedaż towarów i usług przez internet. Na duże zmiany muszą szykować się sklepy działające poza Polską. Lokalne firmy zyskają także sporą przewagę konkurencyjną.
Ulga IP Box. Podsumowanie dwóch lat funkcjonowania [WEBINAR]
Mimo, że do tej pory ulga IP Box nie przekonała do siebie zbyt wielu polskich przedsiębiorców, to nadchodzące zmiany w prawie mogą to zmienić – uważają uczestnicy webinaru zorganizowanego przez My Company Polska.
Walka o markę Goodyear zakończona. Indyjska firma przegrała mimo, że używa znaku od 24 lat
Firma Goodyear, znana na całym świecie firma zajmująca się głównie produkcją opon wygrała przed indyjskim sądem spór z lokalnym przedsiębiorstwem, który od ponad 24 lat używał marki Good year.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2021
Ważne zmiany w prawie dla przedsiębiorców i kalendarz wydarzeń na czerwiec 2021.
Badanie inFakt: niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu
Aż 87 proc. przedsiębiorców deklaruje, że zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie będą dla ich firm niekorzystne – wynika z badania firmy inFakt. Zmiana składki ZUS spowoduje wzrost kosztów w zakresie składki zdrowotnej u 85 proc. badanych.
Ważne wyroki NSA dla przedsiębiorców
W poniedziałek, 24 maja, Naczelny Sąd Administracyjny podjął dwie uchwały w tematach ważnych dla przedsiębiorców. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli pójść do sądu w walce przeciwko skarbówce oraz uniknąć problemów z wynajmem majątku nie należącego do firmy.
Powraca temat testu przedsiębiorcy? ZUS zmienia formularze dla samozatrudnionych
Od 16 maja przedsiębiorcy muszą wypełniać nowe formularze ZUS. Jedna z najpoważniejszych zmian dotyczy konieczności wpisania kodu zawodu wykonywanego przez pracowników, ale także i samych przedsiębiorców. Jak alarmują prawnicy - to może być wstęp do wprowadzenia testu przedsiębiorcy - pisze Rzeczpospolita.
Prawy start w startup. RODO dla startupu, czyli 7 kluczowych zasad przetwarzania danych osobowych
Niezależnie od formy prawnej twojego startupu pamiętaj, że nawet jeśli jesteś na wczesnym etapie rozwoju działalności, nie oznacza to, że nie masz czego chronić i RODO cię nie dotyczy.
Czy pierzesz brudne pieniądze? Zmiana w prawie narzuca nowe obowiązki
Jesteś doradcą podatkowym albo handlujesz dziełami sztuki? Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu narzuci na ciebie dodatkowe obowiązki.
Piramidy finansowe w kryptowalutach. Jak działają i jak się przed nimi bronić?
Inwestujesz w bitcoina albo inne kryptowaluty? Uważaj na piramidy finansowe, które mogą doprowadzić do utraty pieniędzy. Adam Wawrzeńczyk z kancelarii Graś i Wspólnicy w specjalnym komentarzu dla użytkowników portalu mycompanypolska.pl radzi, jak się przed nimi bronić.
Zajmujesz się handlem kryptowalutami? Bez wpisu do nowego rejestru zapłacisz 100 tys. zł kary
Ważna zmiana w prawie dla wszystkich osób i firm, które zajmują się szeroko rozumianym handlem walutami wirtualnymi. Bez wpisu do nowego rejestru można otrzymać nawet 100 tys. złotych kary.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Maj 2021
Najważniejsze zmiany w biznesie i prawie.
Wynajem powierzchni handlowych. Nowe orzecznictwo, nowe wyzwania [ANALIZA]
Ostatnie 12 miesięcy przyniosło gruntowną zmianę w relacjach między najemcami a wynajmującymi powierzchnie handlową. Walka trwa a jednym z narzędzi stał się art. 3571 kodeksu cywilnego, czyli klauzula nadzwyczajnej zmiany stosunków. Analizę nowej sytuacji przygotowała Justyna Dereszyńska, Radca prawny, Senior Associate w kancelarii Squire Patton Boggs.
Prawny start w start-up. Zasady pracy zdalnej, czyli o czym powinien pamiętać pracodawca?
Praca zdalna stała się normą od ponad roku. Właściciel startupu, który zatrudnia osoby na bazie umowy o pracę powinien jednak pamiętać, że jest to obszar regulowany przez prawo. Jak nie popełnić kosztownego błędu?
Zmiany w programie pomocy dla firm. Z pieniędzy skorzysta więcej przedsiębiorstw
Dziś, czyli 26 kwietnia, w życie weszło rozporządzenie przedłużające funkcjonowanie tzw. tarczy branżowej dla firm. Z pomocy skorzysta m.in. 17 nowych branż.
Chcesz sprzedawać do sieci handlowych? Uważaj na rabaty! [RAPORT UOKiK]
Pojawiające się na rynku handlowym nieprawidłowości przy współpracy na linii sieci handlowe - dostawcy sprawiły, że UOKiK wziął pod lupę temat rabatów udzielanych dostawcom. W efekcie powstał raport, z którym powinni zapoznać się firmy, które myślą o współpracy z sieciami.
Bezkarne zniechęcanie do PPK. Od początku programu nie wykonano ani jednej kontroli [TYLKO U NAS]
Od 2019 roku, czyli pod początku istnienia Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie przeprowadzono ani jednej kontroli w firmach, które zniechęcałyby pracowników do programu - wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl.
Będzie nowy podatek? Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić dodatkową opłatę od opakowań
Tak wynika z projektu ustawy opublikowanego w systemie Rządowego Centrum Legislacji. Restauracje, kawiarnie czy też sklepy będą musiały pobierać dodatkową opłatę w wysokości 1 zł przy sprzedaży takich produktów, jak kawa czy herbata, a także dania na wynos.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Kwiecień 2021
Jak co miesiąc opisujemy aktualne zmiany w przepisach dla przedsiębiorców.
Spółka komandytowa i podatek CIT. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Spółki komandytowe z początkiem 2021 roku zostały objęte zakresem ustawy o podatku CIT. Firmy, nie chcąc płacić zarówno podatku dochodowego, jak i podatku CIT, szukają sposobów na uniknięcie takiego scenariusza. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Więcej dni płatnego urlopu? "Trwają analizy w Ministerstwie Rozwoju"
Już niebawem długość płatnego urlopu wypoczynkowego może zostać wydłużona - wynika ze wstępnych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, które obecnie poddawane są konsultacjom społecznym - pisze Business Insider.
Prawny start w startup: Tworzenie i ochrona marki – na co trzeba zwrócić uwagę?
Apple to jedna z najcenniejszych marek na świecie. Amerykański gigant chroni swoich znaków jak oka w głowie. Ostatnio np. walczy z twórcami niewielkiej aplikacji Prepear, bo ich zdaniem logo firmy (gruszka z liściem) za bardzo przypomina… nadgryzione jabłko. Jak nie narazić się gigantom i jednocześnie chronić swoją markę, pisze Tomasz Wiącek z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Rewolucja w polskim prawie? Powstał projekt ustawy, która umożliwi powstanie fundacji rodzinnej
Na taką zmianę polscy przedsiębiorcy czekali od lat. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, która umożliwi tworzenie tzw. fundacji rodzinnych, czyli podmiotów, które umożliwią sprawną sukcesję w firmach. Oto jej założenia.
14 kar za jedno przewinienie przedsiębiorcy. Precedensowy wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny siedmioma wyrokami uchylił w sumie 14 decyzji organów I i II instancji, nakładających kary pieniężne z ustawy SENT na przedsiębiorcę będącego podmiotem wysyłającym. Jednocześnie Sąd wydał w tych sprawach precedensowe rozstrzygnięcia: organ ma 6 miesięcy na wszczęcie postępowania po kontroli drogowej SENT.
Trybunał Sprawiedliwości UE przeciwko polskim przepisom o uszczelnianiu podatku VAT?
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że polskie przepisy nakazujące zapłatę podatku VAT od nabycia paliwa w innym państwie Unii w ciągu pięciu dni od przekroczenia granicy Polski mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Nowy Ład. Nadchodzi ostateczne rozprawienie się z umowami śmieciowymi?
Rząd zamierza ostatecznie zakończyć historię tzw. "umów śmieciowych", czyli zatrudniania na bazie umów cywilnoprawnych - donosi money.pl. Zapisy, które umożliwią Państwowej Inspekcji Pracy nakazanie przedsiębiorcom przekształcenie takich umów na umowy o pracy mają znaleźć się w "Nowym Ładzie".
Estoński CIT w Polsce? "Podobieństwa kończą się na jednym rozwiązaniu"
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u w Polsce miało przyczynić się do szybkiego rozwoju m.in. startupów. Tak zapewne się nie stanie, bo jak wynika z analizy Rady Przedsiębiorczości, rozwiązanie to jest zbyt przeregulowane.
Tarcza finansowa PFR. Jak rozliczyć subwencję?
Już za kilka miesięcy zacznie się proces rozliczenia subwencji, jakie polskie firmy otrzymały w ramach tzw. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Oto praktyczny poradnik, jak przygotować się do tego momentu.
Prawny start w startup: Umowa o zachowaniu poufności. Jak chronić swój pomysł?
Umowa o zachowaniu poufności, czyli NDA, to podstawowy dokument prawny, którym powinny zainteresować się startupy. Niestety, wiele z nich popełnia błędy, które kończą się wykorzystaniem pomysłów przez konkurencyjne firmy. Jak się przed tym chronić? Pisze Wiktor Rustecki, prawnik z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
REIT-y znów powracają. Ministerstwo Rozwoju zaczęło prace nad nową ustawą
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy m.in. z resortem finansów zainicjowało prace nad projektem ustawy o REIT-ach (Real Estate Investment Trust). To kolejna próba wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tych specjalnych podmiotów gospodarczych (spółek lub funduszy) inwestujących w najem nieruchomości.