Strategia Produktywności 2030. Jest zgoda rządu

Posiedzenie Rady Ministrów
Posiedzenie Rady Ministrów Fot: Krystian Maj/KPRM
Rada Ministrów przyjęła Strategię Produktywności. To dokument, który określa cele rozwojowe polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych ośmiu lat. Prace nad stworzeniem dokumentu ruszyły w 2020 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Celem Strategii jest wzrost produktywności oparty o wykorzystanie wiedzy i nowych technologii, zwłaszcza tych cyfrowych. 

Strategia wpisuje się w trzy kluczowe obecnie globalne makrotrendy, tj. neutralność klimatyczna, gospodarka o obiegu zamkniętym i zaawansowana cyfryzacja ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań Przemysłu 4.0.

Strategia, jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii (autora dokumentu) pozwoli skupić w Polsce najważniejsze i najbardziej przychodowe ogniwa łańcucha produkcji, na czele z badaniami i rozwojem. Dzięki temu przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia rozwoju polskiej gospodarki od zagranicznych decyzji inwestycyjnych i operacyjnych.

Dzięki Strategii Produktywności przedsiębiorcy zyskają bezpośrednie wsparcie finansowe w transformacji cyfrowej, np. przy zakupie robotów czy szkoleniu pracowników, ale także skorzystają z rozwijającego się ekosystemu, obejmującego, m. in. edukację cyfrową, dostęp do danych, działalność klastrów przemysłowych i instytucji otoczenia biznesu.

W ramach Strategii wzmocniona zostanie ochrona i wykorzystanie własności intelektualnej przedsiębiorstw, poprzez zwiększanie świadomości o ekonomicznym potencjale praw własności intelektualnej, uregulowanie kwestii tworzenia wzajemnie się uzupełniających zasobów tych praw, czyli tzw. patent pooling, oraz wspieranie internacjonalizacji polskich innowacji.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Działania Strategii podzielono na 7 obszarów:

  • Obszar I. Zasoby naturalne (ziemia i surowce): (a) Wzrost wydajności surowcowej gospodarki, (b) Wzrost wykorzystania surowców odnawialnych i biomasy w gospodarce;
  • Obszar II. Praca i kapitał ludzki: (a) Szybki rozwój praktycznego kształcenia przez całe życie, (b) Przygotowanie kompetentnych kadr na potrzeby scyfryzowanej gospodarki;
  • Obszar III. Inwestycje (kapitał trwały i finansowy): (a) Trwałe zwiększenie stopy inwestycji prywatnych, (b) Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja przedsiębiorstw;
  • Obszar IV. Organizacja i instytucje: (a) Podniesienie jakości zarządzania w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, (b) Stymulowanie mechanizmów współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi;
  • Obszar V. Wiedza: Wzrost intensywności wykorzystania wiedzy i nowych technologii w gospodarce;
  • Obszar VI. Dane: Szybki rozwój algorytmicznej gospodarki opartej na danych;
  • Obszar VII. Umiędzynarodowienie: (a) Zwiększenie liczby eksporterów, w szczególności na rynki pozaeuropejskie, (b) Zwiększenie eksportu towarów w obszarze wysokich technologii i kanałami e-commerce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ