Podwójna podwyżka płacy minimalnej w 2023 r.

Płaca minimalna
Rząd zapowiedział podwójną podwyżkę płacy minimalnej w 2023 roku, fot. shutterstock.
W przyszłym roku czeka nas dwukrotna podwyżka pensji minimalnej. Od stycznia takie wynagrodzenie ma wynieść 3383 zł brutto, następnie od lipca 3450 zł brutto.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grupa 2.2 mln Polaków, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę ma otrzymać w przyszłym roku podwyżkę w dwóch turach. Obecnie minimalna pensja wynosi 3010 brutto. Od lipca 2023 roku ma zostać zwiększona o 400 zł brutto więcej (miesięcznie).

Nowa minimalna pensja

Z zapowiedzi rządu wynika, że za nieco ponad rok na konto pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie wpłynie 2670 złotych za przepracowany miesiąc.

Jak twierdzi Marlena Maląg, szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej rząd spełnia ustawowe gwarancje, według których dwukrotna podwyżka pensji jest konieczna w czasach inflacji powyżej 5 proc. W maju wskaźnik inflacyjny wyniósł 13,9 proc. czyli prawie trzykrotność progu 5 proc.

Spór interesów

Z propozycji rządu nie są zadowolone związki zawodowe ani związki pracodawców. Pierwsza grupa żąda wzrostu płac o dodatkowe 80 złotych brutto miesięcznie. Natomiast przedsiębiorcy obawiają się, że w dobie kryzysu nie zdołają opłacić zwiększonych pensji, co może doprowadzić do redukcji etatów.

Jak wskazuje portal Money.pl propozycja rządu trafi teraz do Rady Dialogu Społecznego, gdzie negocjować będą wszystkie zainteresowane strony. Jeśli nie dojdą do porozumienia w ciągu 30 dni, to rząd będzie mógł wprowadzić nowe zasady w drodze rozporządzenia.

 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ