Prawo i podatki
PPK Wszystko, co pracownik powinien wiedzieć
Średnie firmy są na etapie wdrożenia PPK. Niezależnie od wyboru instytucji, która utworzy program, firmy powinny właściwie poinformować swoich pracowników o konsekwencjach wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2020
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2020
Czekając na brexit
Stało się. Sic! Wreszcie Wielka Brytania wystąpiła ze Wspólnoty Europejskiej. Nie kończy to jednak procesu brexitu, ale tak naprawdę dopiero go rozpoczyna. Co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy mają kontakty handlowe ze Zjednoczonym Królestwem?
Państwo kontra przedsiębiorcy
Cel nie uświęca środków! – tak Rzecznik MSP Adam Abramowicz skomentował ostatnie działania ZUS wymierzone w matki prowadzące działalność gospodarczą. To nie jest odosobniony problem. Od lat toczy się batalia państwo kontra przedsiębiorcy. Wraz z pogarszaniem się sytuacji finansów publicznych, można spodziewać się tylko nasilenia zmasowanego ataku na różnych frontach.
Plusy dodatnie i plusy ujemne
Wiążąca Informacja Stawkowa miała przynieść ulgę tym firmom, które nie wiedziały, jaki VAT mają naliczać od sprzedawanych towarów. Jak wynika z naszych informacji do 10 lutego na około 2 tys. złożonych wniosków wydano 74 pozytywne decyzje.
PPK. Szansa do wykorzystania
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2020
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2020
Czekając na jednorożca
Zaledwie 1 zł może wynosić kapitał zakładowy w prostej spółce akcyjnej (PSA). Uległ zmianie Kodeks spółek handlowych, wprowadzając do naszego systemu prawnego zupełnie nowy twór, który ma być biznesowym instrumentem pozwalającym na łatwe i szybkie inwestowanie w działalność innowacyjną.
PPK: faza druga
Ci, którzy przecierają szlaki, zwykle popełniają też błędy. Dzięki temu następni mogą się tych błędów ustrzec. Początkowy etap wdrażania PPK w dużych firmach właśnie się kończy. Pomógł zweryfikować wiele obaw związanych z tym programem i zobaczyć, jak sprawdza się on w praktyce. Jaka z tej pierwszej fazy płynie nauka dla MSP?
Technologiczne wyzwanie. PPK w średnich firmach
Przygotowanie systemu informatycznego w firmie to jedno z najważniejszych zadań do wykonania w kontekście wdrożenia PPK. Musi on na bieżąco i możliwie, w jak najbardziej automatyczny sposób dbać o bezbłędne zarządzanie listami pracowników i terminowymi wpłatami do funduszy.
PPK. Kto pyta, nie zbłądzi
Pilne wdrożenie PPK to obowiązek dla każdej firmy, która zatrudnia powyżej 49 pracowników. Pomocą może być współpraca z instytucjami finansowymi. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.
Biznes bez rejestracji
Działalność, która nie wymaga wpisu do ewidencji przedsiębiorców, ma być ulgą dla tych, którzy prowadzą drobny biznes. Ale obok przywilejów są i obowiązki. Czy zatem opłaci się skórka za wyprawkę?
Karty rozdane. PPK w największych firmach
Już wiadomo, że poziom udziału pracowników w programie PPK w największych firmach był mniejszy niż zakładano. Z punktu widzenia średnich przedsiębiorców to dobra wiadomość, bo wzrost kosztów zatrudnienia pNajwiększe firmy, czyli podmioty zatrudniające od 250 pracowników (stan na 31.12.2018 r.) musiały podpisać umowy z instytucjami tworzącymi PPK do 12 listopada 2019 r.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Styczeń 2020
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Styczeń 2020
Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?
Pół miliona złotych, czyli równowartość 120 tys. euro, powinien pod choinką znaleźć każdy, kto skończył właśnie 26 lat! To błyskotliwa wizja Thomasa Piketty’ego znanego francuskiego ekonomisty, autora monumentalnej pracy „Kapitał w XXI wieku” zgłębiającego z pasją problemy nierówności dochodowych.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Grudzień 2019
Kalendarz przedsiębiorcy na grudzień 2019 r.
Zmiana reguł sądowej gry
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła tyle zmian, że przedsiębiorcy trudno będzie się w niej odnaleźć bez pomocy prawnika.
Finansowe „by passy”
Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja mająca ograniczyć zatory płatnicze. Przedsiębiorcy nie powinni jednak żywić nadmiernych nadziei, że nowe przepisy je całkiem zlikwidują.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2019
Kalendarz przedsiębiorcy na listopad 2019 r.
Dowody przezorności
Zawierając, dopuszczalną przecież przez prawo, ustną umowę zlecenia przedsiębiorca będzie praktycznie później pozbawiony możliwości dochodzenia przed sądem swoim roszczeń. To jedna z najważniejszych konsekwencji wejścia w życie od listopada odrębnego trybu rozpoznawania spraw gospodarczych.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2019
Obowiązujące przepisy ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu przewidują utworzenie w pełni jawnego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, który zacznie działać od 13 października.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2019
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2019
Ubezpieczenie prawne vs abonament prawny. Co bardziej się opłaca?
Za stałą opłatę już kilkudziesięciu złotych miesięcznie możemy zabezpieczyć naszą firmę na wypadek problemów prawnych.
Samowole zgodnie z prawem
Nowelizacja prawa umożliwi legalizację samowoli budowlanych, które mają ponad 20 lat. To ważna informacja dla właścicieli nieruchomości, bo wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich budynek jest „nielegalny”.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2019
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2019
Uwaga! Kontrola skarbowa!
Smartwica nas dopadła, czyli chorobliwe uzależnienie od smartfona. Mając zarejestrowaną jednoosobową działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postanawiamy kupić go w internecie. I tu mogą pojawić się problemy.
Efekt kuli śniegowej
Aż 80 proc. przypadków mobbingu ma miejsce w małych i średnich przedsiębiorstwach – wynika z najnowszych badań. Jak chronić swoich pracowników przed mobbingiem? I dlaczego to się szefom po prostu opłaca.
Fiskalna rewolucja. Paragony polecą do chmury
W maju zaczęła obowiązywać ustawa, która zmieni sposób prowadzenia biznesu przez 1,2 mln polskich przedsiębiorców. W ciągu najbliższych lat konieczna będzie zmiana kas fiskalnych na wersje online, a to oznacza dodatkowe wydatki.
Z poczucia odpowiedzialności
Coraz więcej polskich pracodawców i pracowników nie wyobraża sobie, że w ich firmie nie ma grupowego pracowniczego ubezpieczenia na życie. Nic dziwnego, bo ma ono dla obu stron mnóstwo zalet, potrafi nawet uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.
Uwaga! Kontrola skarbowa Komedia pomyłek
„Zaprosiłem tu panów w celu zakomunikowania im arcyniemiłej nowiny: jedzie do nas rewizor”. Tak zaczyna się ponadczasowa komedia Mikołaja Gogola. Słowa te mogą powtórzyć polscy przedsiębiorcy, na których skrzynki e-mailowe trafiają fałszywe e-maile z info
Kalendarium przedsiębiorcy
Kalendarium przedsiębiorcy
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Mediacja, nie eskalacja
Sądowy spór z konsumentem może mieć też dla nas konsekwencje wizerunkowe, gdy sfrustrowany klient zechce zniszczyć naszą reputację. Zamiast batalii sądowej warto wybrać arbitraż. Będzie również taniej.
W sądach ostatnia nadzieja
Prawo podatkowe w Polsce jest tworzone bez zrozumienia procesów ekonomicznych. Wszelkie zalecenia OECD i UE, jeśli chodzi o unikanie opodatkowania, w Polsce podnosimy do kwadratu. I stąd mamy 10 stron nowego prawa i 100 stron jego interpretacji. A do tego
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.