Pensja minimalna w przyszłym roku sięgnie 3600 zł

pensja minimalna
Pensja minimalna Fot. shutterstock.
Rząd przyjął rozporządzenie, które reguluje kwestię pensji minimalnej w 2023 r. Płaca zostanie podwyższona dwa razy – odczuje to ponad 3 mln pracowników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek nowe stawki podstawowej pensji w Polsce. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zakłada stawki najniższego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej.

Podwójna podwyżka płacy minimalnej

Od stycznia 2023 r. osoby zarabiające najniższą krajową otrzymają 3490 zł wynagrodzenia brutto. Stawka godzinowa wyniesie 22,80 zł. Rząd założył kolejną podwyżkę płacy minimalnej od 1 lipca 2023 roku. Wtedy podstawowa pensja wyniesie 3600 zł a minimalna stawka godzinowa 23,5 zł.

- Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale jednocześnie, żeby polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach: covidowych, wojny, putinflacji – powiedział Mateusz Morawiecki, przy okazji przywołując obecną narrację rządu Zjednoczonej Prawicy, która zakłada, że inflacja jest wywołana przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Wciąż brakuje miliardów z KPO

Jednak inflacja m.in. związana z niegospodarnym wydawaniem publicznych pieniędzy zaczęła rosnąć na długo przed rosyjską agresją na Kijów.

To także rządząca partia doprowadziła do konfliktu z UE i zablokowania ogromnych środków (nawet 750 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa. Niestety dla partii Jarosława Kaczyńskiego anulowanie zmian wprowadzonych w sądownictwie, czy uregulowanie kwestii groszowych emerytur, na którą zwraca uwagę Komisja Europejska to zbyt wysoka cena za pieniądze, które mogłyby wskrzesić polską gospodarkę.

Polska zmaga się z kryzysem praworządności związanym z m.in. nieuczciwym powoływaniem sędziów. Wciąż działa i wydaje wyroki paratrybunał konstytucyjny mgr Julii Przyłębskiej, który stwierdził wyższość polskiego prawa nad Unijnym. Takie orzeczenie jest złamaniem podstawowych umów Polski z Unią Europejską. Niepewność co do sprawiedliwych wyroków w sądach odstrasza zagranicznych inwestorów.

3 mln osób z podwójną podwyżką

W trakcie wtorkowej konferencji Mateusz Morawiecki tłumaczył, że płaca minimalna powinna być swego rodzaju drogowskazem zarówno dla pracodawców, jak również dla instytucji publicznych oraz pokazywać w jaki sposób rząd chce kształtować relacje płacowe na rynku. Premier zauważył, że najlepsze kraje do życia to te, w których te nierówności, również płacowe "są relatywnie mniejsze, spłaszczone".

Minister Pracy Marlena Maląg zauważa, że osoby najmniej zarabiające powinny być zgodnie z polską konstytucją otoczone opieką. Według jej relacji ponad 3 miliony osób otrzymają podwyżkę związaną z minimalnym wynagrodzeniem.

Czytaj dalej: Urlop na żądanie - kiedy i czy warto z niego skorzystać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ