Wakacyjne 500+ przedłużone do wiosny

Dziecko
Fot. shutterstock.
Sejm przyjął zmiany, o które zwracali się przedsiębiorcy prowadzący biznesy turystyczne. Czas na wykorzystanie bonu turystycznego przedłużono do wiosny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowelizacja przepisów pozwoli rodzicom na skorzystanie z dodatku 500 zł lub 1000 zł (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) aż do wiosny. To oznacza, że pieniądze można przeznaczyć na rozrywki podczas ferii zimowych czy przerwy świątecznej.

375 mln na wakacje dla dzieci

Początkowo zakładano, że bony turystyczne będzie trzeba zrealizować do 30 września 2022 roku. Jednak nie wszyscy rodzice lub opiekunowie mieli szansę skorzystać z rządowego wsparcia. Według danych ZUS na początku sierpnia b.r. 750 tys. bonów o łącznej wartości 375 mln złotych było nieaktywnych.

Przedsiębiorcy liczyli na nowelizację

Jak informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki.

Wielu przedsiębiorców prowadzących biznesy w okolicach atrakcyjnych turystycznie m.in. nad morzem czy w górach chwaliło rozwiązanie rządowe. Dzięki niemu zastrzyk gotówki na rozrywki czy nocleg dla Polaków do 18. roku życia wsparł również ich biznesy. 

Wakacyjne 500+

Powodem przedłużenia aktualności bonu przez sejm jest też uwaga Rzecznika Praw Obywatelskich, który dostrzegł lukę w przepisach dotyczących świadczenia. Przed nowelizacją nie było ono dostępne dla tych opiekunów, którzy nabyli prawo do opieki nad pociechą, nad którą już ktoś sprawował pieczę, a wakacyjnego 500+ nie zrealizował.

Czytaj dalej: 1000 plus - komu przysługuje?

ZOBACZ RÓWNIEŻ