Czy banki będą działać w razie black-outów?

Bank
Fot. shutterstock.
Czy banki są przygotowane na przerwy w dostawach prądu? Odpowiedź na to pytanie sprawdza Komisja Nadzoru Finansowego. Sektor sygnalizuje potrzebę gwarancji bezpieczeństwa energetycznego od rządu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Im bliżej sezonu grzewczego tym większe są obawy o stan zabezpieczenia gospodarki w razie niedoborów energii. Państwo nie może sobie pozwolić na odcięcie od kroplówki, jakim jest sektor bankowy. Ewentualne ograniczenia w dostawach prądu muszą być przewidziane przez banki. Urzędowa próba zmotywowania branży finansów do tworzenia planów awaryjnych jest szczególnie istotna w dobie kryzysu energetycznego.

Ocena ryzyka

Jak informuje Business Insider UKNF wysłał do banków pytania o ocenę ryzyka związanego z przewidywanymi konsekwencjami niedoborów energii.  Państwo sprawdza jakie działania planują podjąć kredytodawcy w celu podtrzymania kluczowych funkcji. Z deklaracji banków wynika, że są dobrze przygotowane na kryzys energetyczny, ale na razie nie podejmują nowych, regularnych działań, które zminimalizowałyby zużycie energii.

Kluczowa ciągłość działania

Z punktu widzenia rządu system bankowy stanowi część kluczowej infrastruktury cyfrowej. Nic dziwnego, że to bankowość jest narażona na ataki wroga w przypadku wojny cybernetycznej.

Wystarczy niepewność obywateli o ich oszczędności a państwo może pogrążyć się w chaosie. Dlatego KNF sprawdza czy w razie przerw w dostawach prądu banki będą w stanie utrzymać ciągłość działania, zapewnić klientom dostęp do zgromadzonych środków i realizować transakcje płatnicze.

Plany awaryjne

Związek Banków Polskich wystawia placówkom finansowym dobrą notę. Uważa, że sektor, jest nie tylko dobrze przygotowany, ale dysponuje też planami awaryjnymi. Jak zaznacza związek plany dla pracy w przypadku niedoborów energii powstały już na początku tego roku.

Rzeczywiście, krótko po lutowej rosyjskiej agresji na Ukrainę ZBC przedstawiał rekomendacje dla banków, pomocne w utrzymaniu ciągłości w warunkach konfliktu zbrojnego w tym w sytuacjach energetycznych black-outów.

Gwarancje bezpieczeństwa

KNF podkreśla, że zarządcy budynków, najemcy pomieszczeń, w których działają banki muszą przygotować się na zmniejszenie zużycia energii. Placówki finansowe mają oszczędzać prąd poprzez ograniczenie zużycia oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania.  

ZBC zauważył, że banki liczą na regulacje kryzysowe, które pomogłyby im zachować ciągłość usług finansowych w razie „czarnego scenariusza”. Sektor chciałby otrzymać od rządu gwarancję bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i paliwa, gdyby sytuacja energetyczna wymknęła się spod kontroli.

Inspiracje: Jak napisać referencje dla pracownika?

ZOBACZ RÓWNIEŻ