Leki droższe o 100 proc. od 2023 r.

ceny leków
Fot. shutterstock.
Rząd gorączkowo szuka pieniędzy. Od przyszłego roku leki dla przewlekle chorych, za które do tej pory płaciliśmy stawkę ryczałtową, mają być nawet dwa razy droższe. Zmiany uderzą głównie w seniorów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O podwyżkach cen leków, które przygotowuje Ministerstwo Zdrowia poinformował w poniedziałek „Super Express”. Choć politycy PiS uspokajają, że chodzi o grupę leków, która jest dostępna w dosyć niskich cenach, to w planowanej nowelizacji ustawy refundacyjnej znajduje się wiele szkodliwych dla pacjentów zmian.

Leki ryczałtowe stanowią około 60 proc. wszystkich leków refundowanych. Jednak poszczególne poprawki do ustawy wyraźnie wskazują, że minister zdrowia może dokonać zmian niekorzystnych finansowo dla pacjenta.

Farmaceuci próbują zatrzymać premiera

Jak podaje „Super Express” po tym, jak ukazał się projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, branża farmaceutyczna, w trakcie konsultacji, zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o zrezygnowanie ze zmian.

Nowelizacja przyniesie podwyżkę 2 tysięcy leków. Ich ceny zostaną znacznie podniesione. Jedna czwarta z nich kosztuje około 3,20 zł – więc podwyżki o 100 proc. nie będą aż tak dotkliwe dla kieszeni seniorów. Jednak pozostałe leki z tej grupy są droższe a czasem dużo droższe.

Minister zabierze zniżkę emerytom?

Jak wyjaśnia dziennikowi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wśród leków za 3,20 zł są m.in. są leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, na astmę i silne przeciwbólowe.

Nowelizacja umożliwi również ministrowi zdrowia tzw. reklasyfikację produktów – co oznacza, że minister będzie mógł zdecydować o zdjęciu z listy ryczałtu niektórych leków. Takie tabletki uzyskałyby jedynie refundację na 30 lub 50 proc. A to oznacza spore podwyżki, które odczuje nie tylko seniorski portfel, ale także wielu młodszych obywateli.

Rząd oszczędza na pacjentach

Jak informuje portal Money.pl inną szkodliwą zmianą będą korytarze cenowe, czyli usunięcie z refundacji leków, które będą droższe, niż przewiduje limit. W takiej sytuacji pacjęci będą musieli zapłacić za lek z własnej kieszeni. Dla wielu osób starszych żyjących z groszowych emerytur będzie to prawdziwy dramat, gdyż po prostu nie będą mogli pozwolić sobie na zakup leku, który ratuje ich zdrowie a czasem życie.

Czytaj dalej: jak działają neobanki?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY